1,5 milyon dolar değerinde elmas kaplama yüz maskesi

1,5 milyon dolar değerinde elmas kaplama yüz maskesi
1,5 milyon dolar değerinde elmas kaplama yüz maskesi

Şangaylı bir milyarder sanat koleksiyoncusu, 1,5 milyon dolarlık elmas işlemeli bir yüz maskesi siparişi verdi. Bu arada Covid-19 nedeniyle işini kaybedenler de hala vergilendiriliyor. Şu anda banka hesabınızda harcanmayı bekleyen 1,5 milyon dolar olduğunu hayal edin ya da bu parayı dışarı çıkmak için kullanacağınız elmas işlemeli bir maskeye verebildiğinizi. Kulağa çok saçma geliyor ama bu maske, dünyadaki eşitsizliğin ne kadar büyük çapta olduğunu gösteren bir sembol aslında.

İsrail’de bulunan Yvel kuyumculuk şirketinde, 25 çalışan 18 ayar ve 250 gram altından maske tasarlıyor. Üzerinde 3600 elmas parçasının olduğu maske bir de N99 filtreye sahip. Yvel kuyumculuk şirketi sahibi Isaac Leyv, siparişin yıl sonunda teslim edileceğini belirtti.

İndependent’e açıklama yapan Levy, ”Para belki her şeyi satın almıyor, ancak çok pahalı bir Covid-19 maskesi satın alabiliyorsa ve adam onu takıp etrafta dolaşarak dikkat çekmek istiyorsa, bundan memnun olmalı”dedi.

Kim bu milyarder?

Levy, müşterisinin adını açıklamadı, ancak çeşitli raporlarda onu ”ABD’de yaşayan Çinli bir sanat koleksiyoncusu” ve ”Şangay’dan anonim bir milyarder” olarak nitelendirdi. Kuyumcu, ”O bizim bir müşterimiz, çok çekici, çok zengin ve öne çıkmayı seviyor” dedi.

Kaynaklar bize, örneğin bir rulo altın yaprak tuvalet kağıdı ya da gergedan boynuzlarından yapılmış tek kullanımlık kürdanları olan bir adamla tanışırsanız, ya da küçük bir çocuğu şemsiye olarak kullanan birini görürseniz muhtemelen maskenin yeni sahibini de görmüş olacağınızı söylüyor.

Şirket sahibi Levy, ”Dünyadaki birçok insan için gereksiz derecede pahalı bir maske olabilir, ancak bizim için sadece çalışanlarımızın ailelerine bakmalarının bir yolu” açıklamasında bulundu.

Piyasada, çok pahalı ve gereksiz birçok ürün var ve birçoğu size ihtiyacınızmış gibi sunuluyor. Sizleri sürekli tüketmeye ve bunu normal görmeye itiyor. Bunları normal göremediğimiz bir noktada, kendine koleksiyoner diyen bazı hastalıklı ve takıntılı milyarderler akıl almaz ürünler sipariş edebiliyor. Afrika’da temiz suya ya da yeterli gıdaya ulaşamayan birçok çocuğu kurtulabilecekleri miktarda harcamalar. Bu gibi milyarderlerin sahip oldukları şirketler, zenginliklerinin büyük kısmını az gelişmiş ülkeleri sömürerek yapıyor. Dünya ise her zaman olduğu gibi seyirci kalmakla yetiniyor.