1921 Tulsa katliamından kurtulanlar tazminat bekliyor

1921 Tulsa katliamından kurtulanlar tazminat bekliyor

Trajediden yaklaşık 100 yıl sonra, kurbanlardan hayatta kalanlara ve torunlarına Amerikan hükümeti tarafından herhangi bir tazminat verilmedi. ABD’nin siyah halkı geçmişte yapılan Tulsa katliamının tanınmasını ve tazminat verilmesini bekliyor.

1921’de, “Black Wall Street” olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri’nin en zengin siyah mahallelerinden biri alevler içinde kaldı. Dükkanlar ve evler beyaz bir çete tarafından yakıldı ve şu anda adı Tulsa Katliamı olarak adlandırılan olayda yaklaşık 300 masum insan öldürüldü.

Çağdaş uzmanlar, kurban sayısının daha fazla olabileceğini öne sürüyor, ancak emin olmanın bir yolu yok. İddiaya göre, ölülerin çoğu götürüldü ve şehrin etrafındaki gizli yerlere gömüldü.

Son zamanlarda halk, Amerikan hükümetini ırksal eşitsizlikten sorumlu tutuyor. Savunucular ve bölge sakinleri (çoğu kurbanların soyundan gelenler) hükümetin kayıp cesetleri tespit etmesi konusunda diretiyor. Şimdi, siyahlar tazminat için mücadele ediyor.

Tulsa katliamı mağdurları tazminat bekliyor

Guardian’ın haberine göre, bir grup Oklahoma sakini Black Wall Street saldırısının kurbanlarına tazminat talebinde bulunmak için dava açtı.

Tulsa katliamından kurtulan iki kişiden biri olan 105 yaşındaki Lessie Benningfield Randle bugün hala hayatta. Randall’ın çocukluk döneminde yaşadığı ev ağır hasar gördü ve yaşlı kadın 100 yıl sonra bile yaşananları unutmuyor. Hala yanan mahallenin ortasında sokakta yığılmış cesetleri hatırladığını söyleyen Randall, katliamın Oklahoma Ulusal Muhafızları tarafından yapıldığı iddia ediyor.

Katliamdan kurtulan iki kişiden biri olan 105 yaşındaki Lessie Benningfield Randle

Davacılar adına davayı açan avukatlardan biri olan Damario Solomon-Simmons, ”Tulsa katliamı, bölgede yaşayan siyahları, zor kazandıkları ekonomik güçlerinden ve canlı topluluklarından mahrum etti” dedi.

Avukatlar, olayın sadece bölgedeki siyah sakinlere doğrudan zarar vermekle kalmayıp, aynı zamanda ekonomik ve ırksal etkinin de şehrin siyah topluluklarının karşılaştığı zorlukları daha da arttırdığını iddia ediyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün bir raporu, bugün Tulsa’daki yoksulluğun çoğunun orantısız bir şekilde siyah mahallelerinde yoğunlaştığını ortaya koydu. Ağırlıklı olarak siyahlardan oluşan kuzey Tulsa nüfusunun yüzde 35’inden fazlası yoksul. Bu yoksulluk oranı, şehrin geri kalanındaki yoksulluk oranı olan yüzde 17’ye kıyasla çok daha fazla. 100 yıl önce yapılan katliam şu an yapılmıyor olsa da, uygulanan ötekileştirme politikaları siyahları Amerika’da hala yoksulluğa itiyor.

Eyalet yasama organı tarafından oluşturulan 2001 komisyonu, siyahlara karşı komplo kurularak katliam gerçekleştirildiğini ve hayatta kalanlarla onların soyundan gelenlere doğrudan tazminat ödemesi yapılmasını tavsiye etti. Ancak Amerikan hükümeti tarafından herhangi bir kabul görme gerçekleşmedi ve tazminat ödemesi hala yapılmadı.

Şehirde kurulan gönüllü topluluklar, kayıp kurbanların işaretsiz mezarlarını belirlemek için çaba sarf ediyor. Açılan dava ile de komisyonun önerdiği tazminatı almak için mücadele ediyorlar. Davanın ne kadar tazminat talep ettiği belli değil. Ancak kaybedilen hayatları ve hala işaretsiz mezarlara gömülü insanların karşılığı olabilecek bir ölçü olmayacağı kesin.