2001: A Space Odyssey filmini hiç böyle izlemediniz

2001: A Space Odyssey filmini hiç böyle görmediniz
2001: A Space Odyssey filmini hiç böyle görmediniz

2001: Bir Uzay Destanı veya Türkçe gösterim adıyla 2001: Uzay Yolu Macerası, 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen, anlatmak istediğini sessizlik ve çok az diyalog ile izleyiciye yansıtan bilim-kurgu filmidir. Arthur C. Clarke‘ın kısa bir öyküsünden esinlenen senaryosu, Kubrick ve Clarke tarafından yazılmıştır. 2001: A Space Odyssey, sinemaseverler tarafından kült bir film olarak kabul edilir. Ancak filmin finalinin bu versiyonunu kesinlikle izlememişsinizdir.

Amerikalı bir tasarımcı olan Lydia Cambron, iki ay boyunca dairesinde 2001: A Space Odyssey filminin final sahnesini yeniden canlandırarak bir çekim yaptı. Adına 2020: Bir İzolasyon Macerası dediği projeye Mart ayı sonlarında başladı ve New York City’deki salgının doruk noktasını kapsayacak şekilde Mayıs ayının sonlarında tamamladı.

Tek yatak odalı bir apartman dairesinde sahnelenen kısa filmin, 2001’in final sahnesine çok güzel uyarlanmış olduğunu görebilirsiniz. Üst üste dizilmiş videolar ve senkronize hareketler, aynı zamanda duygulardaki paralellikleri de ortaya koyuyor. Günlük hayatın tek bir alanda darlığı, kafa karışıklığından kabullenmeye geçiş, çarpık bir zaman duygusu ve dönüşümsel bir olaydan sonra geriye dönüş. Hepsi karantinaya benzer deneyimler.

Birçok insanın pandemi döneminde evde kalmaktan sıkıldığını duyarız. Aldıkları fazla kilolardan şikayet eden, konsol oyunlarına bağımlı olan insanların yanı sıra, bu dönemi üreterek geçirenler de yok değil. Şimdi bu videoyu izleyin ve her zaman yaratıcı bir şeyler yapabileceğinizi unutmayın.