3 km düşüşten kurtulan Juliane Koepcke

Juliane Koepcke, bir uçak kazası sırasında 3 km yükseklikten düştükten sonra, Amazon yağmur ormanlarında 10 gün tek başına hayatta kaldı.
Juliane Koepcke, bir uçak kazası sırasında 3 km yükseklikten düştükten sonra, Amazon yağmur ormanlarında 10 gün tek başına hayatta kaldı.

Juliane Koepcke, henüz 17 yaşındayken bir uçak kazası sırasında 3 km yükseklikten düştükten sonra, Amazon yağmur ormanlarında 10 gün tek başına hayatta kaldı. 1971’de Juliane, annesi ve 84 diğer yolcuyla birlikte LANSA’nın 508 sefer sayılı uçağına bindi. Uçağın Peru, Pucallpa’ya inmesi planlandı, ancak bir yıldırım çarpması sonucu uçak havada parçalara ayrıldı. Koltuğuna bağlı olan Juliane, kısa süre sonra kendisini Amazon ormanına 3 km yüksekten düşerken buldu.

Juliane o anı şöyle ifade ediyor, ”Aniden gürüldü kesildi ve uçağın dışındaydım. Serbest düşüş halinde, koltuğa bağlanmış ve tepe üstü asılı kalmıştım. Rüzgarın fısıltısı duyabildiğim tek sesti.”

Kendine geldiğinde, Peru ormanının ortasında hiçbir yardım almadan ve kurtulan olmadan yapayalnız kaldı. Ayrıca ağır bir beyin sarsıntısı, kırık köprücük kemiği, kolunda ve bacağında derin kesikler, sol gözü şişmiş ve sağ gözü kısmen şişmişti. Herhangi bir donanıma gelince, yanında hiçbir şey yoktu. Gözlüklerini, bir ayakkabısını kaybetmişti yılanlara, örümceklere ve sivrisineklere karşı hiçbir koruma sağlamayan kolsuz bir mini elbise giyiyordu.

Amazon’da yaralarıyla ve etraftaki hayvanlarla hayatta kalma şansı sıfıra yakındı. Yine de ormanda on gün yürüdü, piranalardan kaçındı, ölümcül böceklerle mücadele etti, kurtçuklar tarafından istila edilmiş ağrılı bir yarayla yoluna devam etti. Sonunda küçük bir kayık ve nehirde bir kulübe buldu. Kendini kulübeye sürükledi ve burada bayıldı. Ertesi gün bir grup Perulu oduncu onu buldu ve kasabaya taşıdılar.

Bir gecede beklenmedik bir ün kazandı ‘mucize kız’ olarak tanındı ve daha önce hiç tanımadığı insanlardan yüzlerce mektup almaya başladı. Bu, dünyanın daha önce hiç görmediği olağanüstü bir hayatta kalma eylemiydi.

Juliane Koepcke, yıldırımın çarptığı o korkunç anı hatırlıyor

Juliane Koepcke, ”Uçağın etrafında şimşek gördüğümüzde korktum. Annem ve ben el ele tutuştuk ama konuşamıyorduk. Diğer yolcular ağlamaya ve çığlık atmaya başladı. O an annem çok sakin bir şekilde ‘bu son, her şey bitti’ dedi ve uçak parçalara ayrılırken ondan duyduğum son sözlerdi” diye ifade ediyor.

Juliane’in düşüşten sonra ormanda 10 gün sağ kalmasında en büyük avantajı ebeveynleri oldu. Anne babası, Amazon’da bir araştırma istasyonunda çalışıyordu ve Amazon ormanında hayatta kalmak için onlardan bazı temel beceriler öğrenmişti. Zoolog babası ve ornitolog annesinden öğrendiği üç temel hayatta kalma dersi vardı.

  • Sizi büyük hayvanlar değil, böcekler, örümcekler, karıncalar, sinekler ve sivrisinekler öldürür.
  • Bir nehir bulun. İnsan yerleşimlerini burada bulursunuz.
  • Herhangi bir meyve yemeye kalkmayın. Amazon’da çok fazla zehirli meyve var.

Ebeveynlerinden öğrendiği dersleri uygulamaya geçirdi. Kaza mahallinde, önündeki 10 gün boyunca tek yiyeceği olan küçük bir torba şeker buldu. Bir dere buldu ve sivrisineklerden kaçınmak için suya girdi. Bazen kendisine yaklaşan bir timsah oluyordu, ancak timsahın kışkırtılmadıkça insanlara saldırmayacağını biliyordu.

Hava çok sıcaktı ve günde birkaç kez yağmur yağıyordu. Mini elbisesi onun durumu için ne yazık ki yetersizdi. Üst kolundaki yara septik hale geldi ve kısa süre sonra santimetre uzunluğundaki kurtçuklar tarafından istila edildi. Yorgun, derin bir acı içinde, halüsinasyonlar görüyordu ama pes etmedi.

Nihayet onuncu günde, derenin ardında palmiye yapraklarından yapılmış çatısı olan bir kulübe buldu. Önünde dıştan takmalı motorlu ve bir litre benzinli bir tekne vardı. Benzini kurtçuklarla enfekte olmuş yarasının üzerine döktü, bu babasından öğrendiği bir şeydi. Acı şiddetliydi ama benzin kurtçukları öldürdü. Sonrasında yorgunluktan olduğu yere yığıldı. Ertesi gün, onu en yakın kasabaya götüren ve bir hastaneye yatıran bir grup Perulu oduncu tarafından kurtarıldı. Henüz 17 yaşında olan Juliane Koepcke, uçak kazasından kurtulan tek kişiydi.

Düşüşten nasıl sağ kurtuldu

Beklenmedik bir şekilde hayatta kalması birçok spekülasyonun konusu oldu. Bazıları, emniyet kemerinin darbeyi hafifletmesine yardımcı olduğunu ve fırtınanın yükselmesin etkisi olduğunu söylüyor. Bazıları, düştüğü kalın yapraklar nedeniyle hayatta kalmış olabileceğini söylüyor. Diğerleri ise, en deneyimli orman gezginlerinin bile amansız Amazon ormanlarında herhangi bir ekipman veya koruma olmadan hayatta kalamayacağını kabul etmesine rağmen, ailesinden aldığı eğitimin onun hayatta kalmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Hatta bazıları, yaşadığı korku ve panik nedeniyle hayatta kalma dürtüsünün tetiklendiğini ve beyninin tamamen yardım bulmaya odaklanması nedeniyle kurtulduğunu söylüyorlar.

Sebebi ne olursa olsun, Juliane Koepcke ‘nin hayatta kalma hikayesi bize sadece bir ders veriyor. Günün sonunda geleceğimizi belirleyen zihinsel tavrımızdır. Hepimiz yaşadığımız sorunlar karşısında yoruluruz ve bazen pes ederiz. Bu anlarda galip gelmenin anahtarı, kara bulutları aşıp hedefimize ulaşana kadar durmadan devam etmektir.