8. viraj yeniden! Formula 1 İstanbul’a geri dönüyor!

8. viraj yeniden! Formula 1 İstanbul'a geri dönüyor!
8. viraj yeniden! Formula 1 İstanbul'a geri dönüyor!

8. viraj ile meşhur olan Türkiye Grand Prix’i yeniden start veriyor. Formula 1, 9 yıl aradan sonra Türkiye’de tekrar yapılacak. Formula 1’in resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre 13-15 Kasım 2020 tarihlerinde Formula 1 yarışları İstanbul Park’ta yapılacak. Formula 1 yarışları, ülkemizde 2005-2011 yılları arasından düzenlenmiş, ülkede çok fazla ilgi çekmediği ve bu nedenle oluşan ticari kaygılar nedeniyle Türkiye Grand Prix’i takvimden çıkarılmıştı.

Formula 1’in yaptığı açıklamayla Türkiye Grand Prix’i yarışlara geri dönerken, bu yıl Çin Gran Prix’inin yapılmayacağı bilgisine de yer verildi. Şampiyonanın 14. mücadelesi, 15 Kasım’da İstanbul Park pistinde düzenlenecek.

Olaylarıyla İstanbul Park

İstanbul Park, Alman mühendis Herman Tilke tarafından tasarlanmış ve pistte turlar, saat yönünün tersine atılıyor. Pist uzunluğunun 5,3 km olan İstanbul Park yarışlarını en çok kazanan pilot ise Felipe Massa. Özellikle 600 metrelik 8. virajıyla akıllara kazınan Türkiye Grand Prix’inin bir diğer akıllarda kalan olayı 2006 yılındaki podyum seramonisi. 2006 Türkiye Grand Prix’ini kazanan Felipe Massa’ya ödülü Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın vermesi Güney Kıbrıs tarafından kınanmış ve Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu 5 milyon dolar ceza ödemek durumunda kalmıştı.

Formula 1’in yaptığı açıklama:

Özlenen 8. viraj yeniden izleyicilerle

İstanbul Park denilince F1 severlerin akıllarına ilk gelen ise hiç tartışmasız meşhur 8. viraj. 600 metrelik bu viraj F1’in en uzun virajlarından biri olarak lanse ediliyor ve virajı dönebilmek 8 saniye zaman alıyor. Sürücüler virajda ortalama 4.3g gibi bir kuvvetin etkisinde kalıyorlar. Önceki yarışlarda çok sayıda pilot 8. virajda yol dışına çıkmış ve kazalar yaşanmıştı. 2010 yılında gerçekleştirilen Formula 1 sezonunun 7. ayağı olan Türkiye Grand Prix’inde Adrian Sutil, 8. virajın çıkışında bariyerlere çarpmış ve aracının ön kısmı parçalanmıştı.

Adrian Sutil’in kaza sonrası aracı

Türkiye Grand Prix’i şimdiye dek 7 yarışa ev sahipliği yaptı. Bu yarışlarda Felipe Massa üç kez, Kimi Raikkonen, Jenson Button, Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel ise birer kez zafere ulaştı. Öte yandan Vettel, 8. virajda kaza yaşayan sürücülerden biri olarak da hatırlanıyor.