Akdeniz’de derisiz ve dişsiz köpek balığı bulundu

Akdeniz'de derisiz ve dişsiz köpek balığı bulundu

Sardunya Denizi sularında gezinen araştırmacılardan oluşan bir ekip, derisiz ve dişsiz köpek balığı keşfettiklerinde şok oldu. İnanılmaz bir şekilde balık, daha önce serbest yüzen bir hayvanda hiç bulunmayan anormalliklere rağmen sağlıklı görünüyordu.

Cagliari Üniversitesi’nden bir italyan araştırma ekibi, tuhaf örneğin çevresine uyum sağlamayı başardığı Güney Sardunya’daki Cape Carbonara açıklarında 500 metre derinlikten balığı çıkardı.

Midesinin içinde 14 balık bulunduğu için, diş eksikliği bile canlıyı etkilemiş gibi görünmüyordu. Kedi balığının dişleri neredeyse sıfıra indirgenmiş olsa da, ekip büyük olasılıkla avını tamamen yuttuğunu tahmin ediyor.

Köpek balığı neden derisiz ve dişsiz?

Bilim adamları, köpekbalığının hem iklim değişikliğinden hem de kirlilikten etkilenmiş olabileceğini öne sürüyorlar ve muhtemelen Akdeniz’in kimyasal olarak kirlenmiş bölgelerinde gezinmek zorunda olduğuna veya okyanus asitlenmesinden etkilendiğine inanıyorlar. Bununla birlikte, köpekbalığının embriyonik gelişimi sırasında doğal bir hata yaşaması ve deformitelerine yol açması da oldukça olasıdır.

Araştırmacılar elde ettikleri bilgileri ilk olarak ‘Balık Biyojoji Dergisi’nde yayınladılar. Bu siyah ağızlı kedi köpek balığı, köpek balıklarını içeren biyolojik grup olan elasmobranch’larla ilişkili yapıların hiç birine sahip değildi.

Köpek balıkları hem mekanik hem de kimyasal savunma sistemleri için ciltlerine güvenirler. Köpekbalığı derisi, yırtıcı hayvanlara ve hatta toprakları için savaşabilecekleri diğer köpek balıklarına karşı güçlü bir bariyer görevi gören üst üste binen üçgen şekilli yapılardan oluşur.

Köpek balığı için aynı derecede önemli olan, cildinin tipik olarak sağladığı kimyasal savunmadır. Bu köpek balıkları rutin olarak antibakteriyel proteinler içeren bir mukus salgılar ve bu da mikropları veya parazitleri uzak tutmalarına yardımcı olur. Ancak bu köpek balığının epidermisi veya derisinin dış tabakası eksikti; dermisinin bir kısmı, cildin iç tabakası; ve dermal dişleri veya pulları.

Araştırmacılar, deri eksikliğinin köpekbalığını fiziksel olarak yavaşlatmış olabileceğini düşünüyor. Ancak bu koruyucu biyolojik katman tamamen eksik olsa da, köpekbalığı bir şekilde hayatta kalmayı başardı. Aksi takdirde, böyle bir durumun bir köpekbalığı için ölümcül olacağına inanılıyordu.

Bu özel örneğin, gözleri, karnı ve solungaçları dışında vücudunda pigment bile yoktu. Kedi köpek balıkları, koyu siyah ağız da dahil olmak üzere tipik olarak grimsi kahverengi tenlerinde süslü tasarımlara sahiptir. Bu örnek büyük ölçüde sarımsı renkteydi.

Olağan kedi balığı ile farkını gösteren görsel

Araştırmacılar, “Anormalliğin bu bireyin davranışını, fizyolojisini veya ekolojisini nasıl etkilediği belli değil” dedi. Bununla birlikte, köpek balığının durumundan genetik, kirlilik veya iklim değişikliğinin sorumlu olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirttiler.