Altının rekor yükselişi devam eder mi?

Altının rekor yükselişi devam eder mi? Altın fiyatı rekoru kırdı
Altının rekor yükselişi devam eder mi? Altın fiyatı rekoru kırdı

Ons altın fiyatlarının hızlı yükselmesinden dolayı gram altının fiyatı da artmaya devam ediyor. Ons altının fiyatı 1976 dolara ulaştı ve tarihi bir rekor kırdı. Uzmanlara göre ons altının fiyatı 2100 dolar bandını görebilir. Altındaki yükseliş hız kesmeden devam ederken, onunla birlikte değer saklama aracı olarak görülen Bitcoin’de hızlı yükselişine gün içerisinde devam etti.

Geçtiğimiz hafta rekora yaklaşan altın, bu hafta itibari ile rekoru kırdı ve sert bir yükselişe geçti. Gram altının fiyatı 430 TL ons altının fiyatı ise 1930 Dolara ulaştı. Gün içinde ons altının fiyatı en az 1908 en çok 1976 doları gördü. Gram altının fiyatı ise 14 TL fiyat aralığı içerisinde en az 423 TL en çok ise 437 TL’yi gördü.

Altının bu hızlı yükselişi kalıcı mı?

Finans danışmanı Murat Özsoy, ”Ons altının fiyatı hızlı bir şekilde hatta sürpriz sayılabilecek şekilde yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Altının bu hızlı yükselişi piyasalarda büyük yankı uyandırdı. Yıl sonu hedefleri 2000 dolar civarlarında olup yıl ortasında hedeflere yaklaşılmış oldu. Bu hızla devam ederse yıl sonu altın ons fiyatları 2100 dolar veya üzeri olarak bekleniyor. Bu arada bu yükselişin kalıcı olup olmadığını da takip ediyoruz.” dedi.

Yaptığı açıklamayla artışın corona virüsün etkisine bağlı olarak artacağını belirten Özsoy, ”Eğer altın 1930 doların altına düşmez ve yapılacak fed faiz oranları toplantısında Fed başkanı Powell‘ın, corona virüs tehdidi devam ederse genişleyici politikalara son vermeyecekleri açıklamasını yinelerse, dolar ve düşük faiz ortamındaki altın fiyatlarının yükselişinin devamını bekleriz ve hedef noktanın 1965 dolar olması beklenir. Gram altın ise 435 TL aralığında olacaktır. Tam tersi durumda ise 1900 doların altına gerileme görülürse bu durumda fiyatların düşüşünde bir hızlanma görülebilir diye tahmin etmekteyiz.” diye ekledi.

Benzer bir açıklama da Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan‘dan geldi. Erkan yaptığı açıklama ile, doların düşüşü altına olan talebi arttırdığını ons altın fiyatı yıl sonuna doğru 2000 dolar bandının üzerine çıkabileceğini belirtti.

Bitcoin yılbaşındaki yükseliş grafiğini yakaladı

Corona virüs etkisiyle oluşan global krizin, değer saklama araçları üzerindeki artış etkisi duraklamadan devam ediyor. Altındaki yükseliş bir diğer değer saklama aracı olarak gösterilen Bitcoin fiyatlarında da görüldü. 27 Temmuz tarihinde bir gün içerisinde 1000 dolarlık bir yükselişle 10 bin dolar barajını aşan Bitcoin bugün içerisinde 1000 dolar daha yükselerek 11 bin doları da aştı. Hızlı yükselişi, piyasadaki satış baskısıyla sekteye uğrasa da fiyat artış eğilimine devam ediyor. Popüler değer saklama aracında güvenli bölgenin 10 bin dolar olarak gösterildiği, 11 dolar direncinin kırılması durumunda ise 15 bin dolara yükselişinin hızlanacağı ön görülüyor.