Ankara Wuhan oldu! Prof. Dr. Cankurtaran açıkladı!

Ankara Wuhan oldu! Prof. Dr. Cankurtaran açıkladı!

Ankara’da koronavirüs vaka sayılarının İstanbul’u geçmesi üzerine Hacettepe Üniversitesi iç hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Cankurtaran’dan ”Ankara Wuhan oldu” çıkışı geldi.

Bilim Kurulu toplantısının ardından, dün akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Şu an Türkiye’de vaka sayısının en fazla olduğu il Ankara” açıklamasında bulundu.

Sağlık emekçileri ve meslek odalarına göre Ankara’da günde 2 bin yeni vaka kaydediliyor. Şehirdeki hastanelerinin yoğum bakım ünitelerinin dolu olduğu ve korona testi olmak isteyenlerin uzun kuyruklar oluşturduğu başkent için Prof. Dr. Cankurtaran, sokağa çıkma yasağının yeniden gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.

Twitter üzerinden paylaşımlarla Ankara’daki pandemi süreci hakkında uyarılar yapan Prof. Dr. Cankurtaran, şu açıklamalarda bulundu:

Ankara Wuhan oldu. 10-14 gün sokağa çıkma yasağı gelmeli. Ankara sağlık kapasitesi aşabilir. Artık hasta yatıracak yoğun bakım zorlaşıyor. Kapalı her hastane açılmalı. Özel yoğun bakımlar pandemi için açılmalı. Halkın inisiyatifine bırakmak yanlış.

Aman dikkat Ankara. Virüs aramızda. 60 yaş üstü kişiler ve onların yakınları daha da dikkat etmeli. Şehrimiz şu an en çok Corona hastası olan yer. Atlatacağız bu zor günleri. Maksimum dikkat, özel lütfen. Her yaş dikkat etmeli.

Sağlıkçılara gözünüz gibi bakın, şiddet ne demek, elinizden gelen her yardım desteğini yapın. Sağlıkçılar enfekte oldukça size bakacak kimse kalmıyor. 40’a yakın hekim, 100’e yakın sağlıkçı vefat etti.

Prof. Dr. Aziz Sancar ise Hayat Eve Sığar uygulamasından Ankara’nın koronavirüs risk tablosunu paylaşarak, ”Ankara, Wuhan’a dönmüş. Uygulama üzerinde hiçbir yer sağlam gözükmüyor. Düğünler, nişanlar, etkinlikler bu hızda devam ederse tedavi için herkes kendisi uğraşacak gibi. Sağlık çalışanlarını arada bir çıkıp alkışlamak yetmez, daha fazlası yapılmalı” diyerek olaya tepkisini gösterdi.

Hayat Eve Sığar uygulaması, Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşları koronavirüs konusunda bilgilendirmek ve yönlendirmek için geliştirilen bir mobil uygulama. Uygulamada hangi bölgelerin daha yoğun risk taşıdığını görebiliyorsunuz. Hayat eve sığar uygulamasına göre şu an Ankara’da en güvenli bölge Karşıyaka Mezarlığı.