Bakanlık sınavını kazanan kişiler Bilal Erdoğan ‘ın yakını çıktı

Bakanlık sınavını kazanan kişiler Bilal Erdoğan 'ın yakını çıktı

Kültür Bakanlığı İstanbul Türk Müziği Araştırma Topluluğunun açtığı sınavda postnişin branşını Bilal Erdoğan’ın eşinin akrabası kazanmıştı. Sınavı kazanan diğer 6 ismin de Bilal Erdoğan tarafından kurulan vakfın yöneticisi olduğu ortaya çıktı. 

Kültür Bakanlığı İstanbul Türk Müziği Araştırma Topluluğunun açtığı sınavda postnişin branşını Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu İnsan ve İrfan Vakfı‘nın başkanı ve Bilal Erdoğan ’ın eşinin dayısı olan Fatih Çıtlak kazanmıştı. Sınavı kazanan diğer 6 ismin de Bilal Erdoğan’ın kurduğu vakfın yöneticisi olduğu ortaya çıktı. 

KRT’den Çağdaş Ulus’un haberine göre, Kültür Bakanlığı, İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu postnişin, başsemazen, zakir, stajyer sanatçı alımı için sınav düzenledi.

Geçtiğimiz hafta sınava kayırma gölgesi düşüren ayrıntı ortaya çıkmış, çokça da konuşulmuştu. Postnişin bölümüne başvuran tek kişi sınavdan 100 tam puan aldı. Kazanan kişi tanıdık bir simaydı. Ramazan ayında yaptığı televizyon programlarıyla bilinen Fatih Çıtlak. Ama Çıtlak’ın bilinmeyen yanı cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın eşi Reyyan Uzuner’in dayısı olmasıydı. Çıtlak aynı zamanda Bilal Erdoğan’ın kurduğu İnsan ve İrfan Vakfının da başında. O sınavla ilgili yeni ayrıntılara ulaşıldı. İnsan ve İrfan Vakfı’nın yönetiminde olan ve sınavı kazanan tek kişi Fatih Çıtlak değil.

Kültür Bakanlığının sınavıyla 18 kişi işe alındı. Bu 18 kişiden altısı Bilal Erdoğan ‘ın kurduğu vakfın yönetiminde. 

Bilal Erdoğan’a yakın o isimler

Abdurrahman Tevruz. Vakfın internet sitesinde yönetim kurulu üyeleri arasında ismi var. Aynı zamanda kurucu. tevruz sınavda 98,60 puan alarak semazenbaşı branşını kazandı. Abdurrahman Tevruz ismi internette arandığında bir trafik kazasına karıştığı görülüyor. 2011 yılında istanbul Üsküdar’da aşırı hızla kullandığı arabasıyla Kadriye turan ve 4 yaşındaki torunu Tarık Tunay Turan’a çarpan Tevruz, çocuğun ölümüne neden olmuştu.  Savcı, Abdurrahman Tevruz’un kazada kusurlu olduğunu belirterek “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiş ancak Adli Tıp Kurumunun hazırladığı raporda Tevruz’un “tali kusurlu” olduğu belirtilince Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi 5 ay tutuklu kalan Tevruz’un tahliyesine karar vermişti.

Ve başka bir isim…  Abdullah Gürsoy. o da Bilal Erdoğan’ın kurduğu vakfın yönetim kurulu üyeleri arasında. Sınavda 88.20 puanla semazen seçildi.  

Yusuf Samet Bilkil, sınavı kazanan başka bir isim. Sınavda 93 puan alarak hafız seçildi. İnsan ve İrfan Vakfının mütevelli heyetinde yer alıyor.

Aygen Atay… Kültür Bakanlığı’nın sınavında 84 puan alarak zakir seçildi. Bilal Erdoğan’ın kurduğu İnsan ve İrfan Vakfının mütevelli heyetinde yer alıyor.

İskender Cüre de sınavı kazanan başka bir isim. Sınavda 96.40 puan alarak semazen seçildi. Bilal Erdoğan tarafından kurulan vakıfta genel koordinatör olarak görev yapıyor.