Yardım gemisi Louise Michel, Akdeniz’de mahsur kaldı

Banksy'nin yardım gemisi Louise Michel, Akdeniz'de mahsur kaldı

Sokak sanatçısı Banksy, mültecileri kurtarmak için şu anda Akdeniz’de devriye gezen bir yardım gemisi satın aldı. Adını Fransız anarşist Louise Michel’den (1830-1905) alan geminin misyonu ise, “deniz hukukunu korumak ve tehlikede olan herkesi önyargısız kurtarmaktır. Tehlikede olan herkesin yardım çağrısına cevap veriyoruz , sadece ruhlarını değil, kendi ruhumuzu kurtarmak için” olarak ifade ediliyor.

MV Louise Michel gemisinin görevlerini buradan takip edebilirsiniz.

Bir Louise Michel sözcüsüne göre, tekne ilk olarak 18 Ağustos’ta 10 kişilik mürettebatla yola çıktı ve Perşembe günü 14’ü kadın 4’ü çocuk 89 kişinin kurtarılmasına yardımcı oldu.

Sözcü, Cuma günü CNN’e yaptığı açıklamada, geminin hala Akdeniz’de olduğunu ve kurtarılanlar için bir güvenlik limanı bulmayı veya onları bir Avrupa sahil güvenlik gemisine nakletmeyi planladığını söylüyor.

Örgüt Cuma günü bir tweet’te , “Libya’da gördükleri işkencenin neden olduğu dehidrasyon, yanıklar ve yaralanmalara maruz kaldıktan sonra bir anlığına mola verdiler” açıklamasını yaptı.

Louise Michel Gemisi, kimliğini gizli tutan sokak sanatçısı Banksy’nin eserleriyle süslenmiş. Beyaz ve pembe renklere boyanmış olan geminin güvertesinde Banksy’nin çizdiği kalp şeklinde can simidi tutan çocuk resimleri bulunuyor.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, geminin kaptanı Pia Klemp, Banksy’nin kendisine 2019 yılında yazdığı bir e-postada, ”Ben İngiltere’den bir sanatçıyım, göç kriziyle ilgili çalışmalarım var ve bunlardan elde ettiğim parayı elbette elimde tutamam. Bu parayı yeni bir gemi almak için kullanabilir misiniz? dediğini aktardı. Önce bunun bir şaka olduğunu düşünen Klemp, Banksy’nin kendisini siyasi duruşu nedeniyle seçtiğine inandığını söyledi.

Banksy’nin yardım gemisi mahsur kaldı

Dünyaca ünlü İngiliz sokak sanatçısı Banksy tarafından finanse edilen Louise Michel Gemisi Afrika’dan Avrupa’ya ulaşmaya çalıştığı sırada Akdeniz’de mahsur kaldı. Mürettebat, gemideki durumun kötüye gittiğini, İtalya, Malta ve Almanya’daki yetkililere durumu bildirdiklerini ve yardım istediklerini ancak taleplerinin reddedildiğini iddia ediyor.

Mürettebat tarafından yapılan sosyal medya paylaşımlarında, ”Teknede bir kişi hayatını kaybetti. Acil yardıma ihtiyacımız var, Louise Michel hareket edemiyor, Avrupa acil yardım çağrılarımızı görmezden geliyor, sorumlu yetkililer yanıt vermiyor” denildi.

Yardım çağrılarına bölgede bulunan bir diğer insani yardım gemisi olan Sea Watch 4’ün yanıt verdiğini belirten Louise Michel yetkilileri, ”Gemide bulunan 350 mülteci SeaWatch 4’e aktarıldı, tüm kurtarılanlar için bir güvenlik yeri talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Akdeniz’de durumun daha da kötüye gittiğini belirten iki geminin yetkilileri, Avrupa devletlerinin vurdumduymazlığının kabul edilebilir olmadığını söylüyor. Denizde kurtarma yükümlülüğünün, uluslararası deniz hukukuna göre bir zorunluluk olduğunu belirten yardım kuruluşları, devletlerin kendi yasalarına saygı duymadıklarını belirtiyorlar. Sea Watch 4 gemisi Akdeniz’de tıbbi ve gıda desteği almak için yanaşacak bir liman aramaya devam ederken, Louise Michel gemisi ise mahsur kaldığı bölgede kurtarılmayı bekliyor. Avrupa ise yardım bekleyen kuruluşların isteklerini soğukkanlılıkla reddediyorlar.