Bebekler aç olsalar bile yiyeceklerini paylaşıyorlar

Bebekler aç olsalar bile yiyeceklerini paylaşıyorlar
Bebekler aç olsalar bile yiyeceklerini paylaşıyorlar

Araştırmalar, bebeklerin aç olsalar bile yiyeceklerini paylaştıklarını gösteriyor. Şubat 2020’de yapılan bir araştırmaya göre, bebekler sadece yiyeceklerini bir yabancıya vermiyorlar, aynı zamanda açlıkla karşı karşıya kaldıklarında bile paylaşabiliyorlar. 19 aylık 100 bebeği içeren çalışma, Washington Üniversitesi‘nin Öğrenme ve Beyin Bilimleri Enstitüsü (I-LABAS) tarafından yapıldı. Araştırmacılar, katılan bebeklerin, erken sosyal deneyimleriyle bağlantılı olan ve fedakarlığı şekillendirmeye yardımcı olan özgeci davranışlarının ileri seviyede olduğunu keşfettiler.

Çalışmanın direktörü ve I-LABS araştırmacısı Rodolfo Cortes Barragan, ”Özgeciliğin, insan olmanın en ayırt edici yönlerinden biri olduğu için önemli olduğunu düşünüyoruz. Toplumun ahlaki dokusunun önemli bir parçasıdır. Biz yetişkinler, başka birinin muhtaç olduğunu gördüğümüzde yardım ediyoruz ve kendimize bir bedeli olsa bile bunu yapıyoruz. Biz de bunun köklerini bebeklerde test ettik.”

Bebekler aç olsalar bile yiyeceklerini paylaşıyorlar

Araştırmacılar, bebeklerin önüne çilek, yaban mersini, muz ve üzüm gibi farklı meyveler konduğunda nasıl davrandıklarını izledi. Araştırmacı, bir parça meyve düşürdü ve onu geri almaya çalışıyor ancak bunu başaramıyormuş gibi davranıyor. Bebeklerin yarısından fazlası meyveyi aldı ve araştırmacıya verdi. Ardından araştırmacılar, riskleri artırmaya karar verdiler ve bazı bebekleri planlanan yemek saatlerinden hemen önce getirdiler. Bu ikinci çalışmadaki aç olan bebekler de tereddüt etseler bile meyveyi verdiler. Araştırmacılar ayrıca, kardeşlerin veya belirli kültürel geçmişleri olan ailelerden gelen bebeklerin, paylaşma olasılığının daha yüksek olduğunu buldular.

I-LABS’in Eş Direktörü Andrew Meltzoff, ”Bazı aile ve sosyal deneyimlerin bir fark yarattığını düşünüyoruz ve çocuklarda paylaşımı en üst düzeye çıkaran şeyin ne olduğunu daha tam olarak anlamak için araştırmaya devam edilmesi gerekiyor. Çocuklarımızda paylaşımı nasıl teşvik edeceğimizi keşfedebilirsek, bu bizi daha şefkatli bir topluma doğru hareket ettirebilir” diyor.

Bu çalışmanın araştırmacılarına göre bebeklerin fedakarlığı doğal bir davranış. Bebeklerin önceden paylaşma pratiği yapmasına gerek yoktu, bu ilk ve sonraki denemelerde ortaya çıktı. Bu tür çalışmalar sayesinde, araştırmacılar fedakarlığı teşvik etmedeki sosyal ve bilişsel faktörleri daha iyi anlıyorlar. Dolayısıyla gelecekte daha fazla paylaşıma ve dayanışmaya yatkın topluluk inşa etme konusunda bir adım daha yaklaşılıyor.

Araştırma esnasında bir denemeyi gösteren video;