Belarus Başkanı Lukaşenko, başkanlık konutuna silahla geldi

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, başkanlık konutuna silahla geldi
Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, başkanlık konutuna silahla geldi

Belarus ‘ta gerilim iyice yükseliyor. Devlet Başkanı Lukaşenko’ya karşı yapılan gösterilerde, protestocular başkanlık konutunun çevresinde toplanmaya başlayınca Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, helikopterle geldiği başkanlık konutuna elinde silahla indi.

9 Ağustos’ta yapılan ve şaibeli olduğu iddia edilen seçimlerde, Aleksandr Lukaşenko yüzde 80,1 oy aldı. Seçimin ardından halk kitleler halinde sokaklara inerek diktatör olarak adlandırdıkları ve seçime hile karıştırdığını öne sürdükleri Lukaşenko’yu protesto etmeye başladılar. Öte yandan, Belarus’ta devam eden protestolar hakkında haber yapan internet sitelerine erişim engeli uygulandı. Belarus Gazeteciler Derneği, ABD tarafından finanse edilen Radio Liberty ve Polonya destekli TV kanalı Belsat’ın siteleri dahil olmak üzere birçok haber sitesinin erişime kapatıldığını bildirdi.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’dan orduya emir

Devlet Başkanı Alexandr Lukaşenko cumartesi günü savunma bakanına verdiği talimat ile protestoculara karşı en sert önlemlerin alınmasını istedi. Lukaşenko, ülkesinde kendisine karşı yapılan protestoların komşu ülkeler tarafından organize edildiğini öne sürerek, ”Egemen devletimizin iç işlerine açıkça dışarıdan müdahale ediyorlar” dedi.

Başta başkent Minsk olmak üzere diğer şehirlerde sosyal medya üzerinden yapılan çağrı üzerine, cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Lukaşenko’ya karşı binlerce protestocu meydanlarda toplandı. Seçimlerin yapıldığı 9 Ağustos’tan bu yana her gün protesto eylemleri düzenleyen göstericiler, hükümet binasının bulunduğu Bağımsızlık Meydanı’nda toplandı.

Toplanan kalabalık, geçtiğimiz günlerde göstericilerle polis arasında yaşanan olaylar sonucu ölenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Meydan, ”Lukaşenko defol” sloganlarıyla inledi.

Muhalefet sözcüleri, göstericilere hitaben yaptıkları konuşmada Lukaşenko istifa edene kadar mitinglere devam edileceğini söyledi. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı sırada bazı gruplar Lukaşenko’nun başkentte bulunan ve devlet başkanlığı konutu olan Bağımsızlık Sarayı’na doğru yürüyüşe geçti.

Bağımsızlık Sarayı’na inen başkanlık helikopterinden Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun üzerinde çelik yelek ve elinde otomatik silahla indiği görüntüler sosyal medyadan paylaşıldı. Protestocular gösterilerine devam ederken, Lukaşenko taraftarları ise Minsk şehrinde Belarus bayrakları ile konvoylar düzenlemeye başladı.