Belediye başkanının kalbi bir çeşmenin içinde bulundu

Belçika 'nın Verviers kentinin ilk belediye başkanının, kalbini çıkarıp bir kutuya koyduğuna dair onlarca yıllık spekülasyondan sonra hikaye kanıtlandı.

Belçika ‘nın Verviers kentinin ilk belediye başkanının, kalbini çıkarıp bir kutuya koyduğuna dair onlarca yıllık spekülasyondan sonra, Verviers halkının haklı olduğu kanıtlandı.

Küçük Belçika kasabası Verviers, biraz ürkütücü de olsa uzun süredir devam eden bir şehir efsanesine sahipti. Hikaye, Verviers’in ilk belediye başkanı Pierre David’in öldükten sonra kalbinin yerel bir çeşmede saklandığını anlatıyor. Uzun yıllar süren bu hikaye sonunda gerçekliğe kavuştu.

Dikkat çekici keşif, David çeşmesindeki tadilat sırasında yapıldı. Söz konusu adamın adını taşıyan anıt çeşme, ölümünden on yıllar sonra açıldı. Organ, bir çinko kutunun içinde alkolle doldurularak mühürlenmiş olarak bulundu.

Kutuda, ”Pierre David’in kalbi 25 Haziran 1883’te anıta yerleştirildi” yazıyor. Verviers Bayındırlık İşleri Meclis Üyesi Maxime Degey, ”Bir şehir efsanesi gerçek oldu. Tabut, çeşmenin üst kısmında, Pierre David’in büstünün hemen yanında, çeşmenin tadilatı sırasında çıkardığımız bir taşın altındaydı” dedi.

Pierre David kimdir? Neden bunu yaptı?

Pierre David sadece çalkantılı zamanlarda yaşamakla kalmadı, aynı zamanda onların değişken gelişmelerine katıldı ve Belçika’ya saygın bir politikacı olarak hizmet etti. Belediye başkanı olarak ilk görev süresi 1800 yılında başladı ve sekiz yıl sürerken, ülke hala Fransız yönetimi altındaydı.

David, 1802’de şehrin itfaiye teşkilatını kurdu. Bu sadece memnuniyetle karşılanan, işlevsel bir kamu hizmeti değil, aynı zamanda oldukça nadir bir hizmetti.

David, 1808’de görevi bırakmasına rağmen, on yıllar sonra yeniden belediye başkanı olacaktı. Belçika’nın Hollandalılara karşı isyanının 1831’de sona ermesinin ardından ülke bağımsızlığını kazandı. Birkaç yıl sonra 1836’da, Verviers halkı oylarını bir kez daha David için belediye başkanlığı yarışında kullandı. David, devrimi takip eden yıllarda kasabaya yeniden düzen getirdiği için itibar görüyor.

Belediye başkanı 68 yaşında 1839’da öldüğünde, yas tutan kasabalılar çalışmaya başladı. Şehir yetkilileri, adamı bir anıtla anmak için bir yardım fonu başlattı. Bu 44 yıl sürerken, sonunda David Çeşmesi inşa edildi.

Ailesi, David’in kalbinin anıtın içine gömülmesine izin verdiği anlatılsa da, hiçbir kanıt yoktu. O zamanlar ne tür bir yapının inşa edileceğine dair planlar üzerinde anlaşma bile yapılmamıştı.

CNN’e göre , kalp başlangıçta belediye binasında tutuldu ve 1880’lerde çeşme tamamlandıktan sonra tabutun içine yerleştirildi. David’in ölümünden 181 yıl sonra görünüşte akıl almaz bir hikaye gerçek olduğu için tarih ve efsane bir araya geldi.

Verviers Bayındırlık İşleri Meclis Üyesi Maxime Degey, şu anda Verviers Sanat Müzesi’nde sergilenmekte olan kutunun, “gerçekten kusursuz durumda” olduğunu söyledi. Adamın kan pompalayan organına gelince, kavanozda kullanılan koruma yöntemleri muhtemelen onu sağlam tuttu. Ancak durumunun resmi ayrıntıları eksik kalmaya devam ediyor.