Beyrut patlamasında can kaybı artmaya devam ediyor

Beyrut patlamasında can kaybı artmaya devam ediyor
Beyrut patlamasında can kaybı artmaya devam ediyor

Lübnan’da bulunan Beyrut Limanında dün büyük bir patlama gerçekleşti. İçerisinde amonyum nitrat bulunan depoda meydana gelen patlama sonucunda, büyük oranda can ve mal kaybı oluştu. Lübnanlı bir güvenlik yetkilisi, ” 2750 ton amonyum nitratın tutulduğu depoda, onarım için yapılan kaynak işlemi sırasında patladığını” söyledi. Patlamanın ardından çıkan yangına itfaiye ekipleri karadan ve havadan kısa sürede müdahale etti.

Beyrut yanıyor

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, Beyrut ‘taki patlamada son verilere göre can kaybının 78’e yükseldiğini 4000’den fazla vatandaşında yaralandığını açıkladı. Lübnan Kızılhaç Örgütü‘nün Twitter hesabından, 75 ambulansın, 375 ilk yardım ekibiyle birlikte yaralılara yardım için olay yerine intikal ettiğini açıkladı. Gümrük Genel Müdürü Bedri Zahir, yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada patlamanın, Beyrut Limanı‘nda kimyasal maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yaşandığını söyledi. Hristiyan Ketaib Partisi Genel Sekreteri Nizar Necaryan‘da patlamada ölenlerin arasındaydı. Beyrut patlaması, BM Uluslararası Lübnan Mahkemesi’nin eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastı davasında kararını açıklamasına günler kala olması, patlamayla aralarında bağlantı olabileceği şüphesini doğuruyor.

Hizbullah’tan açıklama

İsrail ordusunun sık sık Lübnan’da Hizbullah‘a karşı operasyonlar düzenlemesi, İsrail bağlantısı olabileceği teorilerinin çıkmasına neden oldu. İsrailli askeri yetkililer patlama ile ilgilerinin olmadığı açıklamasında bulundu. Lübnan Hizbullah’ı da patlamanın kaynağının İsrail olduğu iddialarını yalanladı. Hizbullah yaptığı yazılı açıklamayla birlik ve beraberlik mesajı verdi. ”Elim facia, oluşturduğu benzeri görülmemiş yıkım ile insani, sağlık, sosyal ve ekonomik sonuçları karşısında, bütün Lübnanlıların dayanışma ve birlik içinde olmasını gerektiriyor.” ifadesini kullanan Hizbullah, tüm imkanlarının ihtiyaç durumunda her zaman Lübnan halkının hizmetinde olacağını belirtti.

Patlamanın etkisiyle şehir genelinde elektrikler kesildi, Beyrut ‘taki hastaneler tam doluluk oranına ulaştığı için yaralıların başkent dışındaki hastanelere sevk edildiği açıklandı. Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, patlamayı felaket olarak nitelendirirken, olayın sorumlularının bulunup cezalandırılacağı sözünü verdi. Olay hakkında ABD Başkanı Donald Trump ise yapılan iddialara rağmen aksi bir açıklamayla, patlamanın saldırı gibi göründüğünü, ABD’li komutanların bunun bombalı bir saldırı olduğunu düşündüklerini söyledi.

Lübnan’a taziye mesajları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn‘ı telefonla arayarak, Türkiye’nin her alanda insani desteğe hazır olduğunu iletti. Erdoğan, Beyrut halkına yaşanan olaydan dolayı taziyelerini, Twitter’dan yaptığı Arapça paylaşımla iletti. Dışişleri Bakanlığı, patlamada 2 Türk vatandaşının hafif şekilde yaralandığını, bu kişilerin durumlarının iyi olduğunu açıkladı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Beyrut patlaması nedeniyle Twitter hesabından Arapça ve İngilizce mesaj paylaşarak Lübnan’nın yanında olduklarını belirtti.