Bill Gates koronavirüs aşısı için tarih verdi

Bill Gates koronavirüs aşısı için tarih verdi

Koronavirüs aşı çalışmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen ABD’li milyarder Bill Gates, kendisi hakkında üretilen komplo teorilerini reddetti.

ABD’li milyarder Bill Gates, Alman gazetesi Bild’e koronavirüs aşısı hakkında açıklamalarda bulundu.

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) aşı çalışmalarına yaptığı yatırımlarla bilinen ABD’li milyarder Bill Gates, 2021’in ilk çeyreğinde 3 ya da 4 adet koronavirüs aşısının tescil edilmesini beklediğini açıkladı

Gates, koronavirüs aşı çalışmalarına yaptığı yatırımlar nedeniyle kendisi hakkında üretilen komplo teorilerini de reddetti.

“BENİM SORUMLU TUTULMAM ÇOK İRONİK”

Ünlü milyarder teorilere ilişkin, “Küresel bir salgına karşı hazırlıklı olunması uyarısında bulunduğum için beni bundan sorumlu tutan insanların olması çok ironik” ifadelerine yer verdi.

Aşı çalışmaları hakkında da değerlendirmeler yapan Gates, biraz da şans yardımıyla 2021’in ilk çeyreğinde 3 ya da 4 adet koronavirüs aşısının tescil edilmesini beklediğini açıkladı.

“14 MİLYAR DOZ AŞI ÜRETİLMESİ GEREKİYOR”

Bill ve Melinda Gates vakfı ile eşi ile birlikte aşı çalışmalarına destek veren Gates, aşı geliştirilene kadar birçok ülkede bahar aylarındaki gibi yüksek sayıda ölümlerin olabileceği konusunda uyarıda bulunarak, “7 milyar insanın aşılanması için 14 milyar doz aşı üretilmesi gerekiyor. Böyle bir şey bugünekadar hiç yapılmadı” dedi.

Ayrıca Gates bunun, yeni strateji gerektiren acil bir durum olduğunu da belirterek, gelişmekte olan ülkelerde de aşının finansının ve dağıtımının desteklenmesi gerektiğini ve bu işin küresel olarak sonlandırılması gerektiğini söyledi.