BlackJoy nedir?

Blackjoy nedir?
Birçok kişinin aklına takılan BlackJoy etiketi Twitter Türkiye gündemine hızlı giriş yaptı. Peki BlackJoy hareketi nedir ?

Birçok kişinin aklına takılan BlackJoy etiketi Twitter Türkiye gündemine hızlı giriş yaptı. Siyahi bir başkaldırı hareketi olan BlackJoy sıralamalarda güçlü bir yükselişle trend topic olma yolunda ilerlerken, yakın bir zamanda da düşecek gibi görünmüyor. İlk olarak İnstagram’da, TheBlackJoyProject tagi ile başlayan hareket hız kesmeden diğer sosyal medya mecralarını da içine alarak büyümeye devam ediyor. Peki Blackjoy nedir?

25 Mayıs’ta dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle bastırması nedeniyle defalarca ”Nefes Alamıyorum” diye yalvaran 46 yaşındaki George Floyd, olay yerine gelen sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Yoldan geçenlerin telefonlarıyla kaydettiği görüntülerin sosyal medyadaki etkisi, gün geçtikçe büyüdü ve bir adalet hareketini başlattı.

BlackJoy hareketi nasıl başladı?

Blackjoy nedir sorusunun cevabı 27 yaşındaki bir yazar ve organizatör olan Kleaver Cruz’da saklı, Cruz, ırkçılığa, vergilendirme sistemine ve polis şiddetine karşı sosyal medyadan harekete geçme kararı verdi. Sosyal medyadaki şiddet ve yıkım fotoğraflarına karşı ırkçılıkla olan mücadelesini neşeli kalarak kazanacaklarını düşünen Cruz, annesinin gülümseyen bir fotoğrafını BlackJoy etiketiyle sosyal medyada paylaşarak insanların da ona katılmalarını istedi. Bu paylaşımı büyük destek görerek diğer mecralara da yayıldı BlackJoy hareketiyle ilgili yürüyüşler yapıldı, konserler verildi ve bir çok insan kendi mutlu hikayelerini etiket altında paylaşıp ırkçılığı sevgi ve mutlulukla yeneceklerini belirterek destek oldular.

Harekete katılım her geçen gün artmaya devam ediyor

Bir çok yerden BlackJoy hareketini güçlendirecek paylaşımlar yapılmaya devam ediliyorken en son Missouri, St. Louis’den siyah bir kadın olan Melinda Oliver’ın, annemin mutluluğunu lütfen izleyin notuyla paylaştığı video, 17 milyondan fazla izlenirken 1.8 milyon beğeni topladı ve 300.000’den fazla kişi tarafından paylaşıldı. Hukuk fakültesine kabul mektubunu annesiyle paylaşırken kızının sadece hukuk fakültesine kabul edilmediğini aynı zamanda yıllık 40 bin $ burs kazandığını söylediği videoda anne kızın mutluluğu hareketi ateşleyerek destekçilerine de ilham verdi. Oliver, Forbes’a, ”İnsanlara umut ve gülümsemek için bir neden verdiğimi düşünüyorum. Videomu gönderdikten sonra, önümdeki engelleri ve bu engelleri nasıl emin adımlarla aştığımı anlattım. Aylarca süren toplu travmalardan sonra onlara hala iyi şeylerin hala mümkün ve gerçekleşmekte olduğunu gösterdim” dedi.