Bu ay ülkede ne oldu? Temmuz ayı gündemi

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?
Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için haftalık ve aylık gündem yazılarımızı takip edin. Düzenli olarak yayımlayacağımız yazılarımızla okuyucularımıza hem gündemi unutturmayacağız hem de kolay ulaşılabilir bir arşiv olacağız. Tek bir sayfada bütün bir Temmuz ayının önemli gelişmelerini okuyabilirsiniz.

Sakarya’da 3 Temmuz faciası

Sakarya‘nın Hendek İlçesi Yukarıçalıca mevkisinde, içerisinde 110 ton patlayıcı bulunan 15 dönüm alan üzerine kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz saat 11.15’te patlama meydana geldi. Kentin birçok noktasından duyulan patlamada 7 kişi hayatını kaybetti 127 kişi yaralandı. Önceki patlamadan kalan malzemelerin Adapazarı Taşkısığı mevkisine 9 Temmuz’da havai fişek fabrikasına ait patlayıcıların kontrollü bir şekilde imha edilmek üzere taşınması sırasında büyük bir patlama daha meydana geldi. Patlayıcı madde imha timinden 2 personel olmak üzere 3 jandarma personeli şehit oldu, kamyon şoförü ile birlikte 12 kişi de yaralandı.

Gözaltına alınan 5 kişi taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma suçundan tutuklandı. Fabrika sahibi ve Müsiad Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun‘la 75 yaşındaki babası gözaltına alındıktan sonra sağlık kontrolünden geçirilerek Hendek Adalet Sarayında hakim karşısına çıkarıldı. Yaşar Coşkun tutuklanarak cezaevine gönderilirken babası adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Patlamanın yaşandığı fabrikanın çalışma ve imar izni ise iptal edildi.

Van’da facia

Van’ın Gevaş ilçesi Altınsaç Mahallesi‘nden göçmen taşıdıkları tekneyle Van Gölü‘ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş‘tan haber alınamaması üzerine güvenlik güçlerine ihbarda bulunuldu. Bunun üzerine gece görüşlü termal kameralı helikopterler, İHA ve botlarla yapılan aramalar çalışmalarında tekne, Çarpanak Adası açıklarında 106,5 metre derinlikte bulundu. Ankara’dan getirilen Raw cihazı ile 140 metre derinliğe inilerek arama çalışmaları yapılan enkazdan 61 kişinin cesedi çıkarıldı. 11 kişinin gözaltına alındığı olayda, aralarında tekneden yüzerek kurtulan Medeni Akbaş’ında bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?

Pınar Gültekin vahşice katledildi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin (27), 16 Temmuz’da Akyaka Mahallesi‘nde yalnız yaşadığı evinden ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. Ailesinin, Akyaka Jandarma Komutanlığı‘na kayıp ihbarında bulunması ile başlatılan arama çalışmalarında, Gültekin’i tanıyanların listesi çıkarıldı. Bölgede güvenlik kamerası kayıtları incelenerek görgü tanıklarının ifadelerine başvuruldu. Yapılan çalışmalar doğrultusunda şüpheli ifadeleri nedeniyle eski erkek arkadaşı olduğunu iddia eden Cemal Metin Avcı (32) gözaltına alındı. Avcı, ilk ifadesinde suçlamaları kabul etmese de gösterilen deliller üzerine, Pınar’ı aralarında çıkan tartışmada boğarak öldürdüğünü, bağ evinde cesedini çöp varilinde yakıp üzerine beton döktüğünü ve ormanlık alana attığını itiraf etti. Katil zanlısı Avcı’nın gösterdiği yerde bulunan varilde, Pınar’ın yanmış cesedine ulaşıldı. Pınar Gültekin, memleketi Bitlis’in Hizan ilçesinde toprağa verildi. Cemal Metin Avcı, çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek adam öldürmek’ suçundan 22 Temmuz Çarşamba günü tutuklandı.

Ayasofya Camii 24 Temmuz tarihinde ibadete açıldı

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya’nın camiden müzeye çevrilmesine ilişkin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle, 2016 yılında açtığı dava 10 Temmuz’da sonuçlandı. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya‘nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği belirtilen gerekçede, ”Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır. Kadimden beri korunan Vakfa ait taşınmaz ve hakların, istifadesine bırakıldığı toplum tarafından kullanılmasına engel olunamaz.” denildi. Camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti ve ibadete açılması önündeki engeli kaldırdı.

Ayasofya Camisi’nin, yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.Lozan Barış Antlaşması’nın 97. Yıl dönümüne rastlayan, 24 Temmuz’da Cuma namazı ile ibadete açılan Ayasofya Camii’nde, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kılıçla minbere çıkarak Cuma hutbesi verdi. 86 yıl sonra ilk Bayram Namazı 31 Temmuz Cuma günü kılındı.

Omphalion dışında zemini halı ile kaplanan camide namaz esnasında perdeleme sistemiyle resim, tasvir ve mozaikler kapanacak, namazdan sonra tekrar açılacak. Türkiye’de en çok turist ziyaretlerinin gerçekleştiği yapılar arasında bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Ayasofya’daki din hizmetleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülecek. Restorasyon, konservasyon ve koruma faaliyetlerini ise Kültür ve Turizm Bakanlığı yerine getirecek. Camiyi yerli ve yabancı turistler ücretsiz olarak ziyaret edebilecekler. Ayasofya’nın camiye çevrilerek açılışı yapılan günün anlam ve önemine binaen darphane tarafından hatıra para basıldı. Tedavüle girecek 1 liraların arka yüzeyinde Ayasofya-i Cami-i Kebir‘in resmi olacak. Koleksiyonerler için piyasaya sunulacak 5 bin adet gümüş ve 10 bin adet bronz hatıra para basıldı. Gümüş paralar 185 lira karşılığında, bronz paralar ise 55 lira karşılığında sertifikalarıyla birlikte kurumun Beşiktaş’ta bulunan Genel Müdürlük binasındaki mağazada ve internet üzerinden kurumun e-mağazasından 24 Temmuz günü satışa sunuldu.

Çoklu baro düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlandı

Tartışmalı çoklu baro düzenlemesinin görüşmeleri adalet komisyonunda tamamlandı. 28 maddeden oluşan teklif 4 gün süren çalışmaların ardından Ak Parti ve MHP’li vekillerin oylarıyla kabul edildi. Türkiye Barolar Birliği‘nin karşı çıktığı düzenleme Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan değişikliğe göre 5 binden fazla avukat bulunan illerde 2 bin avukatın imzasıyla yeni bir baro kurulabilecek. Baroların isimlendirmeleri o ilin adlarıyla numaralandırılarak yapılacak. Bir ilde birden fazla baro bulunması halinde Adli Yardım Bürosu baroların eşit şekilde temsili ile oluşturulacak. Buna göre her baro birlik genel kurulunda baro başkanı ile sabit 3 delege ve her 5 bin avukat için ilave 1 delegeyle temsil edilecek. Düzenlemeyle avukatların resmi kıyafeti cübbe olarak belirlendi. Mesleğe yeni başlayan avukatlar ilk 5 yıllarında baro aidatlarını yarı oranda ödeyecekler.

Hakim ve savcılara Fetö’den uzaklaştırma

HSK 2. Dairesi, eldeki deliller ışığında FETÖ ile irtibatları bulunan 26 hakim ve savcıyı görevden uzaklaştırdı. Hakimler ve Savcılar Genel Kurulu tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda, ByLock içerikleri, savcılık soruşturmalarında elde edilen sonuçlar, mahrem imamlara ait hatlarla iletişim, ankesörlü ardışık arama, HSK müfettişlerinin tespitleri çerçevesinde 26 hakim ve savcının FETÖ ile irtibatı, itisaki ve münasebeti bulunduğu kanısına ulaşıldı. Hakim ve savcıların, haklarında müfettiş raporu tamamlandıktan sonra meslekten ihraç edilip edilmeyeceklerine karar verilecek.

Cemal Kaşıkçı davası 3 Temmuz Cuma başladı

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda katledilmesine ilişkin dava İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Temmuz Cuma başladı. Haklarında, ”tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan dava açılan 20 Suudi sanığın yargılanması başladı. Yakalama kararı bulunan sanıklar hakkında 117 sayfalık iddianame hazırlandı. İddianamede, başından itibaren maktulü Suudi Arabistan’a götürmek, kabul etmediği takdirde öldürmek üzere fikir birliği ile hareket eden, suçun işlenmesine yönelik katkıda bulunmak suretiyle suça doğrudan katılan ve Cemal Kaşıkçı‘yı boğarak öldüren sanıklar hakkında ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Suudi Arabistan‘da 11’inin yargılandığı, 5’inin idam cezasına ve 3’ünün 7 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırıldığı sanıklar, Türkiye’de gıyaben yargılanıyor. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında Cemal Kaşıkçı’nın nişanlısı, müşteki sıfatıyla Hatice Cengiz ile avukatı duruşmada hazır bulundu. Hatice Cengiz’in avukatı, konsoloslukta keşif yapılarak tanıkların orada dinlenmesini istedi. Mahkeme, talebi bu aşamada reddederek duruşmayı 24 Kasım’a erteledi.

Man Adası davasında yeni karar

İstinaf mahkemesi tarafından usulden bozulan ve yeniden görülen Man Adası davasında 14 Temmuz Salı günü yeni bir karar daha çıktı. İstanbul Anadolu 20. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesine toplam 359 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti. Kılıçdaroğlu, 14 Temmuz Salı günü Anadolu 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yeniden görülen Man Adası davasında partisinin grup toplantısındaki konuşmaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yakınlarına 197 bin lira tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Böylece Kılıçdaroğlu‘nun ödeyeceği tazminat miktarı 556 bin liraya ulaştı.

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı gerçekleşti

CHP’nin 37. Olağan Kurultayı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasıyla başladı. Kurultayda İzmir Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu tek aday olarak gösterildi. 25-26 Temmuz tarihinde yapılan Olağan Kurultay’da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, 1251 delegenin oyunu alarak altıncı kez Genel Başkan seçildi. Kılıçdaroğlu, teşekkür konuşmasında 83 milyona hizmet etmek inancından hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, 39 delegenin imzasıyla Divan Başkanlığı için Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun aday gösterildiği önergeyi okudu. İki delegenin ret oyu verdiği önerge oy çokluğu ile kabul edilerek Divan Başkanlığına Çerçioğlu seçildi. Çerçioğlu‘nun önerisi ile divanın diğer üyeleri de oluşturuldu.

Mustafa Şentop yeniden TBMM Başkanı seçildi

8 Temmuz Çarşamba tarihinde yapılan 27. Dönem ikinci devre başkanlık seçiminde, Tekirdağ Ak Parti Milletvekili Mustafa Şentop TBMM Başkanı seçildi. İlk iki turda 400 oya ulaşamayan Şentop 3. Turda yeterli oy olan 301 oyu 27 oy geçerek yeniden seçildi.

Sosyal medya düzenlemesi yürürlüğe girdi

TBMM‘den AK Parti ve MHP’ nin oylarıyla geçen sosyal medya yasası 30 Temmuz Perşembe tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanunda değişiklik yapılmasına dair, kanun teklifi kapsamında 9 madde yürürlüğe girmiş oldu. Yeni düzenlemeye göre; Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları, en az bir kişiyi Türkiye’de temsil edecek.

Temsilci belirlemeyenlere kademeli olarak para cezası verilecek. Kullanıcıların, sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikler oluşturmalarına, görüntülemelerine ya da paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek ve tüzel kişiler, sosyal ağ sağlayıcı olarak tanımlanacak. Sosyal ağ sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında para ve reklam yasağı verilecek. 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen idari para cezası da 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar artırılabilecek.

Milli Güvenlik Kurulu 22 Temmuz tarihinde toplandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, 22 Temmuz tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan Milli Güvenlik Kurulu(MGK) toplantısı 2,5 saat sürdü. Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle; terörle mücadele, Libya’da barış ve istikrar, Azerbaycan’a yapılan şiddetli saldırganlık ve Kıbrıs’taki Türk mevcudiyeti.

PKK/KCK-PYD/YPG, DAEŞ ve FETÖ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında icra edilen operasyonlar hakkında Kurul’a bilgi sunuldu.

Libya‘da barış, istikrar ve huzurun tesisi yönünde gayret sarf eden meşru Libya hükümetine sağlanan desteğe mukabil bu ülkedeki kargaşadan istifade ederek darbecilerle birlikte hareket eden tarafların girişimleri de toplantıda ele alındığı, Türkiye’nin her türlü zorbalığa karşı Libya halkının yanında yer almayı sürdüreceği bir kez daha teyit edildi.

Kıbrıs‘taki Türk toplumunun mevcudiyeti ile haklarının korunacağının altı çizilen bildiride, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan hak, alaka ve menfaatlerinin korunması konusunda kati kararlılığı vurgulandı.

Azerbaycan topraklarındaki gayrimeşru işgalini yıllardır sürdüren Ermenistan‘ın barışı bozan ve uluslararası hukuku hiçe sayan saldırganlığı şiddetle kınandığı, Türk milletinin, kardeş Azerbaycan’ın haklı davasında alacağı her türlü karara sahip çıkacağı belirtildi.

Bildiride, dünyadaki siyasi ve ekonomik güç düzeninin yeniden yapılanma sürecine girdiği belirtilerek, bu hususta Türkiye’nin her alanda güçlü bir hazırlık yapmak için gereken mekanizmaları oluşturmasının önemi üzerinde durulduğu açıklandı.

427 Mülki idare amirinin görev yerleri değiştirildi

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamayla 427 mülki idare amirinin görev yerleri liyakat ve kıdemleri dikkate alınarak değiştirildiğini belirtti. Buna göre Bakanlık merkezinde görevli 20 mülki idare amirinin görev yeri değiştirilirken 5 kaymakam ve 3 vali yardımcısı merkez teşkilatında değişik görevlere getirildi. Merkez teşkilatında görev yapan 5 mülki idare amirinin ise vali yardımcılığı ve kaymakamlığa atamaları yapıldı. Kararnameyle geçen dönemde de yapılan uygulamayla vali yardımcılarının kaymakamlık görevine atamalarına devam edildi. Atamalar İstanbul, Ankara, Mardin, Antalya, Balıkesir ve Yalova’da yapıldı.

Bağcılar’da polise saldırı

İstanbul’un Bağcılar İlçesi, Yüzyıl Mahallesi 2136 Sokak’ta, 18 Temmuz Cumartesi günü narkotim ekibine silahlı saldırı gerçekleştirildi. İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, başta hırsızlık, yankesicilik ve uyuşturucu satıcılığı olmak üzere 75’ten fazla suç kaydı bulunan bir firarinin yakalanması için yapılan çalışmalar sırasında, narkotim ekibine silahlı saldırı yapıldı. Olayda göğsünden yaralanan polis memuru Erkan Gökteke şehit oldu. Kolundan yaralanan polis memuru Yunus Nacar ise hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edildi. Olay yerine sevk edilen ekiplerce, görevli polis memurlarına silahlı saldırıda bulunan şüpheli S.B’nin olayda kullandığı silahla birlikte yakalandığı, olayla ilgili şüpheliler O.I ve K.A’nın 1 silahla yakalandıkları, bir silahın da çöp konteynerinde bulunduğu ve firari şüpheli R.B’nin ise yapılan geniş çaplı operasyonla kısa sürede yakalandığı kaydedildi.

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?

Dalya Mahmut Müslim teslim oldu

Terörden arananlar listesinde kırmızı kategoride yer alan Salih Müslim’in yeğeni, Viyan Şervan kod adlı Dalya Mahmut Müslim ikna çabaları sonucu 18 Temmuz Cumartesi, güvenlik güçlerine teslim oldu. Müslim’in ifadesinde, Salih Müslim’in öz yeğeni olduğunu, Suriye’de faaliyet gösteren ve kırmızı kategoride aranan Esma Samur kod adlı terörist Gülten Alataş‘ın yakın korumalığını yaptığını söyledi. Dalya Mahmut Müslim’in verdiği ifadenin terör operasyonlarında değerlendirildiği bildirildi. Dalya Mahmut Müslim adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Böylece yılbaşından bu yana ikna çabalarıyla teslim olan terör örgütü mensuplarının sayısı 115’e ulaştı.

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?

HDP’li Batman Belediye Başkanı Mehmet Demir tutuklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından hakkında yürütülen terör soruşturması kapsamında görevinden alınan ve yerine kayyum atanan eski Batman Belediye Başkanı HDP’li Mehmet Demir tutuklandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca 9 Ekim 2018 tarihinde başlatılan soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan ve görevinden uzaklaştırılan Mehmet Demir, Batman İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Batman Emniyet Müdürlüğü’nde sorgusunun tamamlanmasının ardından Diyarbakır’a sevk edilen Demir’in, Sulh Ceza Hakimliğince, ”Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanmasına karar verildi.

Vaka sayısı Temmuz ayı ile 17 milyonu geçti

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını, uygulanan kısıtlamaların gevşetilmesiyle birçok ülkede etkisini göstermeye artarak devam ediyor. Dünyada vaka sayısı Temmuz itibariyle 17 milyonu geçti can kaybı ise 670 bini aştı. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, 4.8 milyon test sayısına karşın 230 bin hasta mevcut. Vefat edenlerin sayısı 6 bine yaklaştı, iyileşen 214 bin hasta var. Sadece Temmuz ayında Türkiye’de koronavirüs teşhisi konmuş kişi sayısı 19 bin.

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?
Koronavirüs Temmuz raporu

Bankacılıkta yeni dönem Temmuz ayında başlıyor

Bankalar tarafından kullanılan bilgi sistemlerinin yönetimi, elektronik bankacılık hizmetlerine ilişkin yeni yönetmelik yürürlüğe girdi. Buna göre, anne kızlık soyadı başta olmak üzere kimlik bilgileri üzerinden doğrulama yapılamayacak. Müşterilere Sms ve e-postalar doğrulanmış adreslere gönderilecek. Bankalar teyit etmediği adreslere mesaj veya e-posta atamayacak ancak ekstre, dekont ve hesap özeti gibi bilgilerin gönderimine devam edilecek. Özel bilgileri doğrulama sadece sistem üzerinden otomatik yapılacak. Yönetmeliğin bir sonraki ayağı ise 1 Ocak 2021‘de yürürlüğe giriyor. Üçlü güvenlik uygulaması kapsamında ikili doğrulama yapılacak. Bu tarihten itibaren yeni elektronik kimlikler ve pin numaraları ile bankacılık işlemleri ATM’lerden yapılabilecek.

Zorunlu karşılıklara ödenen faiz %5’e indi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Türk Lirası zorunlu karşılıklara uyguladığı faiz/nema oranını yüzde 5’e indirdi. Merkez Bankası‘nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 20.03.2020-09.07.2020 arasında yüzde 6 olarak uyguladığı faiz/nema oranını yüzde 5’e düşürdüğünü açıkladı. 26.06.2020 zorunlu karşılık yükümlülük tarihinden itibaren 2020/6 sayılı Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ ile belirlenen koşulları sağlayan reel kredi büyümesine sahip bankalara yüzde 7, diğer bankalara yüzde 0 uygulanacak. TCMM zorunlu karşılıkları Mart ayında da yüzde 8’den yüzde 6’ya indirmişti.

TCMB politika faizini yüzde 8,25’te sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8,25’te sabit tutulmasına karar verdi. Duyuruda, koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyümedeki zayıflamanın yılın ikinci çeyreğinde derinleşirken, ülkelerin normalleşme yolunda attıkları adımlarla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlemlediği belirtildi.

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?

Bütçe 19,4 milyar lira açık verdi

Merkezi yönetim bütçesi, Haziran ayında 19,4 milyar, Ocak-Haziran döneminde ise 109 milyar 450 milyon lira açık verdi. Merkezi yönetim bütçe giderleri, Haziran 2019’da 67 milyar 534 milyon lira iken geçen ay yüzde 26,8 artışla 85 milyar 643 milyon liraya yükseldi. 2020 yılında merkezi yönetim bütçe giderleri için öngörülen 1 trilyon 95 milyar 451 milyon lira ödeneğin yüzde 7,8’i kullanmış oldu. Ocak-Haziran döneminde bütçe gelirleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 yükselerek 455 milyar 411 milyon lirayı, bütçe giderleri ise yüzde 17,3 artarak 546 milyar 862 milyon lirayı buldu.

Evde bakım ücreti 1544 TL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1460 lira olan evde bakım yardımını aylık 1544 liraya yükselttiklerini açıkladı. Selçuk, 2020 Temmuz ayı ödeme döneminde, 768 bin yaşlı ve 637 bin engelli olmak üzere 1 milyon 405 vatandaşa aylıklarının ödendiğini ifade etti. Bakan Selçuk, bu yıl yapılan ödemelerin ise toplam 12 milyar liraya ulaşacağını belirtti. Yaşlı aylıklarının 711,50 liraya, yüzde 40-69 arası engelli aylıklarının 567,97 liraya yükselttiklerini söyleyen Selçuk, ”2002 yılında 24 lira olarak ödenen yüzde 70 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşların aylıklarını da 35 kat artırarak 851 liraya çıkardık” diye ekledi.

Çalışan annelere verilen eğitimli bakıcı desteği arttı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamada, çalışan annelere verilen eğitimli bakıcı desteğinin bu yıl aylık 200 avrodan 300 avroya çıkarıldığını bildirdi.

Yerli otomobilin temeli 19 Temmuz tarihinde atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19 Temmuz Pazar günü yerli otomobil fabrikasının temel atma törenine katıldı. Bursa’nın Gemlik ilçesinde, ”Türkiye’nin Otomobili”nin üretileceği TOGG Mühendislik, Tasarım ve Üretim Tesislerinin inşaatına başlandı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”60 yıllık hayali gerçeğe dönüştürüyoruz. Türkiye’nin Otomobili sadece ülkemizde değil dünyanın birçok yerinde ses getirdi. Ülkemizin büyümesinden, güçlenmesinden, öz güveninin artmasından rahatsızlık duyanlar, hemen yoğun bir karalama kampanyası başlattı.” açıklamasında bulundu.

1 milyon metrekarelik alanda kurulacak fabrikanın inşaatından yaklaşık 2 bin kişi çalışacak, faaliyete geçmesiyle birlikte 4 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak. Yıllık 175 bin otomobil üretme kapasitesi olacak fabrikanın, 18 ayda tamamlanması bekleniyor. Projenin toplam maliyeti 22 milyar lira. Öte yandan fabrikanın kurulacağı Gemlik ilçesindeki alana komşu olan Gençali Mahallesi‘nde Temmuz ayı içerisinde ev ve arsa fiyatlarının 10 katına kadar çıktığı gözlemlendi.

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?

Fatih sondaj gemisi Karadeniz’de

Türkiye’nin ilk sondaj gemisi olan Fatih, Karadeniz’de sondaj çalışmalarına başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter’dan, ”Fatih, milletimizin duası ve desteğiyle Karadeniz’deki ilk sondajına Tuna-1 lokasyonunda başladı.” açıklamasında bulundu. Dönmez, ”Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için denizlerin her bir metrekaresi karış karış aranacak” diye ekledi.

Fatih sondaj gemisi 29 Mayıs’ta İstanbul’dan Trabzon limanına hareket etti. Geminin 103 metrelik kulelerinin köprülerden geçebilmesi için Haydarpaşa Limanı’nda demonte edildi ve sonrasında kulelerin montajı Trabzon Limanı’nda yapıldı.

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?

Türk bilim insanlarından kansere karşı yeni keşif

Türk bilim insanları, kanser hastalarının kanında bulunan ve hastalığa karşı savaşma kabiliyetini yitirmemiş yeni bir hücre grubu keşfetti. TÜBİTAK tarafından verilen proje desteği ile yürütülen çalışma, Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü, Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Dahili ve Cerrahi Araştırma Ana Bilim Dalı, Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalından ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinden araştırmacıların ortaklığı ile gerçekleştirilen araştırma hakkında, Hacettepe Üniversitesinden Prof. Dr. Güneş Esendağlı açıklama yaptı.

Esendağlı, ”Kanser hastalarından topladığımız bağışıklık hücrelerini, farklı tekniklerle karakterize ettik. Bu hücrelerin içinde 20 binden fazla gen ifadesinin nasıl değiştiğini gördük. Diğer hücrelere göre nasıl farklı davrandıklarını, kanserle savaşta bağışıklık sistemini destekleyip desteklemediklerini gösterdik. Monosit dediğimiz bağışıklık hücre grubuna ait bu yeni tipteki hücreleri çeşitli tekniklerle belirledik ve topladık. Saflaştırdık, sağlıklı kişilerde göz ardı edebilecek kadar az olduğunu, kanser hastalarında arttığını gördük”dedi.

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?
Bursa Uludağ Üniversitesi literatüre yeni bir bakteri türü kazandırdı

Rektörlükten yapılan açıklamaya göre, Veteriner Fakültesi araştırma ekibi, ”Akuakültürden izole edilen Vibrio spp. ve Pseudomonas app. türlerinin genotiplendirilmesi, identifikasyonu, antimikrobiyal duyarlılık ve direnç genlerinin belirlenmesi” konusunda yürüttükleri TÜBİTAK projesi kapsamında test edilmemiş yeni bir Pseudomonas türünü tanımlayıp literatüre kazandırdı. Prof. Dr. Soner Altun, Türkiye’nin gökkuşağı alabalığı üretiminde Avrupa ülkeleri arasında en yüksek kapasitede olduğunu, bu üretimin sürdürülebilir olması amacıyla balıklarda hastalığa yol açan farklı bakteri türlerinin tespiti ve aşı çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi

Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi‘nin tanıtım toplantısı ve iş birliği protokolü gerçekleşti. Siber güvenlik alanında eğitim verecek olan lisenin açılışına İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Milli Eğitim Bakan Danışmanı Gökhan Yücel ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı katıldı. İlk yılı İngilizce hazırlık sınıfıyla birlikte 5 yıllık süreyle, bilişim teknolojileri, ağ işletmenliği ve siber güvenlik dallarında eğitim verileceği okulda, Siber Güvenlik Tatbikatı Laboratuvarı, Sızma Testi ve Adli Bilişim Laboratuvarı, Robotik Kodlama Atölyeleri bulunacak. Okula bu sene LGS puanıyla 30 öğrenci kabul edilecek.

Ortaokul öğrencileri için ‘Tabii’ uygulaması

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çıkarılan ”Tabii Mobil Uygulaması” 60 saniye içerisinde belli sorulara cevap verilerek puan kazandırıp, eğlenerek öğretiyor. 5, 6 ve 7. Sınıf öğrencilerin derslerini istedikleri an tekrar edebilmeleri için hazırlanmış günlük testlerden oluşan uygulama öğrencilerin dersleri unutmamalarını amaçlıyor. Her gün Türkçe, matematik, sosyal bilgiler ve fen bilimleri derslerinden 10’ar soruyla karşılaşacak öğrenciler, kendilerini test edip ders tekrarı yapabilecekler. Uygulamayı kullanırken sadece ekrandaki soruları 60 saniye içerisinde yanıtlamaları yeterli olacak. Uygulama bütün mobil cihazlara indirilebilecek, öğrenciler Eba kullanıcı adı ve şifreleriyle giriş yapabilecek.

Ekolojik köprü İzmir’de tamamlandı

Zeytinler Doğal Yaşam Köprüsü adı verilen ekolojik köprünün inşaatı, İzmir-Çeşme Otoyolu‘nda tamamlandı. Yaban hayvanlarının su kaynaklarına ulaşmak için otoyol üzerinde ciddi trafik kazalarına sebebiyet vermesi, doğal yaşımın devamlılığı ve trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla inşa edilen köprüye damla sulama sisteminin kurulduğu, fidanlar dikildiği ve yaban hayvanların su ihtiyacı için beton havuz inşa edildiği gözlendi.

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?
İstanbul Havalimanı Müzesi açıldı

İstanbul Havalimanı Müzesi, bin metrekarelik alan üzerine kurulan ve 316 eserin yer aldığı ‘Türkiye’nin Hazineleri, Tahtın yüzleri‘ adlı sergiyle 17 Temmuz tarihinde açıldı. Açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı. İnsanlık tarihinin bilinen ilk barış anlaşması ‘Kadeş Antlaşması‘ ile Osmanlı Sultanlarına ait gömlekler, kaftanlar gibi Anadolu’da bulunan 27 müzeden 300 eser yer alıyor.

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için bizi takip edin. Peki Temmuz ayında ne oldu?
Siyez buğdayı coğrafi işaret olarak tescillendi

10 bin yıllık geçmişe sahip ve ”Hitit buğdayı” olarak bilinen siyez buğdayı Kastamonu Ziraat Odasının girişimiyle coğrafi işaret olarak tescillendi. 14 kromozomdan oluşan ve Kastamonu’da 40 bin dekar alanda ekimi yapılan ata buğdayı siyez, Kastamonu Ziraat Odasının 3 yıl önce yapmış olduğu girişimin sonucunda coğrafi işaret belgesine kavuştu. Kastamonu Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, siyez buğdayının Kastamonu için artık bir marka olduğunu belirterek, dönüm başına 200 kilograma yakın verim alındığını söyledi.