Bu hafta ülkede ne oldu? 1-7 Ağustos gündemi

Bu hafta ülkede ne oldu? 1-7 Ağustos gündemi
Bu hafta ülkede ne oldu? 1-7 Ağustos gündemi

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için haftalık ve aylık gündem yazılarımızı takip edin. Düzenli olarak yayımlayacağımız yazılarımızla okuyucularımıza hem gündemi unutturmayacağız hem de kolay ulaşılabilir bir arşiv olacağız. Tek bir sayfada 1-7 Ağustos tarihleri arasında yaşanan önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

Malatya’da deprem

Malatya’nın Pütürge ilçesinde 5,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 12.37 sıralarında 7 kilometre derinlikte gerçekleşen deprem Elazığ, Diyarbakır, Batman, Kahramanmaraş, Siirt, Adıyaman, Gaziantep ve Şanlıurfa gibi çevre illerde de hissedilerek endişeye neden oldu. Depremin ardından hızla bölgeye ulaşan AFAD ekipleri hasar tespitine yönelik çalışmalara başladı. Yapılan açıklamada, birkaç binada az hasar gözlemlendiği bunların dışında can ve mal kaybının olmadığı belirtildi.

FETÖ operasyonu

Adana merkezli 14 ilde FETÖ’ye yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Aralarında öğretmen ve askerlerin de olduğu 27 kişi gözaltına alındı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ/PYD soruşturması kapsamında örgüt ile irtibat kurduğu öne sürülen 27 kişi tespit edildi. Yakalama kararı çıkartılmasının ardından Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Adana, İstanbul, Ankara, Mersin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hakkari, Antalya, Kocaeli, Konya, Sivas, Kayseri, Bursa ve İzmir’de eş zamanlı operasyon düzenlendi. 5 Ağustos günü şafak operasyonuyla, 1 aktif görevde bulunan öğretmen, 7’si meslekten ihraç edilen asker, 3’ü askeri okuldan atılmış öğrenci, 12’si aktif görevde bulunan TSK personeli olduğu öğrenildi.

Bedelli askerlik ücretlerinde artış

Temmuz – Aralık dönemine ilişkin bedelli askerlik tutarında, yapılan aylık katsayı değişikliğiyle bedelli askerlik ücreti 37 bin 70 liraya çıktı. Dövizle askerlik ücreti ise 5563 euro oldu. Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hesaplamayla 21 gün eğitim alacak olan bedelli askerler Temmuz – Aralık döneminde 37 bin 70 lirayı ilgili banka hesabına yatırması gerekiyor. Bedelli askerlik ücreti hesaplanırken Ocak-Haziran döneminde katsayı 0.146061 iken Temmuz-Aralık döneminde 0.154461 olarak değişti, böylece Ocak-Haziran döneminde 35 bin 54 lira olan bedelli ücreti de 37 bin 70 liraya dövizle askerlik ücreti ise 5261 eurodan, 5563 euroya yükseldi.

Beyrut’ta patlama

Lübnan’ın başkenti Beyrut Limanında 4 Ağustos Salı günü saat 18.00 sularında 2750 ton amonyum nitratın olduğu depoda büyük bir patlama gerçekleşti. Patlama nedeniyle başkentte bulunan hükumet binası, Uluslararası Refik El-Hariri Havalimanı’nın da bulunduğu çok sayıda bina ve araç ağır hasar gördü. Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan yaptığı açıklamada, ölü sayısının 150‘nin üzerinde olduğunu, 5 bin yaralı ve onlarca da kayıp vatandaşın olduğunu belirtti. Beyrut Valisi Abbud, yaptığı açıklamada, patlama sonucu evlerini terk etmek zorunda kalanların 2-3 aydan önce evlerine dönemeyeceklerini açıkladı.

İsrail yine Gazze’yi vurdu

İsrail’den havalanan savaş uçakları, Gazze‘de bazı tarım arazilerine hava saldırısı düzenledi. İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, hava harekatının, Gazze’den fırlatılan roketlere karşılık yapıldığını, Hamas‘a ait mevkilerin vurulduğunu ve vurulan noktalarda altyapının hedef alındığını belirtti. Saldırı sonucunda ölü ya da yaralı olduğuna dair iki taraftan da bir açıklama yapılmadı.

Türkiye ve Azerbaycan’dan tatbikat

Türkiye ve Azerbaycan’ın hava ve kara kuvvetlerinin ortak askeri tatbikatı sürüyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı‘nın yaptığı açıklamaya göre, tatbikat kapsamında tank ve zırhlı araçlar çeşitli görevler icra ediyor. Bakü, Nahçıvan, Gence, Kürdemir ve Yevlah’ta sürdürülecek olan tatbikat 10 Ağustos ‘ta sona erecek.

Rusya’dan uçak seferleri yeniden başladı

Rusya’dan Türkiye’ye, yeni tip korona virüs nedeniyle ara verilen uçak seferleri yeniden başladı. Moskova’daki, Vnukovo Havalimanı’ndan Ağustos ayının 1’i itibariyle saat 02.15’te ilk uçak havalandı. Türkiye ile Rusya arasındaki hava trafiği koronavirüs sebebiyle mart ayında durdurulmuştu.

YÖK sanal fuarı başladı

YÖK tarafından bu yıl üniversite tercihi yapacak adaylar için Kovid-19 salgını nedeniyle olası riskleri en aza indirgeyerek süreci kolaylaştırmak amacıyla, üniversitelerin ve programlarının dijital ortamda tanıtılmasına yönelik, ”Üniversiteni Keşfet YÖK Sanal Fuarı 2020” adıyla ilk kez düzenlenecek olan sanal fuar 4 Ağustos günü başladı.

Türk oyun firması Zynga tarafından satın alındı

Dünyaca ünlü oyun geliştirici firma Zynga, Türk oyun firması olan Rollic‘i 168 milyon dolara satın aldığını Twitter’dan duyurdu. Açıklamada Rollic oyunlarının 250 milyondan fazla indirildiği vurgulanırken, Rollic’in şirketin kullanıcı profiline ve reklam alanına katkı sağlayacağı vurgulandı. Açıklamaya göre Rollic firmasının yüzde 80’ini 168 milyon dolara satın alındığı kalan yüzde 20’lik bölümünün ise 3 yıl içerisinde aşama aşama Zynga bünyesine geçileceği belirtildi. Zynga geçtiğimiz aylarda yine Türk mobil oyun şirketi Peak Games‘i 1,8 milyar dolar gibi astronomik bir ücret karşılığında satın aldığını duyurmuştu.

Zynga şirketinin Rollic firmasını satın aldığını belirten açıklama
Temmuz ayı ihracatı 15 milyar 12 milyon dolar oldu

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı yazılı açıklamada, temmuz ayı ihracatının haziran ayına göre %11,5 artışla 15 milyar 12 milyon dolara ulaştığını bildirdi. İhracat oranlarında geçtiğimiz yılın temmuz ayına göre %5,8 azalma görüldüğünü, bunun da kovid-19 nedeniyle çalışma günü eksikliğinden kaynaklandığını öne sürdü. İthalatın ise yıllık 7,66 düşüşle 17 milyar 756 milyon dolar olduğunu söyledi.

Enflasyon rakamları açıklandı

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda aylık bazda yüzde 0,58 , Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 1,02 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 11,76 yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 8,33 oldu. TÜİK verilerine göre, temmuz ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 11,51 yurt içi üretici fiyatları yüzde 6,81 arttı. Aylık bazda ise TÜFE yüzde 0,58, Yİ-ÜFE yüzde 1,02 artış gösterdi. TÜFE, temmuzda geçen yılın temmuz ayına göre yüzde 11,76 yükseldi.

Kırsal kalkınmaya 10,5 milyar liralık hibe desteği

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ”Bugüne kadar kırsal kalkınma maksadıyla yaklaşık 10,5 milyar liralık hibe desteği sağladık. Bu desteklemelerimiz bundan sonra da devam edecek” dedi. Ayrıca Pakdemirli, ”2006 yılında başlattığımız KKYDP ile kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi ile alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması maksadıyla çeşitli alanlardaki yatırımlara yüzde 50 oranında hibe desteği veriyoruz” açıklamalarında bulundu.

Milli ısıl pille 91 milyon dolar gelir sağlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, özellikle füzelerde ana güç kaynağı, havacılık sanayisinde de acil durum yedek güç kaynağı olarak kullanılan, farklı teknik özelliklerde olan 38 çeşit ısıl pilin milli imkanlarla üretildiği ve bu sayede 91 milyon doların Türkiye’de kaldığını açıkladı. Bakan Varank yaptığı açıklamada, ısıl pillere ilişkin yurt dışına bağımlılığımızın tamamen ortadan kalktığını ve Almanya’dan sonra bir AB ülkesinden daha ön sipariş alındığını belirtti.

Sinema salonları yeniden açıldı

Pandemi süreci nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde, 16 Mart’tan bu yana kapalı olan sinema salonları kapılarını yeniden açtı. Sinema salonlarının 1 Temmuz’dan itibaren kapılarını açabileceklerine karar verilmişti. O dönemde finansal nedenlerle açılamayan salonlar, bu hafta itibarıyla kapılarını kademeli olarak tekrar açtı. Salgın nedeniyle alınan tedbirler kapsamında sinema salonlarında, ziyaretçilerin oturduğu koltuğun önü, arkası, sağı ve solunda bulunan koltuklar boş olacak şekilde satışlar yapılacak. Gişe ve büfelerde temassız ödemenin yapılacağı salonlarda bilet kontrolü de temassız yapılacak.