Bu hafta ülkede ne oldu? 16-23 Ağustos gündemi

Bu hafta ülkede ne oldu? 16-23 Ağustos gündemi
Bu hafta ülkede ne oldu? 16-23 Ağustos gündemi

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için haftalık ve aylık gündem yazılarımızı takip edin. Düzenli olarak yayımlayacağımız yazılarımızla okuyucularımıza hem gündemi unutturmayacağız hem de kolay ulaşılabilir bir arşiv olacağız. Tek bir sayfada 16-23 Ağustos tarihleri arasında yaşanan önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz. Önceki haftanın olaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

16-23 Ağustos tarihleri arasında yaşanan önemli gelişmeler

Türkiye, Yavuz sondaj gemisi için yeni Navtex ilan etti

Türkiye, Yavuz sondaj gemisinin çalışmalarını yürüteceği alana yönelik 18 Ağustos – 15 Eylül tarihleri için yeni Navtex (Denizcilere Duyuru) ilan etti.

Yapılan duyuruda, ”Çalışma sahasına girilmemesi şiddetle tavsiye olunur.” ifadesine yer verildi. Buna göre, Yavuz, Ertuğrul Bey, Osman Bey ve Orhan Bey gemileriyle birlikte Doğu Akdeniz’de Kıbrıs’ın güneybatısında çalışmalarını sürdürecek. Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisi için Navtex ilanı üzerine Güney Kıbrıs Rum Yönetimi karşı-Navtex yayımladı. Rum yönetimi, Türkiye’nin yeni Navtex’inin yetkisiz ve geçersiz, Yavuz ve beraberindeki gemilerin bölgedeki faaliyetlerinin de yasa dışı olduğu iddiasını ortaya attı.

İstanbul 2 Nolu Baro’nun kurulması için müracaat yapıldı

İstanbul 2 Nolu Baro’nun kurulması için Türkiye Barolar Birliği’ne müracaat edildi ve üye olunması için elektronik imza süreci başlatıldı. İstanbul 2 Nolu Baro adıyla açılan Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, ”11 Temmuz 2020 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve 15 Temmuz 2020 tarihinde 31186 Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 7249 sayılı Yasa kapsamında İstanbul’da yeni bir baro kurulması çalışmalarına başlanmıştır” denildi. Açıklamada tüm avukatlara da baroya katılmaları için davette bulunuldu.

FETÖ operasyonunda 128 gözaltı

FETÖ’nün TSK, Deniz ve Hava Kuvvetleri yapılanmalarına yönelik başlatılan 3 merkezli operasyonda; İstanbul merkezli 16 ilde 62, Ankara’da 25 ve İzmir merkezli 40 ilde 41 kişi gözaltına alındı. İzmir merkezli yapılan operasyonda gözaltına alınan 41 şüphelinin 30’unun TSK’de aktif olarak çalıştığı, 11’inin ise ihraç edilmiş olduğu belirtildi. İstanbul merkezli operasyonda şüphelilerden 30’u yakalandı, firari 32 zanlının ise yakalanması için çalışmaların devam ettiği bildirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise, FETÖ’nün mahrem imamları ile ankesörlü telefonlardan periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri tespit edilen 21’i ihraç, 25 eski astsubay hakkında gözaltı kararı alındığı bildirildi. Bu kapsamda Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, Ankara merkezli 14 ilde şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi.

İlk yerli güneş paneli fabrikası açıldı

Türkiye’nin ilk, Avrupa ve Orta Doğu’nun tek entegre güneş paneli üretim tesisi olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası üretime başladı. 400 milyon dolar yatırımla kurulan fabrikanın açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip olacak fabrikanın, gerçekleştireceği üretimle her yıl 100 milyon dolarlık panel ithalatının önüne geçmesi bekleniyor. Tesiste üretilen panellerin yerlilik oranı yüzde 70’in üzerinde olacak.

Bakan Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili açıklama yaptı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Selçuk, ”Haftalardır ‘Okulları birlikte açacağız’ çağrımıza katılan ve sorumluluk alan herkese teşekkür ederim. Şimdi tüm hazırlıkları titizlikle yapmaya ve okulları zamanında açmaya odaklanmalıyız. Öğretmenlerimiz, okul yöneticilerimiz ve velilerimizle birlikte” ifadelerini kullandı.

TCMB repo ihalesiyle piyasaya 10 milyar lira verdi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bugün geleneksel yöntemle düzenlediği 22 Eylül vadeli repo ihalesi ile piyasaya 10 milyar lira verdi. İhaleye 46 milyar 500 milyon liralık teklif geldi.

TCMB Ağustos ayında yeniden politika faizini 8,25’e sabitledi

Türk Lirası’ndaki değer kaybı sürerken, Merkez Bankası 4. kez politika faizini yüzde 8,25’te sabit tuttu. Son 1 ayda fonlama faizlerinde yüzde 2 artış yaşanması, ”Örtük faiz artırımı” tartışmasına neden oluyor. TCMB’nın Para Politikaları Kurulu(PPK) toplantısında, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 8,25 seviyesinde bıraktı. Ağustos 2018’deki Rahip Brunson krizi sonrası hızla yükselen faizler, Haziran 2019’da yüzde 24 seviyelerine ulaşmıştı. Temmuz 2019’dan itibaren faiz indirimine başlayan Merkez Bankası, ardı ardına yaptığı indirimlerle Mayıs 2020’de faizleri 8,25 seviyesine kadar geriletti.

TFF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp istifa etti

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp istifa etti. Göreve geldiği günden bu yana her kesimden büyük eleştiriler alan, göreve başlar başlamaz iki hakemi kulüplere kurban eden, hakemlere ilk dönemde verdiği desteği bu defa vermeyen ve adaletsiz uygulamalara imza atmakla suçlanan Zekeriya Alp, ligin devre arasında yardımcısı Oğuz Sarvan ile düzenlediği basın toplantısında tutarsız açıklamalarıyla tepki toplamıştı. Geçtiğimiz hafta MHK’da geçen hafta önemli bir proje için oylama yapıldı. Zekeriya Alp bu oylamada 3 oy alırken, başka bir öneri sunan yardımcısı Oğuz Sarvan 6 oy alarak kendi önerisini kabul ettirdi. Bunun üzerine Zekeriya Alp istifa kararı aldı.

Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfedildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 21 Ağustos Cuma günü, Türkiye’nin Karadeniz’de tarihinin en büyük doğalgaz keşfini gerçekleştirdiğini açıkladı. Cuma günü yaptığı açıklamada, Tuna-1 olarak bilinen Sakarya Gaz Sahasında keşfedilen doğalgaz rezervinin 320 milyar metreküp olduğunu duyuran Erdoğan, ”Yeni doğalgaz keşifleri kuvvetle muhtemel” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’de yaptığı açıklamada, ”Keşif ile birlikte ithalatımızda ciddi azalma bekliyoruz. Doğalgazı vatandaşlarımızın çok daha ekonomik fiyatlarla kullanabileceği altyapıyı oluşturmuş oluyoruz” dedi.

ÖYSM Başkanı Aygün, YKS sonuçlarının önümüzdeki hafta açıklayacağını bildirdi

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Twitter hesabından, 2020 YKS yerleştirme işlemlerinde kontrollerin devam ettiğini ve sonuçların gelecek hafta içerisinde açıklanacağını bildirdi.

Dünya gelenlinde Covid-19 tespit edilen kişi sayısı 23 Ağustos itibariyle 23 milyonu geçti

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüs tespit edilen kişi sayısı, dünya genelinde 23 milyon 400 bini geçti. Covid-19 vakalarına ilişkin güncel verilerin derlendiği Woldometer internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 800 binden fazla kişi öldü. Vaka sayısı 23 milyon 416 bine çıkarken, virüs saptanan 15 milyon 952 bin kişi ise sağlığına kavuştu. Dünyada hala tedavisi süren 6 milyon 655 bin hasta bulunuyor.

Giresun’da sel felaketi

Giresun’da 22 Ağustos Cumartesi etkili olan şiddetli yağmur, sel ve heyelanlara yol açtı. Sağanak nedeniyle Abdal Deresi ve Dereli İlçesindeki dereler taştı. Giresun-Dereli-Sivas kara yolu ulaşıma kapandı. İlçe merkezinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, ölü sayısının 4’e çıktığını, bunlardan 1’inin kayıp jandarma personeli olduğunu ve kayıp 11 kişiyi ise arama çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, ”Şiddetli sel felaketi neticesinde ilk aldığımız haberlerde 5 kaybımız vardı, yaralı sayımız 12 civarındaydı. Aramalar devam ediyor. 150’ye yakın kişi kurtarıldı. Buradaki bu felaketi hemen ortadan kaldırıp, halkımızı o mutlu günlerine döndürelim diyoruz. Bakanlarımız, ‘Biz bunu yaşamadık’ diyorlar. Ailelere sabırlar diliyorum” diye konuştu.

Bu hafta ülkede ne oldu? 16-23 Ağustos gündemi

Türkiye, Balkan Yarı Maraton Şampiyonası’nda 5 madalya kazandı

Türk atletler, Zagreb Maratonu kapsamındaki Balkan Yarı Maraton Şampiyonası’nda 2 şampiyonluk, 1 ikincilik, 2 de üçüncülük elde etti. Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, covid-19 salgını nedeniyle ertelenen Balkan Yarı Maraton Şampiyonası, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’te gerçekleştirildi. Dokuz ülkeden 26 atletin katıldığı müsabakalarda Türkiye, 5 madalya kazandı.