Bu hafta ülkede ne oldu? 8-15 Ağustos gündemi

Bu hafta ülkede ne oldu? 8-15 Ağustos gündemi
Bu hafta ülkede ne oldu? 8-15 Ağustos gündemi

Gündemin hızla değiştiği coğrafyamızda yaşanılan kayda değer olayları unutmamanız için haftalık ve aylık gündem yazılarımızı takip edin. Düzenli olarak yayımlayacağımız yazılarımızla okuyucularımıza hem gündemi unutturmayacağız hem de kolay ulaşılabilir bir arşiv olacağız. Tek bir sayfada 8-15 Ağustos tarihleri arasında yaşanan önemli gelişmeleri okuyabilirsiniz.

Beyrut’ta başlayan gösterilerde 1 ölü 238 yaralı

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, 4 Ağustos ‘ta meydana gelen ve 163 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan patlamadan sonra halk sokaklara döküldü. Patlamadan sorumlu tuttukları, Hassan Diyab hükümeti ve Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın istifası talebiyle başlayan gösterilere güvenlik güçleri göz yaşartıcı gaz ve plastik mermilerle müdahale etti. Güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çıkan arbede de 1 kişi öldü ve 238 kişi yaralandı, 20 kişi ise gözaltına alındı. Göstericilerin, ”Hesap Günü” adını verdikleri eylemlerde, Dışişleri Bakanlığı binasının yanı sıra, Ekonomi ve Çevre ile Enerji Bakanlığı, Bankalar Birliği binası, Çalışma ve Göçmen Bakanlıkları binaları da basılarak tahrip edildi.

Kuzey Marmara Otoyolu’nda otobüs kazası

Karabük-İstanbul seferini yapan Metro Turizm’e ait 34 AN 0036 plakalı yolcu otobüsü, 9 Ağustos sabahında Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde kaza yaptı. Bariyerleri aşarak yoldan çıkan otobüs, üst geçidin duvarına çarptı ve 5 kişi hayatını kaybederken 10’u ağır 25 kişi de yaralandı. Kazadan sonra yapılan incelemelerde, takometrenin şoför adına kayıtlı olmadığı, yolcuların da şoförün birkaç kez şeritten çıkması üzerine, ”Uykusuzsan otobüsü durdur, dinlen” diye uyardıkları ortaya çıktı. Kazayla ilgili tutanakta ‘doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma’ şeklinde kural ihlali bulunduğu bildirildi.

Bu hafta ülkede ne oldu? 8-15 Ağustos gündemi

Duygu Delen’in şüpheli ölümü üzerine Mehmet Kaplan tutuklandı

Gaziantep’de kendisini ziyarete gelen kız arkadaşı Duygu Delen’in dördüncü kattaki evin penceresinden şüpheli bir şekilde düşerek yaşamını yitirmesinin ardından göz altına alınan Mehmet Kaplan tutuklandı. Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaplan’ın ”çocuğun cinsel istismarı ve kasten öldürme” suçlarından tutuklandığını açıkladı. Haberin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Doğu Akdeniz’de sıcak temas

Türkiye, Doğu Akdeniz’de ilan ettiği Navtex sonrası Oruç Reis gemisi ile bölgede arama faaliyetlerini sürdürüyor. Yunanistan ise bölgede tansiyonu yükseltmek için provokatif girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Yunan basınında yer alan habere göre, Oruç Reis’i koruyan T.C.G Kemal Reis ile Limnos Fırkateyni karşı karşıya geldi. Oruç Reis’i taciz etmek isteyen Yunan fırkateynine Kemal Reis müdahale etti. Sürtüşme sonucu Yunan fırkateyni büyük hasar alarak bölgeden çekildi. Yunanistan, AB ve Almanya’dan sonra Fransa’dan da yardım istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı açıklamada, Türkiye’den bölgede yürüttüğü hidrokarbon arama faaliyetlerini durdurmasını istedi. Macron, Miçotakis ile telefon görüşmesi sonrası Türkiye’nin tek taraflı gerçekleştirdiği faaliyetlerden kaygı duyduğunu ve iki NATO üyesi ülkenin arasında ”barışçıl bir diyalog ortamının doğabilmesi için” hidrokarbon arama faaliyetlerine son verilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca Macron, Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını geçici olarak güçlendireceklerini ifade etti.

Erdoğan’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti İl Başkanları toplantısında konuya değindi. Erdoğan, Türkiye’nin kendi haklarından asla geri adım atmayacağını ifade ederek ”Akdeniz’de gerginliği artıran Türkiye değil, Yunan ve Rum kesimidir” dedi. Erdoğan, yapılanlara rağmen Oruç Reis’in BM’ye bildirilen kıta sahanlığında olduğunu ve 23 Ağustos tarihine kadar çalışmalarına kararlılıkla devam edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ”Doğu Akdeniz’de çözümün yolu, diyalog ve müzakeredir. Sağduyu ve aklıselimle hareket edilirse herkesin hakkını koruyarak kazan-kazan temelli bir formül bulunabilir” ifadelerinde bulundu.

Bu hafta ülkede ne oldu? 8-15 Ağustos gündemi

Oruç Reis sismik araştırma gemisi Akdeniz’de faaliyetlerine devam ediyor

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, Ataman ve Cengiz Han isimli gemilerin eşliğinde arama çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik ve hidrografik araştırmaları da gerçekleştiriyor. Milli Savunma Bakanlığı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla koruma ve refakat görevinin ilk günkü kararlılık ve aynı gemilerle devam ettiği bildirildi. Bakanlığın yaptığı paylaşım şu şekilde;

Gayrimenkul satışlarında büyük artış

Türkiye genelinde satılan gayrimenkul sayısı, Covid-19 ve yasaklara rağmen yılın ilk yarısında 1 milyonu geçti. Satışlardan 7 milyar liraya yakın harç geliri sağlanırken, satışlar için ibraz edilen tutar 190 milyar lirayı geçti. Yılın ilk yarısında 624 bin 769 konut satışının 266 bin 374’ü ipotekli olarak gerçekleşti. En yüksek gayrimenkul satışı 150 bin 699 ile İstanbul’da olurken, 93 bin 511 adet satışla Ankara en yüksek ikinci satış yapılan bölge oldu. Ankara’yı ise 58 bin 852 ile İzmir, 44 bin 939 ile Antalya takip etti.

Bu hafta ülkede ne oldu? 8-15 Ağustos gündemi

BDDK, alınan kararla Aktif Rasyosu değeri hedefini düşürdü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yaptığı açıklamayla, Aktif Rasyosu (AR) değerinin 1 Ağustos’tan itibaren aylık ortalamasının mevduat bankaları için 100’den yüzde 95’e, katılım bankaları için yüzde 80’den yüzde 75’e düşürdüğünü bildirdi. Aktif Rasyosu, bankaları aşırı risk alarak düşük faizli kredi vermeye ve mevduata düşük faiz vermeye zorlayan bir sistem. Oran düşüklüğü ile birlikte insanların dövize olan ilgisinin azaltılması planlanıyor.

TCMB Açık Piyasa İşlemleri için tanınan limitleri sıfırladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın resmi internet sitesinden yayımladığı duyuruda, ”Likidite yönetimi çerçevesinde 12 Ağustos 2020 tarihinden geçerli olmak üzere piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkan limitleri sıfırlanmıştır” ifadesi kullanıldı.
Açık Piyasa İşlemleri, Merkez Bankası’nın dolaşımdaki para miktarını kontrol etmek amacıyla yaptığı işlemlere denir. Hazine bonosu, tahvil ve hisse senedi alım-satımı şeklinde yapılır. Piyasadaki likidite fazlasını azaltmak için satış, para darlığı olduğunda ise alım yapar.

Bu hafta ülkede ne oldu? 8-15 Ağustos gündemi

Rusya’da Kovid-19 aşısı tescillendi

Rusya Devlet Başkanı Putin, yaptığı açıklama ile koronavirüs aşısının tescillendiğini bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Rusya’nın tescil ettirdiği aşı, dünyadaki aşı adayları arasında ”birinci aşama klinik deneme” safhasında görülüyor. DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier de Rusya’yı, herhangi bir aşıyı halka vermeden önce çeşitli deneme ve testlerden geçirilmesi konusunda uyardı. Vladimir Putin, video konferans yoluyla yetkililerle yaptığı toplantıda, koronavirüs aşısının tescil edildiğini, kızlarından birisinin de aşıyı yaptırdığını ve ileride dünyada covid-19’a karşı birçok aşının geliştirileceğini umduğunu ifade etti.

Yıldırım-5 Operasyonu başlatıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamayla, Amanos Dağları bölgesinde terör operasyonu başlatıldığını duyurdu. Soylu, ”Bugün 1448 personelimiz Amanoslar’da Yıldırım-5 Opreasyonuna başladı” açıklamasında bulundu. Operasyonda; Adana Jandarma Bölge Komutanlığı sevk ve idaresinde jandarma komandolar, Jandarma Özel Harekat(JÖH), Polis Özel Harekat(PÖH) ve korucu timlerinden oluşan personel görev alıyor.

Halı sahalar yeniden açıldı

Pandemi tedbirleri kapsamında yaklaşık 5 ay önce geçici olarak kapatılan yaklaşık 14 bin halı saha, yeniden hizmete açıldı. Koronavirüs ile mücadele kapsamında 21 Mart’ta İçişleri Bakanlığınca açıklanan genelge ile faaliyetlerine ara verilen halı sahalar, yeni kararla Ağustos ayında kapılarını yeniden açtı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Futbol Federasyonunca belirlenen branşa özgü kurallar kapsamında, işletmeler faaliyetlerine devam edecekler.

Bu hafta ülkede ne oldu? 8-15 Ağustos gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail ile anlaşma imzalayan BAE’ye tepki gösterdi

İsrail ve BAE arasındaki ilişkilerin tamamen normalleşmesi için anlaşmaya varıldı. İsrail ve BAE’li yetkililerin önümüzdeki günlerde bir araya gelerek yatırım, turizm, kültür, doğrudan uçuşlar, güvenlik, telekomünikasyon, teknoloji, enerji, sağlık, kültür, çevre, karşılıklı elçiliklerin açılması konularında ikili anlaşmalar yapılacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Filistin’e yönelik bu adım yenilir yutulur bir adım değil. Abu Dabi yönetimiyle özellikle diplomatik ilişkileri askıya almak veyahut büyükelçiyi geri çekme gibi bir adımımız olabilir” dedi.

Covid-19 tespit edilen kişi 21 milyonu geçti

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan koronavirüs tespit edilen kişi sayısı, dünya genelinde 21 milyon 426 bini aştı. Covid-19 vakalarına ilişkin güncel verilerin derlendiği Woldometer internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 760 binden fazla kişi öldü. Vaka sayısı 21 milyon 426 bine çıkarken, virüs saptanan 14 milyon 210 bin kişi ise sağlığına kavuştu. Dünyada hala tedavisi süren 6 milyon 451 bin hasta bulunuyor.