Çin balıkçı filoları Dünya okyanuslarını nasıl tüketiyor?

Çin'in balıkçı filoları Dünya okyanuslarını nasıl tüketiyor?
Çin'in balıkçı filoları Dünya okyanuslarını nasıl tüketiyor?

Çin’in gelişmiş balıkçılık filosu, kıyılarına yakın bölgeleri tükettikten sonra diğer ulusların sularına da taşındı ve balık stoklarını hızla tüketiyor. Çin denizlerde kendini iyice göstermeye ve Doğa Asya’dan Latin Amerika’ya kadar jeopolitik hırslarını ilerletirken, deniz canlılarını da hızla tüketiyor.

Eski ve yıpranmış ahşap teknelerle ve geneli açlıktan ölmüş mürettebatıyla Japon kıyılarına vuran Kuzey Koreli balıkçı teknelerini duymuş olabilirsiniz.

2018’de Kuzey Kore sularında avlanan Çin gemilerinin uydu tarafından tespiti

Çin, Kuzey Kore sularında yasadışı bir şekilde endüstriyel teknelerle büyük çapta av faaliyeti sürdürüyor ve kalamar stoklarında yüzde 70’in üzerinde düşüşe yol açtılar. Kuzey Koreli balıkçılar bu teknelerle yarışamadığı için daha uzak bölgelere giderek kalamar aramak zorunda kalıyorlar. Birleşmiş Milletler’in yabancı balıkçılığı yasaklayan yaptırımlarına karşı, Çin geçen yıl 700’den fazla tekneyle Kuzey Kore sularında avlanmaya devam etti. Çoğu Çin gemisi o kadar büyük boyuttadır ki, yerel bir teknenin bir yılda yakalayabileceği balığı bir haftada toplayabiliyor.

Çin’in küresel balıkçılık filosunun toplam boyutuna ilişkin tahminler büyük farklılıklar göstermektedir. Bazı hesaplamalara göre, Çin, dünyadaki balıkçılık faaliyetlerinin neredeyse yarısını oluşturan 200 bin ile 800 bin arasında balıkçı teknesine sahiptir. Çin hükümeti, kıyılarından uzakta avlanan gemilerinin sayısının yaklaşık 2600 olduğunu söylüyor, ancak Denizaşırı Kalkınma Enstitüsü(ODI) tarafından yapılan bu çalışma gibi diğer araştırmalar, bu sayıyı 17 bin civarında olduğunu söylüyor.

Çin, deniz canlılarının neslini tüketiyor

Çin sadece dünyanın en büyük deniz ürünleri ihracatçısı değil, aynı zamanda ülke nüfusu da dünya çapındaki tüm balık tüketiminin üçte birinden fazlasını oluşturuyor. Çinli balıkçılık filoları, son yıllarda Afrika ve Latin Amerika kıyıları da dahil olmak üzere diğer ülke sularını istila etmek için yayılıyor. Bu filolar, Senegal ve Meksika’nın bir yılda topladığı deniz mahsullerini bir haftada toplayarak bölgeden uzaklaşıyor. Çinli filoların hedeflerinden biri de nesli tükenmekte olan totoaba balıkları. Bu balıkların Asya’da tıbbi özelliklerinin olduğu iddia ediliyor ve bu nedenle her biri 1400 ila 4000 dolar arasında satılabiliyor.

Çin filosu, uluslararası sularda yakalanan kalamar miktarının yüzde 50 ila 70’ine sahip ve dünya genelinde kalamar avcılığını daha agresif yapan bir balıkçılık sistemi bulunmuyor. Uluslararası sulardan çıkarılan bu kalamarların en az yarısı Avrupa, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç ediliyor.

Kalamar yakalamak için, Çinliler tipik olarak iki gemi arasına gerilmiş trol ağlarını kullanıyorlar. Bu uygulama yaygın olarak eleştiriliyor çünkü bu, yanlışlıkla çok sayıda balığın öldürülmesine neden oluyor. Eleştirmenler ayrıca Çin’in iç tüketim için yüksek kaliteli kalamar tutmak ve daha düşük kaliteli ürünleri daha yüksek fiyatlarla ihraç etmekle suçluyor.

Balıkçı filolarının saldırgan davranışları

Çin’in küresel balıkçılık filosu, kendi başına modern bir dev haline gelmedi. Hükümet, her yıl milyarlarca yuan harcayarak sektöre destek sağlıyor. Çin hükümeti, uydulardan ve araştırma gemilerinden yararlanarak, en karlı kalamar stoklarının nerede bulunacağı konusunda, toplanan verileri düzenli olarak bu filolara aktarıyor. Ayrıca açık denizlerde ve diğer ülke sularında faaliyetlerini sürdüren bu balıkçı gemilerine, Çin Sahil Güvenlik gemileri silahlı bir şekilde eşlik ediyorlar.

Çinli balıkçı filolarının yağmacı tutumuna Mart 2016’da Arjantin’in verdiği karşılık o dönemde uluslararası basında yankı bulmuştu. Çin gemisinin uluslararası suları ihlalini durdurmak için Arjantin Sahil Güvenlik gemisi uyarı atışı yaptı. Çin gemisi Lu Yan Yuan Yu, Arjantin gemisine çarparak karşılık verdi ve alabora oldu. Çinli mürettebatın bir kısmı Çin gemilerine yüzerek kaçarken, diğerleri Sahil Güvenlik tarafından yakalandı.

Çinli filoların, Kuzey Kore sularından Meksika’ya, Endonezya’ya, Latin Amerika’ya ve hatta Afrika’ya kadar uzanan akınları giderek daha sık ve saldırgan hale geliyor. Sivil çatışmaların, hızla büyük bir askeri çatışmaya dönüşebileceğini resmetmek için büyük bir hala gücüne sahip olmamız gerekmiyor. Bu saldırgan davranışlar bölge ülkelerinin ekonomilerine büyük zararlar verdiği gibi, okyanuslardaki deniz canlılarının tükenmesine de yol açıyor.