Çocuk istismarcısı sahte şeyhin tarikatı TRT dizilerinde rol almış!

Çocuk istismarcısı sahte şeyhin tarikatı TRT dizilerinde rol almış!

Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah takma adını kullanan Eyüp Fatih Şağban’ın tutuklanmasının ardından her geçen gün tarikat hakkında yeni iddialar ortaya atılıyor. Veryansın TV’nin haberine göre, tarikat mensuplarının TRT’nin belgesel ve dizilerinde defalarca zikir çektiği iddia edildi. TRT, bu iddiaları yalanlasa da tarikat mensuplarının sosyal medya paylaşımları soru işareti yaratıyor.

12 yaşındaki çocuğu istismar eden Uşşaki tarikatı lideri Fatih Nurullah’ın defalarca devlet protokolünde ağırlandığı belirlenirken, tarikatın devlet kurumları ile bağlantıları gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. TRT’den yapılan açıklamada dizi sahnelerindeki şahısların ‘Uşşaki tarikatından’ olmadığı savunuldu. Tarikat mensuplarının sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar ise TRT’yi yalanladı.

Ortaya çıkan olayın ardından tarikatla ilişkisine kesen kurumlar sosyal medyada paylaşımlarını silmeye başladı. Veryansın TV’nin haberine göre; tarikatın zikir videoları Youtube üzerinden milyonlarca kez izlenmiş. Sosyal medya mecraları üzerinden mürit topladıkları öne sürülen tarikatın popülerlik kazanmasında TRT’nin de rolü olduğu iddia edildi. TRT’nin ‘Payitaht Abdülhamid’ dizisinde Halveti tarikatına bağlı kişilerin zikir çektiği sahnelerde profesyonel oyuncular yerine bizzat tarikatçıların yer aldığı belirtiliyor. Dizinin 26, 60 ve 70. bölümlerinde zikir sahneleri izleyicilere sunulmuştu.

Sosyal medyada Nurani TV adıyla yayın yapan tarikatçılar, TRT’ye konuk olmalarına ilişkin paylaşımları kaldırırken, silinmeyen bazı paylaşımlar da tarikatın defalarca devlet televizyonu TRT’ye çıktığını ortaya koyuyor.

TRT konuya ilişkin açıklamada bulundu

Veryansın TV’nin haberinin ardından açıklama yapan TRT Genel Sekreter Yardımcısı ve Basın Müşaviri Masum Ekinci, dizinin TRT adına yapılan dış yapım olduğunu belirterek zikir sahnesindeki kişilerin ilgili tarikata mensup olmadığını belirtti.

Masum Ekinci yaptığı açıklamada, ”Payitaht Abdülhamid’de yer alan zikir sahnesi üzerinden TRT’yi karalama kampanyası yapıldığı görülmektedir. Gündeme gelen ve hepimizin tepkisini çeken din tüccarı sahtekarla, TRT’nin ve dizilerinin hiçbir ilişkisi olmamıştır, olamaz da. Bu yöndeki iddialar kasıtlıdır ve gerçek değildir” dedi.

Öte yandan tutuklanan Fatih Nurullah takma adlı sahte şeyh Eyüp Fatih Şağban hakkında, ‘çocuğun zincirleme olarak cinsel istismarı’ ve ‘çocuğu cinsel amaçlı olarak hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlarından 55 yıla kadar hapsi istendi.

Soruşturma dosyasına göre Nurullah, istismar ettiği çocuğun babasını şikayetini geri çekmesi ve olayın duyulmaması için defalarca aradığı kaydedildi. Bu görüşmelerde sahte şeyhin, ”21 yıldır birlikteyiz” dediği çocuğun babasına olayın kapanması için 70 bin lira para teklif ediyor. Telefon görüşmeleri, baba tarafından kaydedilerek soruşturmayı yürüten jandarma ekiplerine teslim edildi.

Sosyal medyada paylaşılan TRT dizilerinden bazı görüntüler:

Çocuk istismarcısı sahte şeyhin tarikatı TRT dizilerinde rol almış!