Cumhuriyet rejimi ve başkanlık sistemi ile yönetilen Belarus’ta ne oldu?

Belarus seçimleri

Son zamanlarda Belarus gündemin öne çıkan maddeleri arasında yer alıyor. Bunun sebebi ise ülkenin şu anda bulunduğu kaotik ortam oluyor. Yakın zamanda gerçekleşen Belarus seçimleri sonrasında ülkede vatandaşlar tarafından isyan bayrağı çekildi.

Avrupa’nın son diktatörlüğü olarak tanımlanan Belarus, vatandaşların protestoları ile gündemde

Bölgesinde diktatörlükle yönetilen son ülke olarak adlandırılan Belarus, resmiyette cumhuriyet rejimi ve başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Vatandaşlar liderlerini oyları ile belirliyor. Ancak seçimlerin hileli olduğuna dair iddialar var. Bu iddialar, İngiltere ve Avrupa Birliği tarafından da karşılık gördü. Birleşik Krallık da AB de bu seçimi tanımadığını açıkladı.

Şaibeli olarak nitelendirilen Belarus seçimleri sonunda; 26 yıldır iktidarda olan Aleksandr Lukaşenko, yüzde 80,1 oy aldı. Lukaşenko’nun kendisine en yakın rakibi ise yüzde 10,12 oy oranında kaldı. Bu sonuçların ardından ise Belarus halkı sokağa döküldü. Muhalefetin öne sürdüğüne göre 200 binden fazla insan ‘Özgürlük Yürüyüşü’ olarak tanımlanan protestoya katıldı ve bu hareket global çapta yankı buldu.

Halkın protestosu sosyal medyada da yoğun ilgi gördü. Konu hakkında yapılan bazı paylaşımları aşağıda görebilirsiniz.

Lukaşenko protestoculara hakaret etti

Aleksandr Lukaşenko ise konu üzerine kameraların karşısına geçti. Protestoculara karşı saldırgan bir tutum izleyen Lukaşenko, ilk olarak seçim yenileme çağırısını kesin bir dille reddetti ve gösterilere katılanları ‘sıçan’ olarak adlandırdı.

Seçimin yenilenip yenilenmeyeceği hususunda bir kanıya varmak şu an için zor diyebiliriz. Ülkedeki kaotik ortamın hangi sonuçları doğuracağını görmek için biraz daha beklememiz gerekebilir.

Belarus medyası tek sesli isyanı

Tüm dünyanın konuştuğu bu protestolar sırasında ilgi çeken bir diğer nokta ise ülkenin ana akım medyası oldu. Ülke sokaklarında seçime itiraz sesleri yükselirken, televizyonlarda bu gösterilere dair hiçbir şey gösterilmedi. Ancak dijital mecralarda konu hakkında haberler yapıldı.