DAEŞ emirinin 5 defa serbest bırakılmasına Soylu’dan açıklama

DAEŞ emirinin 5 defa serbest bırakılmasına Soylu'dan açıklama

DAEŞ terör örgütünün Türkiye sorumlusu Mahmud Özden’in 5 defa yakalanmasına rağmen serbest bırakılmasına, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Somut delil gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Habertürk’ten Nagehan Alçı’ya açıklamalarda bulunan Soylu, ”Bu teröristin daha önce alınıp bırakıldığı doğru, tutuklama için somut delil yoktu” dedi.

Bakan Soylu, ”Biz örgütsel bağlantılarını bilip alıyoruz ancak dijital doküman ve Irak’la Suriye ile yaptığı örgütsel görüşmelerin, somut delillerin ele geçmesi gerekiyor tutulabilmesi için. Daha önce elde yeterli somut veri olmadığı için serbest bırakmak zorunda kalmıştı mahkemeler maalesef” diye ekledi.

DAEŞ emirinin serbest bırakılmasında yargının hatalı olup olmadığı yönündeki soruyu ise ”Hayır, hukuken ne yapabilirlerse yapıyorlar. Ancak elde somut bir delil olmayınca yargı ilerleyemiyor. Biz örgüt bağlantılarını kimin ne yaptığını ve ne olduğunu tespit ediyoruz, ancak net kanıta ulaşmak zaman alabiliyor. İşte şimdiki operasyonun önemi dijital delillerin ve yurt dışı bağlantılarının da ele geçirilmiş olması” şeklinde yanıtladı.

Soylu, ”Bakın bu kez İstanbul’da kalaşnikof ve başka delillerle yakalandılar. Çok vahim saldırı planları ele geçirdik. Ayasofya ile ilgili DAEŞ’ın saldırı planının yanı sıra İstanbul Taksim’deki LGBT derneklerine de saldırı planlıyorlarmış. Taksim’in ortasındaki bu dernekleri hedef alacaklarmış. Bu planları yaparlarken çok geniş çaplı ve iyi düşünülmüş bir operasyonla yakaladık.” dedi.