Deneysel uzay aracı, iki günlük gizemli görevin ardından Dünya’ya geri döndü

Deneysel uzay aracı, iki günlük gizemli görevin ardından Dünya'ya geri döndü

Çin’in yeniden kullanılabilir deneysel uzay aracı, iki günlük gizemli görevinin ardından Dünya’ya geri döndü. Aracın kısa yörünge yolculuğu sırasında yörüngeye bir şey konuşlandırdığı düşünülüyor.

Çin devleti tarafından yönetilen Xinhua’nın haberine göre, 4 Eylül Cuma yola çıkan roketin 6 Eylül Pazar günü yeniden Çin’e indiği belirtildi. Fırlatma, Çin’in son birkaç yıldır yeniden kullanılabilir bir uzay uçağı inşa etme ve çalıştırma planları ile bağlantılı, ancak bu bağlantı henüz doğrulanmadı. Araç, Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden yola çıktı, ancak iniş noktasının neresi olduğu bilinmiyor.

Forbes’un astrofizikçi ve uydu takipçisi Jonathan McDowell, aracın yörüngesine dayanarak iniş yerinin yine kuzeybatı Çin’deki Taklamakan Çölü’nde olduğunu iddia ediyor.

McDowell, uzay aracının yeniden kullanılabilir bir uzay uçağı olduğunu varsayamayacağımızı vurguluyor. Öte yandan, SpaceNews’e göre, Çin uzay aracının yörüngede iken bir şey bıraktığını iddia ediyor, ancak bu tamamen spekülasyon olabilir.

SpaceNews, nesne ne olursa olsun, uzay aracının Dünya’ya dönmeye başlamadan önce yörüngeye iki parça bıraktığını iddia ediyor. SpaceNews’in raporunda, ne Çin ne de ABD uzay izleme kuruluşlarından bir ayrıntı yayımlanmadı.

Bununla birlikte, uzay gözlemcileri, Çin’in misyonunun barışçıl olduğuna dair bir güvencenin olmadığını belirtiyor. Çin’in son uzay çalışmasıyla ilgili, uzay aracının görüntülerini yayımlamamak veya yakınındaki gözlemcileri engellemek gibi ekstra önlemlerin tuhaf olduğunu belirttiler.

Xinhua Pazar günü yayınladığı raporda, ”Başarılı uçuş, ülkenin yeniden kullanılabilir uzay aracı araştırmalarındaki önemli atılımını işaret etti. Çalışmanın, barışçıl kullanım için uygun ve düşük maliyetli gidiş-dönüş taşımacılığı sunması bekleniyor” dedi.

Araştırmacılar, Çin medyasının açıklamalarını kaynak alarak bir sonuca ulaşmanın zor olduğunu düşünüyor. Çin’in deneysel uzay aracı olarak lanse ettiği roketin, uzay seyahatini ucuzlatacağı ya da barışçıl amaçlara hizmet edeceği konusunda bir görüş belirtemiyorlar.