Dijital Hizmet Vergisi Google tarafında ilk karşılığını buldu

Dijital Hizmet Vergisi Google

Geçtiğimiz yıl, hükümet tarafından internet hizmetlerinin de vergilendirilmesi gündeme gelmişti. Ancak bu adımın atılması ise 2020 yılı içerisinde olmuştu. Mart ayında yürürlüğe giren Dijital Hizmet Vergisi Google tarafından ilk karşılığını buldu. Firma bu vergiyi, yayıncılara yansıtacak.

Dijital Hizmet Vergisi Google tarafındaki karşılığı: Reklamlar için ek yüzde 5 kesinti!

Bu yılın Mart ayında yürürlüğe giren Dijital Hizmet Vergisi ile dijital ortamlarda sunulan hizmetler karşılığında elde edilen kazanç için yüzde 7,5 kesinti yapmaya başlamıştı. Bu uygulamanın ilk ay için getirdiği hasılat da 67,6 milyon TL olmuştu.

Öte yandan hükümet tarafından yapılan bu vergilendirmeyi gördüğümüz diğer ülkeler arasında ise; Avusturya ve Britanya da var. Google ise Türkiye ve bu uygulamayı yapan diğer ülkelerde reklamlar için ek bir kesinti yapacak.

Dijital Hizmet Vergisi Google tarafından büyük ölçüde reklamlardan kesilen ücretlerle telafi edilecek. Firma, reklamlardan yüzde 5’lik bir kesinti yapacak. Bu uygulamanın başlangıç tarihi ise 1 Kasım olarak açıklandı. Yapılan açıklamanın tamamı ise; “1 Kasım 2020 tarihinden itibaren Türkiye’de sunulan reklamlar için bir sonraki faturanıza veya hesap özetinize yüzde 5 Türkiye Yasal İşletme Maliyetleri eklenecektir. Türkiye’deki düzenlemelere uymanın karmaşıklığı ve maliyetindeki önemli artışlar nedeniyle Yasal İşletme Maliyetleri eklenmektedir” şeklinde oldu.

Şirketin ülkemizde uyguladığı yüzde 5’lik kesintinin, bu vergilendirmeyi uygulayan bir diğer ülke olan Avusturya’da aynı oranda karşılık bulsa da Britanya için durum farklı oldu. Google, Britanya’da reklamlardan yüzde 2’lik bir kesinti yapacak.