Dünya emzirme haftası nedir? Emzirmenin önemi

Dünya emzirme haftası nedir? Emzirmenin önemi
Dünya emzirme haftası nedir? Emzirmenin önemi

Dünya Emzirme Haftası, anne sütüyle beslenmenin tüm dünyada yaygınlaşması için her yıl 1-7 Ağustos tarihlerinde kutlanmaktadır. Anne sütü, yeni doğanlar için en önemli beslenme kaynağıdır. ”Formül süt” de denen devam sütüne kıyasla anne sütü, yüksek anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Anne sütünde bulunan maddeler ayrıca bebeğin vücudunun bağışıklığını arttırmaya yardımcı olur, bu nedenle hastalıklara kolayca yakalanmazlar. Bununla birlikte, halihazırda bilinen anne sütünün birçok faydası arasında, hala bebeklerini emzirmek konusunda isteksiz olan bazı anneler de vardır.

Anne sütünün önemi

Araştırmacılar, insan sütünün patonejik bakteri Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis ve Clostridium perfringens‘in büyümesini engellediğini gösteriyor. İnek sütünün yada devam sütlerinin bu bakteriler üzerinde hiç bir savunması bulunmuyor.

Anneleri, çocuklarını emzirmeye isteksiz hale getiren birkaç faktörden biri annenin bilgi eksikliği olabilmektedir. Anne sütünün, bebeklerin gelişimi üzerinde etkisi konusunda bilgilerinin yetersiz olması onları emzirmeye karşı isteksiz yapabiliyor.

Bir başka faktör ise annenin çevresinden kaynaklanabilir. Eşi, ailesi, arkadaşları bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayabilirler yada emzirme konusunda anneye gereken duygusal desteği tam olarak veremiyor olabilirler.

Bir diğer faktör de yeni doğum yapmış annenin dış görünüş kaygısı, hamilelik sürecinde eşinden yeterli desteği almamış olan anne bazen özgüven eksikliğine kapılabiliyor. Vücudunun görünümünün değişmesine adapte olamama korkusu ile emzirmekten kaçınabiliyorlar. Bu konuda da eşinin büyük desteğine ihtiyaç duyuluyor.

Anne sütünün sayısız faydalarıyla birlikte bebeklerin anne sütü tüketimi de düzenlenmeli bu konuda aşırıya kaçılmamalıdır. Belirli dönemlerde belirli seviyelerde anne sütüyle beslenilmesi gerekmektedir.

  • 1 günlük bebeklere tek içimde yaklaşık 7 ml (1 yemek kaşığı) anne sütü
  • 2 günlük bebeklere tek içimde yaklaşık 14 ml (2 yemek kaşığı) anne sütü
  • 3 günlük bebeklere tek içimde yaklaşık 25-38 ml (3-4 yemek kaşığı) anne sütü
  • 1 haftalık bebeklere tek içimde yaklaşık 45-60 ml anne sütü
  • 1 aylık bebeklere tek içimde yaklaşık 80-150 ml anne sütü
  • 6 aylık bebeklere günde 720 ml anne sütü
  • 6 ay 1 yaş arası bebeklere günde 550 ml anne sütü verilmelidir.