Dünyanın en egzotik yiyeceklerinden bazıları

Dünyanın en egzotik yiyeceklerinden bazıları
Dünyanın en egzotik yiyeceklerinden bazıları

Doğup büyüdüğümüz yerin yemek alışkanlıklarımız üzerinde olan etkisi yadsınamaz bir gerçek. Güney Amerika’da doğduysanız, muhtemelen kızarmış yiyecekler, doyurucu yeşillikler ve et için bir yatkınlığınız vardır. Uzak Doğu’da doğduysanız, muhtemelen deniz mahsullerinin yanı sıra erişte bazlı bazı yiyeceklere karşı da ilginiz olacaktır. Damak tadınızın büyüdüğünüz coğrafya ile doğrudan ilişkisi bulunur. Bizim için normal olan başkaları için ilginç gelebildiği gibi, farklı coğrafyalarda tüketilen yemekler de bize oldukça ilginç gelebiliyor. Burada, size günümüzde hala tüketilen egzotik bazı yiyeceklerden bahsedeceğiz. Dikkat edin bazılarını görmek bile sizi rahatsız edebilir.

Eskimo dondurması

Alaska’da bir Eskimo olarak yaşasaydınız geleneksel dondurma yemek epey sıkıcı olurdu, değil mi? Bu dondurma bizim bildiğimiz kremsi ve tatlı olandan biraz farklı. Akutaq, Batı Alaska’da yaygın olarak bulunan bir dondurma, yapımı biraz farklı ve tadı bize hiç uygun gibi görünmüyor. Yapımında kullanılan en önemli malzeme ren geyiği yağı, bunun dışında öğütülmüş balık, taze kar, çeşitli meyveler ve çırpılmış fok yağı bulunuyor. Tüm bu karışımla ilgi çekici pembe bir dondurma ortaya çıkıyor. Sonuçta ortaya çıkan bu egzotik tadı ya çok beğeneceksiniz ya da hızla oradan uzaklaşacaksınız.

Dünyanın en garip yiyeceklerinden bazıları
Dünyanın en garip yiyeceklerinden bazıları

Beondegi

Kore, belki de tüm dünyadaki en yaratıcı yiyecek kültürüne sahip ülke. Beondegi, buharda pişirilmiş ipek böceği, doğrudan Siyah Giyen Adamlar filminden alınmış bir lezzet gibi görünüyor. Beondegi, Kore’de kestane, soya fasulyesi ve mantarla birlikte yapılan çeşitleri var. Bizim görmeye bile dayanamadığımız bu yemeği, lezzetle tüketenlerin olduğunu bilmek bizi biraz ürpertiyor. Ancak denemek isteyenler için Youtube da çok fazla tarifi mevcut.

İkizukiri

Bu muhtemelen tüm listedeki en acımasız yemek olacak. Müşteri, tanktan canlı bir balık seçer ve şef, balığı müşterinin önünde fileto yapar. Burada önemli olan kısım işlem bittiğinde balığın hala canlı kalmış olması. Balık daha sonra müşteri tarafından canlı olarak tüketilir. Almanya’nın yanı sıra Avustralya da dahil olmak üzere birçok ülkede yasaklanmış olsa da Uzak Doğu’da hala tüketimi oldukça yaygın.

Dünyanın en egzotik yiyeceklerinden bazıları

Sannakci

Batı’ya yayılan çok sayıda kaliteli suşi restoranıyla, çiğ balık yemenin bir tür norm haline geldiğini görmek bizi şaşırtmadı. Ancak burada işler biraz daha ileriye gidiyor. Sannakci Kore’de oldukça yaygın ve önem verilen bir yeme alışkanlığı. Bu yemek hala canlı olan yavru ahtapottan başka bir şey değil. Sadece dilimlenmiş ve üzerine susam yağı eklenmiş. Bazen dilimlemeden de tüketiliyor. Yemeğinizi yerken dokunaçlar bükülmeye, kıvrılmaya başlayacak ve dikkatli olmazsanız dokunaçlardaki küçük emiciler ağzınızın ve boğazınızın iç kısmına yapışacaktır. Bu egzotik yemeği tüketirken, çok sayıda boğulma ile bağlantılı ölümlerin kayıtlara geçmiş olduğu bilinse de zevkle tüketilmeye devam edilecek gibi görünüyor.

Kızarmış Tarantula

Kamboçya ile bizim kültürümüz arasında muhtemelen birçok sosyal ve coğrafi farklılıklar var ancak yemek kültürü konusundaki farklılık biraz ürpertici. Çoğumuz için bir tarantula görmek tüyleri diken diken etmeye ve yüz buruşturmaya neden olur. Tabi bazı örümcek severleri bu durumdan ayrı tutuyoruz. Kamboçya’da ise bu tüylü böcekler yakalanır ve kızartılarak soslar eşliğinde restoranlarda servis edilir. Elbette, örümcek yumurtası olmayan bir tarantula yiyemezsin. Biz fotoğrafa bakarken bile titriyoruz.

Dünyanın en egzotik yiyeceklerinden bazıları

Balut

Yok artık diyebileceğiniz bir yemek daha. Değil tüketmek görüntüsünün bile bizim midemizi bulandırabileceğini söylememiz gerekir. Eğer göreceğiniz şeye hazır değilseniz, sizi tuvalete koşturacak bir yemek olduğunu söyleyebiliriz. Bu yiyecek, döllenmiş bir tavuk yumurtası veya ördeğinden yapılıyor. Yumurtayı kaynatmadan önce içindeki civcivin neredeyse tamamen gelişmesi beklenir, daha sonra haşlanmış yumurta gibi kabuğu kırılır ve bir kerede yutulur. Bu yemek tüm Filipinler ve Vietnam’da yaygın olarak tüketiliyor ve caddelerde sıklıkla satılan bir ürün. Bize göre egzotik olmaktan daha farklı ifade edilmesi gerekse de, farklı toplumların alışkanlıkları hakkında yorum yapmaktan kaçınarak sözü size bırakıyoruz. Siz bu tür yemekleri tüketmek ister miydiniz?

Dünyanın en egzotik yiyeceklerinden bazıları