Dünyanın en pahalı koyunu yarım milyon dolara satıldı

Dünyanın en pahalı koyunu yarım milyon dolara satıldı

Double Diamond adlı bir koyun, 27 Ağustos’ta İskoçya’daki müzayedede 490.000 dolara satıldıktan sonra dünyanın en pahalı koyunu haline geldi.

Diamond bir Texel koyunu ve Texel Koyun Derneği’ne göre genellikle beş rakamlı meblağlara satıyorlar.

Koyun, üreme yoluyla yatırımlarının karşılığını almayı uman üç çiftçi tarafından satın alındı.

Alıcı Jeff Aiken Guardian’a “O sadece en iyi genetiklerin desteklediği olağanüstü bir hayvandı” dedi.

Double Diamond bir Texel koyunu ve Texel Koyun Derneği’ne göre beş rakamlı fiyat etiketleri ile satılması alışılmadık bir durum değil.

Texel koyunu, Hollanda’nın Texel adasında doğmuştur. Kaslı bir yapıları vardır ve yüksek kaliteli yağsız et üretirler. 

Altı aylık koyun, 27 Ağustos’ta İskoçya’nın Glasgow kenti yakınlarındaki Lanark kasabasındaki bir müzayedede açık artırmanın ardından satıldı. 

İhale 14.000 dolardan başladı ve hızlı bir şekilde 490.000 dolarlık(3 milyon 600 bin Türk Lirası) nihai satış fiyatına yükseldi. Dünyanın en pahalı koyunu Diamond, yetiştirici Charlie Boden tarafından koyun yetiştirmeyi uman üç çiftçiye satıldı.

Koyunun satış fiyatı önceden belirlenen rekoru aştı. 2009’da Deveronvale Perfection adlı başka bir Texel 308.000 $ ‘a satıldı.

Alıcılardan biri olan Jeff Aiken, Guardian’a müzayededen önce koyunlara baktığını söyledi.

“Bunun gerçekten özel bir şey olacağını biliyorduk. O genetik yapısının desteğiyle olağanüstü bir hayvandı. Onu gerçekten isteyen yaklaşık yedi veya sekiz kişi vardı ve bu da fiyatın artmasına neden oldu” dedi.

İngiltere’nin Lancashire kentindeki çiftliğinde eşi Jen ile Texel cinsi koyun yetiştiren Aiken, koyun fiyatının nadir olduğunu söyledi.

The Guardian’a verdiği demeçte , “Beni yanlış anlamayın, bir koyun için ödenecek abartılı bir miktar ve kesinlikle çiftçi topluluğunu etkileyecek bir örnek olmamalı” dedi.

Aslen Hollanda’nın Texel adasından gelen Texel cinsi koyunlar, yüksek kaliteli eti nedeniyle İngiliz çiftçiler arasında oldukça revaçta. Satış fiyatlarına bakınca bizim karaman, sakız ve merinos koyunlarını biraz kıskandırabileceğini söyleyebiliriz.