Dünyanın en sıcak yeri Ölüm Vadisi ‘nde yaşayan insanlar

Dünyanın en sıcak yeri Ölüm Vadisi'nde yaşayan insanlar
Dünyanın en sıcak yeri Ölüm Vadisi'nde yaşayan insanlar

Dünyada bugüne kadar güvenilir bir şekilde kaydedilen en yüksek sıcaklığa Kaliforniya’daki Ölüm Vadisi’nde ulaşıldı. 54 derece ile rekoru elinde tutan bölgede 300 ila 400 yerleşimci yaşıyor. Rekor kıran sıcaklığın kaydedildiği Furnace Creek istasyonunun yakınında yaşayan Ölüm Vadisi sakinleri için bu bir başka Ağustos gününden farklı değil.

Yıl boyunca bölgede ikamet eden ve Ölüm Vadisi Ulusal Parkı‘nda kamu bilgilendirme görevlisi olan Brandi Stewart’a göre, Temmuz ve Ağustos aylarında çoğu gün bir fırına giriyormuşsunuz gibi geliyor. Stewart, ”Dışarı çıkarsınız ve hemen cildinizde sıcaklığı hissedersiniz, hiç ter hissetmezsiniz çünkü çok çabuk buharlaşır” diyor.

Ölüm Vadisi’nin sakinleri, Ağustos ayı boyunca 43 ila 52 derecede yaşıyorlar. Geceleri sıcaklıklar 32 dereceye kadar düşüyor. Yine de kavurucu sıcağa rağmen, sakinler dışarıda çalışmayı, sosyalleşmeyi ve hatta egzersiz yapmayı başarıyor. Brandi Stewart, dünyanın en sıcak yerinde yaşamın nasıl bir şey olduğunu anlattı.

Bir Ölüm Vadisi sakini aracının üzerinde yemek pişiriyor

Ölüm Vadisi sakinleri sıcağa alışmışlar

Stewart, Ölüm Vadisi’ndeki ilk yazının oldukça zor olduğunu söylüyor. Bir vücut aşırı sıcağa alışık olmadığında, yüksek sıcaklıklar onu boğabilir, sıcak çarpması gibi kötü sonuçlardan önce aşırı terleme ve bitkinliğe neden olabilir. Çoğu insan vücudu birkaç haftada buraya adapte oluyor, diye ifade ediyor Stewart.

80 konutun olduğu ilçede evlerin çoğunda iki klima bulunuyor. Ancak misafir gelmediği sürece sakinler bu klimaları kullanmıyorlar. Sıcaklığa adapte olmuş olsalar da bazı önlemleri almayı da ihmal etmiyorlar. Evden çıkarken, cep telefonu sinyalini kaybetme ihtimallerine karşı, hemen herkes yanına yedek bir uydu telefonu alıyor. Yanlarına su almadan dışarı çıkan pek kimse yok. Araçlarının bozulma ihtimaline karşı çok sık bakım yapıyorlar. Ayrıca, Ölüm Vadisi sakinleri sürekli koşu için dışarı çıkıyor, hem de Temmuz ayında bile.

Bu konu hakkında Stewart, ”Buradaki sakinlere koşuya çıkmamaları konusunda uyarılarda bulunuyordum ama her gün koşuyorsanız ve vücudunuz 48 dereceye alışkınsa, o zaman 48,2 derece pek bir fark yaratmaz” diyor. Yaşam bu bölgede biraz zorlu olsa da, insanlar duruma alışmış durumdalar ve hallerinden memnun görünüyorlar.