Dünyanın farklı bölgelerinden ilginç sokak hayvanları

Dünyanın farklı bölgelerinden ilginç sokak hayvanları
Dünyanın farklı bölgelerinden ilginç sokak hayvanları

Ülkemizde genellikle kedi ve köpeklerle karşılaşmak oldukça alışılageldik bir durumdur, ancak bazı ülkelerde çok değişik sokak hayvanları görebilirsiniz. Bizim için yabancı ama farklı kültürlerde sıradan görünen bu hayvanları sizler için listeledik.

Bir turist onlara kurabiye verdiğinde Japonya’da geyikler sevgi dolu olabiliyor. Japonya’nın Nara Parkında binden fazla geyik özgürce yaşıyor. Bu güzel hayvanlar ulusal bir hazine olarak kabul ediliyor.

İlginç sokak hayvanları

Hindistan’da eğer bir maymuna yiyecek vermeye başlarsanız kısa sürede etrafınız bir maymun grubu tarafından sarılabilir. Bu maymunlar Hindistan’da yerli halk arasında yaşıyor. Bir sürü halinde insan topluluğunun olduğu her yerde olmayı seviyorlar. Ancak dikkat etmekte fayda var bazıları insanlar tarafından hırsızlık yapması için eğitilmiş durumdalar.

Dünyanın farklı bölgelerinden ilginç sokak hayvanları

Venezuela’nın başkenti Carakas’da, balkonunuza yada pencerenize sık sık gelen macaw papağanı olacaktır. Belki onlara bir iki kelime öğretmeyi deneyebilirsiniz. Bu şehirde her gün binlerce mavi ve altın macaw papağanı gün boyunca şehirde uçarak besin arıyorlar. Yerleşik halkın alışık olduğu bu durum bizim için biraz farklı görünüyor.

Yine Japonya’ya gidiyoruz. Japonya’nın Shiroishi kentinde bu sevimli tüylü hayvanlarla zaman geçirebilirsiniz. Shiroishi kentinin Miyazagi Zao Tilki Köyü adında bir bölgesi var, burada kızıl tilkiler özgürce yaşıyor ve turistlere karşı oldukça sıcak davranışlar sergiliyorlar. Geleneksel Japon kültürü, bu hayvanları bilgelik ile ilişkilendiriyor ve koruyorlar.

Bahamalar’da domuzlar eğer bir yiyecek kokusu alırsa teknenizi yüzerek takip edecekler. Kimse bu domuzların Bahamalar’daki Big Major Cay adındaki adaya nasıl geldiklerinden emin değil. Gerçek şu ki, bu cennet adanın tek sakinleri berrak sularda yüzmeyi seven 60 kadar domuzdur.

Avustralya’da her sabah bir kangru sizi ziyaret edebilir. Bu yerli Avustralya hayvanı tarlalarda meyve ve ot yemeyi tercih ediyor, ancak sabahları iyi bir kahvaltı sunulursa hayır demeyecektir.

İguanalar Ekvador’da o kadar yaygındır ki, Guayaquil şehrinde onlar için bir parkları bile vardır. Orada güneşlenmekten ve fotoğraflarının çekilmesine izin vermekten zevk alırlar.

ABD’de bir sabah garajınızda bebek rakun bulabilirsiniz. Bu, muhtemelen yalnızca ABD’de olacak çok tatlı bir sürpriz. Garaj kapınızı açık ve bu tüylü rakunla tanışın. Bu hayvanlar Kuzey Amerika’ya özgüdür ve adı Azteklerin dilinde, ”her şeyi eline alan kişi” anlamına gelir, bu nedenle yakınlarda bir tane varsa öğle yemeğinizi koruyun.

Kanada’da bir parka gidip kitap okumak ve biraz kuruyemiş yemek isterseniz, bu küçük hayvanlardan birinin gelip elinizdekileri alması muhtemelen uzun sürmeyecektir. Bu sincaplar saldırgan değiller ancak yiyecek için oldukça istekli oldukları söylenebilir. Eminiz sizde yiyeceklerinizi sevimli dostlarınızla paylaşmak isteyeceksiniz.

Dünyanın farklı bölgelerinden ilginç sokak hayvanları

Amerika’nın ilginç sokak hayvanları

Amerika’da bahçeli bir evden nefis yemek kokuları geliyorsa, opossum, kokarca ve rakunu bir arada görmeniz çok tuhaf değil. İnsanların yemek tekliflerine karşı oldukça ılımlılar, ancak sincabı ürkütmediğiniz sürece, aksi takdirde tüm ziyafeti mahvedecek güçlü bir koku yayabilir.

Dünyanın farklı bölgelerinden ilginç sokak hayvanları