Dünyanın her yerinden 10 inanılmaz şelale

Dünyanın her yerinden 10 inanılmaz şelale
Dünyanın her yerinden 10 inanılmaz şelale

Şelaleler yıllar boyu insanı çeken doğal güzelliklerden biri oldu. Şelaleleri gezmek, yüksekten akan suya dokunmak ve sesini duymak birçok sanatçıya hep ilham vermiştir. Birçok filme konu olmuş, dünyanın farklı yerlerindeki şelalelere birlikte bakalım. Tatile çıkmayı düşünenlerde seyahat planlarını tekrar gözden geçirebilirler. İşte dünyanın çeşitli yerlerinden inanılmaz 10 şelale.

Plitvice Şelaleleri

Doğanın sunduğu tüm güzelliğin tadını çıkarmak için, ölmeden önce gidilmesi gereken yerlerden. Hırvatistan’da bulunan Plitvice Gölleri Milli Parkı, hayal ettiğimiz Cennet bahçesinden bir bölüm gibi. Parkın içinde çok sayıda gösterişli şelale ile birlikte kristal berraklığında 16 göl var. Bu parkta yürümek ve ayaklarınızı suya daldırmak size çok farklı hisler yaşatabilir.

Victoria Şelalesi

Bu şelale, 1855 yılında David Livingstone adlı iskoç bir misyoner tarafından bulundu. Kaşif, şelaleye o zamanki kraliçesi olan Kraliçe Victoria’nın adını verdi. Ancak bölgedeki yerli kabile şelaleye çoktan bir isim vermişti. Yerliler şelaleye ”gök gürültülü duman” anlamına gelen Mosi Oa Tunya diyorlardı. Güney Afrika’da Zimbabve ve Zambiya sınırında Mosi Oa Tunya Milli Parkı’nda bulunan Victoria Şelaleleri, dünyanın en büyük şelalelerinden biri olarak kabul edilir. Yaklaşık 1,7 km genişliğinde 128 m yüksekliğindedir. Şelale, su canlılarının yanı sıra su aygırı, fil, aslan, leopar ve çitalara ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın her yerinden 10 inanılmaz şelale

Angel Şelalesi

Gerçekten olağanüstü bir şey görmek istiyorsanız, Venezuela’nın Canaima Milli Parkı’nda bulunan Angel Şelalesini ziyaret etmelisiniz. Şelale, 20. yüzyılın başlarında, kaşif Ernesto Sanchez La Cruz tarafından keşfedildi. Bölgede Kerepakupai Meru Şelalesi olarak biliniyor. Batı dünyası şelaleyi 1935’te Amerikalı pilot Jimmie Angel’ın keşif uçuşu sırasında öğrendi ve bu nedenle Angel Şelalesi dendi. 979 metre uzunluğundaki şelale bu alanda dünyanın en yüksek şelalesidir.

Yosemite Şelaleleri

Yosemite Ulusal Parkı, dünyanın en popüler milli parklarından biri ve her yıl çok sayıda turist çekmeye devam ediyor. Dünya’nın beşinci, Kuzey Amerika’nın en yüksek şelalesi, ABD’nin Sierra Nevada Dağları’nda bulunuyor. 739 metreden akan suyun kaynağı ise kış boyunca dağları örten kar. Suyu soğuk olabilir ama içinizi ısıtacak muhteşem bir manzaraya sahip.

Dünyanın her yerinden 10 inanılmaz şelale

Sutherland Şelaleleri

Yeni Zelanda’nın birçok doğal güzelliğinden sadece biri Sutherland Şelalesi. Yüzüklerin Efendisi filmine de konu olmuş bölge, Donald Sutherland tarafından 1880 yılında keşfedildi. Dağların üzerinde saklı bir cennet olan Quill Gölü’nden üç kademeli olarak akan şelalenin yüksekliği ise 581 metre.

Detian Şelaleleri

Fotoğrafa bakınca hayranlık duyabileceğiniz bu şelalenin tahmin ettiğiniz kadar ilgi görmediğini söyleyebiliriz. Her yıl turist sayısı olarak az ziyaretçi çekmesinin en büyük sebebi Çin ve Vietnam sınırında bulunuyor olması olabilir. Quy Xuan Nehri’nden beslenen şelalelerin en yükseği 30 metreden düşüyor. Devasa pirinç tarlaları ve göz alabildiğince ormanın bulunduğu bölge gerçekten görmeye değer.

Dünyanın her yerinden 10 inanılmaz şelale

Gocta Şelaleleri

Gocta Şelalesi, Peru halkı için yüzyıllardır önemli bir yer olsa da, 2005 yılına kadar dünyanın geri kalanı tarafından gerçekten keşfedilmemişti. Başkent Lima’ya 700 km uzaklıkta bulunan şelale Cocahuayco Nehri’ne dökülüyor. 771 metre yüksekliği olan Gocta Şelalesinin, tüm gezegendeki en yüksek beş şelaleden biri olması olması onu ayrı bir yere koyuyor.

Baatara Gorge Şelalesi

Baatara Gorge Şelalesi, Lübnan’ın Tannourine kentinde bulunuyor ve 255 metre yüksekliği bulunan obruğa dökülüyor. Bu şelale ilk olarak 1952 yılında Fransızlar tarafından keşfedildi ve o zamandan beri bölgedeki en büyük turistik yerlerden biri haline geldi. Buradaki güzel manzaradan yararlanmak için Lübnan Dağı’nı geçmeniz gerekiyor. Şelalenin en hayranlık uyandıran yönü, çukurun üzerinde doğal yollarla oluşan üç köprü. Yükseklikten korkanlar için bu köprülerde poz vermek bir hayli zor olabilir.

Dünyanın her yerinden 10 inanılmaz şelale

Niagara Şelaleleri

Şelaleler hakkında belki de en çok bilineni ancak yine de bahsetmeden geçilmemeli. Niagara Şelalesi, New York ve Kanada sınırı arasında Niagara Nehri’nin üzerinde yer alan bir doğa harikası. 167 metre yüksekliğindeki şelaleden, yarım dakikada 168 m³ su akıyor. Şelalenin altına kadar gidilen bot turları yapılıyor ve oluşan gökkuşağı ziyaretçilere harika anlar yaşatıyor.

Dünyanın her yerinden 10 inanılmaz şelale
Dünyanın her yerinden 10 inanılmaz şelale

Iguazu Şelaleleri

Güney Amerika’da bulunan Iguazu Şelalesi Arjantin’dedir ve birbirine bağlı 274 ayrı şelaleden oluşur. Bu destansı şelaleleri çevreleyen birçok hikaye var, ancak en ünlüsü Naipi adında bir kadın hakkında olandır. İspanyol efsanesi göre Naipi, ölümsüz sevgilisi Taroba’dan kanoyla kaçıyor. Taroba öfkesiyle nehri ikiye bölerek şelaleleri oluştururken hem kendisini hem de sevgilisini öldüyor. Şelale ilk olarak İspanyol kaşif Nunez Cabeza de Vaka tarafından bulundu. Şelaleleri 2008 yapımı İndiana Jones, Kristal Kafatası Krallığı filminden hatırlayabilirsiniz.