Elon Musk tarafından beyin kontrol cihazı ‘Neuralink’ tanıtıldı

Beyin kontrol cihazı neuralink

Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk, 2017 yılında Neuralink projesini duyurmuştu. Beyin kontrol cihazı Neuralink, insanların kronik hastalıklarına çözüm olmak amacıyla tasarlandı. Bu teknolojinin kısa vadede Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara tedavi olacağı bekleniyor. Neuralink’in tanıtımı ise Elon Musk tarafından canlı yayın ile yapıldı.

Beyin kontrol cihazı Neuralink özellikleri açıklandı

Yıllardır konuşulan ‘insan beynine çip takılacak’ beklentisi ilk kez somut karşılığını buluyor diyebiliriz. Neuralink, insan zihni ile bilgisayarı bir araya getiriyor. Geliştirilen implant; kulağın arkasına yerleştirilen, insan saçının dörtte biri genişliğinde 4 elektrot iplik ve onlara bağlı bir çip yapısıyla karşımıza çıkacak.

Tek bir implant 1024 kanal üzerinden iletişim kurabiliyor. İmplantın pil ömrü tüm gün için yeterli olacak. Yeniden şarj edilmesi bir gece sürecek. Her kanal hem verileri okuyabiliyor, hem de verilerin üzerine eklemeler yapabiliyor. Bu kanalların her biri, beynin okuma yazma hızından daha hızlı olacak.

Yapılan açıklamaya göre bu çipin insana bağlanması da bir saatten kısa sürecek. İmplantın yerleştirilmesinin ardından da kişi aynı gün taburcu olabilecek.

Aynı zamanda kişi bu çipi kullanmaktan vazgeçmek isterse de bunu kolaylıkla yapabilecek. Çipin insana yerleştirilmesi için yapılan ameliyatta bir cerrahın yanı sıra robot kullanılacak. Neuralink’in çıkarılma sürecinin de sorunsuz ve kolayca yapılabileceği açıklandı.

Henüz insan üzerinde denenmeyen bu teknoloji, canlı yayında bir domuz üzerinde test edildi. Çipin takıldığı hayvanın burnu bir yüzey ile temas ettiğinde sinyaller kablosuz olarak sunucuya taşındı. Bu durum, hassasiyet değerinin oldukça iyi olduğuna işaret etti.

Neuralink’in çare olması hedeflenen sağlık problemleri ise; hafıza kaybı, duyma kaybı, görme sorunları, felç, depresyon ve ağrılar olarak açıklandı.