En sağlıklı insanlar spor salonuna gitmiyor

En sağlıklı insanlar spor salonuna gitmiyor
En sağlıklı insanlar spor salonuna gitmiyor

Yıllardır spor salonuna gitmenin sağlığımız için iyi olduğu söylenir. Bu inanç, birçok insanı uzun bir çalışma gününden sonra bile egzersiz yapmaya iter. Ayrıca spor salonuna gitmediği halde sağlıklı yaşayan insanlar da salon müdavimleri tarafından küçümsenir.

Ancak yeni araştırmalar, spor salonuna gitmenin büyük kas kütlesi oluşturmanıza yardımcı olabileceğini ama bunun uzun ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı olmadığını gösteriyor. Aslında dünyanın en sağlıklı ve en uzun yaşayan insanları spor salonuna gitmeyen insanlar.

En sağlıklı insanlar spor salonuna gitmiyor

En sağlıklı insanlar salona gitmiyor

Uzun bir yaşamın sırrı, Mavi Bölgeler adını verdiği dünyanın dört bir yanındaki beş şehri keşfeden Dan Buettner’in araştırmasında bulunabilir. Bu Mavi Bölgeler, dünyanın ortalama en uzun yaşam sürelerine sahip yerler. Buettner, bu insanların spor salonunda ağırlık kaldırmadıklarını veya maraton için antrenman yapmadıklarını keşfediyor.

Aksine, gün boyunca görevlerini yerine getirmek için vücutlarını kullanmaya zorlayan bir yaşam tarzları var. Bunlar genelde araç kullanmak yerine yürümek veya bisiklete binmekten ibaret.

Buettner, ”İnsanların zaman içinde nasıl değiştiğine bakarsanız, sekiz saat boyunca masa başında veya kanepelerinde otururlar ve ardından spor salonunda yarım saat veya 45 dakika geçirerek bunu telafi etmeyi umarlar.” diye açıklıyor.

En sağlıklı insanlar spor salonuna gitmiyor

Salona gitmeden sağlıklı olmak

Buettner’in belirttiği gibi, çoğu insanın gün boyunca tek bir yerde kalmalarını gerektiren işleri ve yaşam tarzları var. Kabaca yüzde 90’ımızın yerleşik bir işi var, bu da bugünkü yaşamla 50 veya 100 yıl önceki yaşam arasındaki en büyük farklardan biri.

Neyse ki çözüm oldukça basit; yürüyüşe çıkın! İşe giderken, arkadaşlarınızı ziyaret ettiğinizde, restoranlara veya sinemaya giderken yürüyün ya da bisiklete binin. Sizin günün büyük bir bölümünde tek bir yerde oturmaya zorlayan işinizin zararlarını hafifletir. Buettner’in araştırmasında, bir saatten fazla düzenli yürüyüş yapan insanların, spor salonuna gidenlerden daha sağlıklı olduğuna dair birçok veri var.

Düzenli yürüyüşler, kan basıncından yüksek kolesterole kadar vücudumuzdaki birçok zararı dengeleyebiliyor. Aynı zamanda diyabet, obezite, akıl sağlığı sorunları ve hatta bazı kanser türleri riskini de azalttığını gösteren çalışmalar var.

Bir çalışma, haftada altı saatlik yürüyüşün hem kardiyovasküler hem de solunum yolu hastalığı riskini önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor. Her hafta iki saat yürümek bile yaşam beklentinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Günlük yürüyüşlerin bir kişinin demans riskini yüzde 40 azalttığını gösteren araştırmalar da var.

En sağlıklı insanlar spor salonuna gitmiyor

Güzel görünmek için salona gidin sağlıklı kalmak için ise yürüyün

Tüm vücudunuzu çalıştıran bir programınız varsa, spor salonuna gitmekte sağlığınız için son derece faydalıdır. Bununla birlikte, dünyanın en sağlıklı insanlarından bazıları, işe gündelik hayatlarında ufak değişiklikler yaparak başlamış. İşe gidip gelirken 15 dakika yürümek çoğu insan için ideal bir başlangıç olarak görülüyor. Gezintiye çıkarken yada ufak tefek alışverişler için araba kullanmak yerine bisiklet sürmekte çok gibi bir seçim olabilir.

Bunlar mümkün değilse, her saat beş dakikalık kısa bir yürüyüş, daha uzun yürüyüşlerin yerine yardımcı olabilir. Her şeyden önce, dünyadaki en sağlıklı insanların bazılarının spor salonu olarak çevrelerindeki dünyayı kullandığını unutmayın.

Beuttner, ”Ne yazık ki, spor salonuna giderek kondisyon yüklemek, sorunu yanlış yoldan çözmeye çalışmak olduğunu düşünüyorum. Tüm haftayı rutin işlerimle geçirip bazı günler salona gidip çok sıkı çalışarak sağlıklı kalacağımızı düşünüyoruz. Ancak vücudumuz buna uygun inşa edilmedi.”