Engellilerin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri

Engellilerin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri
Engellilerin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri

” Hepimiz birer engelli adayıyız..” Biraz durup düşününce; bunun, gerçekten de önemli bir durum tespiti olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Çünkü her insanın başına, hayatta her şey gelebiliyor, daha doğrusu gelebilir. Örneğin; bir trafik kazası geçirebilir ve bir uzvumuzu kaybedebiliriz. Ya da beyin kanaması, kalp krizi gibi ciddi sağlık problemleri sonucunda felç geçirebiliriz. Bütün bunlar, günlük hayatta insanların başına gelebilecek olaylar. Bu ve buna benzer olayları daha önceden yaşamış olan kişiler ise, hayatlarına engelli bir birey olarak devam ediyorlar. Peki engellilerin hayatlarında karşılaştığı sorunlar neler? Bu sorunlara nasıl çözüm bulunabilir? İşte engellilerin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri.

Engellilerin karşılaştığı fiziksel sorunlar ve çözümleri

Dünya üzerinde; yaklaşık 600 milyon engelli var. Bu rakamı göz önünde bulundurarak, bu kadar insanı sadece hareket kabiliyeti kısıtlı diye, soyutlamak ve dışlamak aslında son derece utanç verici bir durum. İnsana gerçek anlamda değer verilen bir ülkede, normal bir vatandaş ya da bir belediye başkanı şehrin bir ucundan diğer ucuna rahatça gidebiliyorsa, engelli bireyler de bunu rahatça yapabilmelidir. Engelli bireylerin en sık karşılaştığı sorunların başında fiziksel sorunlar geliyor. Engelli bireylerin hareket imkanı biraz daha kısıtlı olduğu için, normal bireylerin rahatlıkla hareket ettiği ortamlarda, zorlanmaları kaçınılmaz bir durum ve acı bir gerçektir. Çözüm önerileri ise şunlar: Örneğin; kamuya ait olan her bina ve yapı, engelli bireylerin de rahatça kullanabileceği şekilde tasarlanmalı, yeni yapılacak olan yapıların projelerinde bu konuya daha fazla ağırlık verilmelidir. Ayrıca halka açık, umumi tuvaletler de engelli bireylerin kullanımına uygun olarak restore edilmelidir.

Ulaşım sorunları ve çözümleri

Engelli bireylerin; günlük hayatta, en çok karşılaştıkları sorunlardan bir diğeri de ulaşım sorunlarıdır. Otobüslerde, otobüs duraklarında, kaldırımlarda, metrolarda, trafikte ve daha birçok alanda, engelli bireyler pek çok sorunla karşı karşıya geliyor. Peki problemlerin ortadan kaldırılması için neler yapılmalı? İşte engelli bireylerin karşılaştıkları ulaşım sorunları ve çözüm önerileri…

Merdivenler: Engelli bireylerin; en çok zorlandığı konuların başında, birçok yerde karşılarına çıkan merdiven basamakları ya da kısaca merdivenler geliyor. Deyim yerindeyse, merdivenler için engellilerin kabusu denebilir. Merdivenler yapılırken, engelli bireylerin de kullanabileceği şekilde yapılmalı ya da onların işini kolaylaştıracak bazı düzenlemelerle tasarımı değiştirilmelidir.

Toplu taşıma araçları: Engellilerin en çok zorlandıkları bir başka konu da, toplu taşıma araçları. Her ne kadar; son yıllarda bu konuda bazı önlemler alınarak, belirli düzenlemeler yapılsa da, problem tamamen çözülmüş durumda değil. Toplu taşıma araçları; tıpkı normal bireylerin rahatlıkla kullanabildiği gibi, engelli bireylerin de aynı şekilde rahatça kullanabilecekleri şekilde üretilmeli ya da ek düzenlemeler yapılmalıdır.

Engelli araçları: Özellikle ülkemizde; engelli araçları konusunda da büyük sıkıntılar mevcut . Engelli araçları, engelli bireylerin daha rahat kullanacakları şekilde üretilmeli, ayrıca engelli bireyler de bu araçları başka birisinden dilediği gibi alabilmeli ve başkasına da aynı şekilde dilediği gibi satabilmelidir. Engelli aracı alış verişinde şartlar hafifletilerek bireylere daha fazla engel olunmamalıdır.

Engelli plakaları: Engellilerin karşılaştığı bir diğer problem, kullandıkları araçlarda ki engelli plakaları. Engellilerin kullandığı araçların plakalarında bulunan işaret kaldırılmalı ve bu araçları sadece engelli bireyler kullanabilmeli. Çünkü araçlarda ki işaretler ve simgeler, adeta onları işaretlemek gibi bir şey oluyor. Bu da onlar için son derece rahatsız edici ve üzücü bir durum.

Taksilere alınmayan engelliler: Engelli bireylerin karşılaştığı bir başka problem de taksilere alınmama problemi. Çünkü engellilerin hareketlerinin kısıtlı olması, taksi şoförlerini zorluyor, fakat bu durum onların toplumdan dışlanmasını gerektirmiyor. Taksi taşımacılığı için gerekli hukuki uygulamalar yapılmalı ve bu konu yasalarla desteklenerek denetlenmelidir.

Sosyal sorunlar ve çözüm önerileri

Negatif Ayrımcılık sorunu ve çözüm önerileri: Engelli bireylerin; günlük hayatta, belki de en çok karşılaştıkları problemlerin başında sosyal problemler geliyor. Örneğin birçok yerde dışlanmak, hor görülmek ya da farklı gözle bakılması. İstihdam sorunu da bir başka önemli sorun. Engelliler; sağlıklı insanlara göre daha zor şartlar altında çalışıyor olmalarına rağmen, birçok yerde bu problem ne yazık ki karşılarına çıkıyor. Özellikle istihdam konusunda engellilerin karşılaştığı sorunlar büyük önem arz ediyor. Çözmek için gerekli düzenlemelerin yapılması ve engellilere daha fazla kontenjan açılması, bu konuda iş verenlerin de hassas olmaları gerekir.

Engellilerin karşılaştığı ekonomik sorunlar ve çözümleri

Engelli bireylerin; kendi iç dünyalarında yaşadıkları en önemli sorun ise, ekonomik sorundur. Çünkü iş bulma imkanları daha kısıtlıdır ve daha zor şartlar altında çalışırlar. Bazen iş bulmakta ciddi anlamda zorlanırlar. Engellilerin bu konuda yaşadığı sorunlar; aile desteği yönünden yaşanan ekonomik sorunlar ve devlet desteği yönünden yaşanan ekonomik sorunlar olmak üzere iki gruba ayrılı.

Aile desteği yönünden yaşanan ekonomik sorunlar ve çözümleri

Engelli bir bireyin ebeveyni olmak, arkadaşı olmak ya da yakın çevresinden birisi olmak, hem engelli kişiler için, hem de onun çevresindekiler için oldukça zor bir durumdur. Çünkü engelli birisini çocuk yaştan itibaren büyütmek, yetiştirmek, bir yerlere getirmek gerçekten çok zor. Bu kişilerden bazıları yardıma muhtaç olabiliyor. Bu nedenle çevrelerinde ve yakınlarında sürekli onlara yardım edecek, destek olacak kişilerin olması gerekiyor. Bu durum da, her iki taraf için de yorucu ve zor oluyor. Engellilerin birçoğu sırf bu ve buna benzer problemlerden dolayı, evden dışarıya çıkarılamıyor, neredeyse hapis hayatı yaşıyor. Bu da engellilerin çalışamama durumunu ve buna bağlı olarak ekonomik özgürlüğünün olmaması anlamına geliyor.

Devlet desteği yönünden yaşanan ekonomik sorunlar ve çözümleri

Engelli bireylerin; diğer insanlara kıyasla, istihdam probleminin biraz daha fazla olması, onların ekonomik yönden de sıkıntı yaşaması anlamına geliyor. Burada en büyük görev ise devlete düşüyor. İş yerlerinde, kamu ve özel sektörde, devlet dairelerinde… Kısaca hemen her alanda, her sektörde engelli çalıştırma oranları arttırılmalı ve engelli bireylerin de hem iş bulabilme imkanı hem de çalışabilme imkanı sağlanmalı. Ayrıca bu konuda gerekli yasaların da düzenlenmesi ve çıkarılması gerekiyor. Böylece engelli bireylere de daha güzel ve daha adil bir yaşam hakkı tanınmış olur. Onlar da bu gibi problemlerden kurtulmuş olurlar. Engellilerin karşılaştığı sorunlar devlet eliyle hafifletilebilecek düzeydedir. Engellileri yok sayamayız, unutmayın hepimiz birer engelli adayıyız.