ESP ve HDK üyelerine operasyon yapıldı

ESP ve HDK üyelerine operasyon yapıldı

Dün akşam saatlerinde İstanbul’da başlatılan operasyon ile ESP ve HDK’li 14 kişi göz altına alınırken, SGDF üyelerinin ve EHB avukatlarının da evleri basılarak arama yapıldı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik yapılan soruşturma kapsamında birçok ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından Eylül 2020’de açılan bir soruşturma kapsamında yapılan operasyonda, ESP PM üyeleri Çiçek Oltu, Volkan Uyar, Mustafa Naci Toper ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ve Selver Orman, İlke Başak Baydar, Yücel Karadağ, Ozan Özgenler, Ozancan Sarı, İlhan Aslan, Alper Kaba, Ezgi Bedel, Zekeriya Aykut Karnap, Gözde Sivaslığolu gözaltına alındı.

Öte yandan Özgür Barçın ve Bedran Çoğaltan’ın da evlerinin basılarak arama yapıldığı ancak gözaltına alınmadıkları kaydedildi.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi Twitter hesabından, ”HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ve sosyalist Yücel Karadağ da sözde dosya kapsamında gözaltına alındı. ETHA çalışanı Serdal IŞIK da araması olduğu gerekçesiyle gözaltına alınanlar arasında” ifadeleriyle duyurdu.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu, avukatlarının da evlerinin basıldığı fakat evde kimse olmadığı için gözaltına alınan olmadığı belirtildi. EHB’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, ”ESP’li müvekkillerimize dönük operasyon kapsamında büromuz avukatlarının kaldığı evde de arama işlemi yapıldı. Evde kimse olmadığı için gözaltına alınan da olmadı” ifadelerine yer verildi.

EHB avukatları, Emniyet Müdürlüğü’ne giderek müvekkilleri ile görüşmek istedi. Ancak, 24 saat kısıtlama kararı getirildiği için görüş yapılamadı.

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), ESP’ye yapılan operasyona karşı bugün Almanya’da 6 kentte eylemler yapacak.