Facebook, Fransa’ya 106 milyon euro vergi ödemeyi kabul etti

Facebook, Fransa'ya 106 milyon euro vergi ödemeyi kabul etti
Facebook, Fransa'ya 106 milyon euro vergi ödemeyi kabul etti

Facebook, ülkede kazanılan gelirlerle ilgili bir anlaşmazlığı çözmek için Fransa’ya 106 milyon euro, vergi ödemeyi kabul etti. Ödeme, Facebook’un Fransa’daki 2009’dan bu yana olan faaliyetlerini kapsıyor. Sosyal ağ devi ayrıca Fransa’da 2020 için gelir üzerinden 8,46 milyon euro vergi ödemeyi de kabul etti. Bu bir önceki yıla göre yüzde 50 daha fazla.

Bir Facebook sözcüsü, ”Faaliyet gösterdiğimiz her pazarda borçlu olduğumuz vergileri ödüyoruz” dedi.

”Vergi yükümlülüklerimizi ciddiye alıyor ve tüm geçerli vergi yasalarına uyumu sağlıyoruz. Fransız vergi makamlarıyla yaptığımız gibi her türlü anlaşmazlığı çözmek için düyanın her yerindeki vergi makamlarıyla yakın bir şekilde çalışıyoruz.”

Sosyal ağ devi, vergi ihtilafının ayrıntılarını paylaşmadı, ancak Fransa teknoloji şirketlerini, ülkede daha fazla vergi ödemeye zorluyor. Google, Apple ve Amazon gibi diğer teknoloji firmaları, Fransız vergi makamlarıyla benzer anlaşmalar yaptı.

Facebook, 2018 yılından bu yana satış yapısını değiştirerek, ”Fransa’daki ekiplerimiz tarafından desteklenen reklam verenlerden elde edilen gelirin bu ülkede tescil edildiğini” söyledi.

BBC, Facebook’un Fransa’da 2019’da yasal gelir vergisi oranı olan yüzde 33,3’ün üzerinde yüzde 38’lik bir vergi oranı ödediğini belirtiyor.

Facebook patronu Zuckerberg durumdan memnun değil

Facebook patronu Mark Zuckerberg, Şubat ayında teknoloji devlerinin ödediği vergi miktarına ilişkin halkın hayal kırıklığını fark ettiğini söyledi. Facebook’un Avrupa’da ”yeni bir çerçeve altında farklı yerlerde” daha fazla vergi ödemek zorunda kalabileceği gerçeğini kabul ettiğini, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) kuruluşunun planlarını desteklediğini sözlerine ekledi.

Facebook, faaliyet gösterdiği ülkelerde adil vergi payını ödememekle suçlanıyor. Geçen yıl Fransa, çok uluslu teknoloji firmalarına yeni bir dijital hizmetler vergisi uygulanacağını açıkladı, ancak Ocak ayında ülke vergiyi 2020’nin sonuna kadar erteleyeceğini söyledi.

Fransa’nın yeni vergiyi ertelemesine yanıt olarak ABD, şampanya ve peynir dahil olmak üzere 2,4 milyar dolarlık Fransız malına misilleme vergileri uygulanmayacağını açıkladı.

OECD, teknoloji şirketlerinin hükümetler tarafından nasıl vergilendirilmesi gerektiği konusunda çok taraflı bir anlaşma üzerinde çalışıyor.

Birleşik Krallık’ta Facebook, İngiliz satışlarından 1,65 milyar sterlinlik rekor bir gelir elde etmesine rağmen, 2018’de kurumlar vergisi olarak sadece 28,5 milyon sterlin ödedi.