Facebook, ölümünü yayınlamak isteyen adamın yayınını engelledi

facebook-olumunu-yayinlamak-isteyen-adamin-yayinini-engelledi

Tedavi edilemez bir hastalıktan ölmeyi bekleyen Alain Cocq, son günlerini Facebook’ta yayınlamak istiyor. Ancak Facebook, Cocq’un canlı yayınını “intihara teşvik edici” gerekçesiyle engelledi.

BBC’nin haberine göre, Fransa’da yaşayan 57 yaşındaki Alain Cocq, tedavisi olmayan bir hastalığa yakalandıktan sonra ötenazi talep etti. Ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bu talebi reddetti. Cumartesi itibariyle Cocq yemek yemeyi, içmeyi ve ilaç almayı bıraktı. Ülkesinin ötenazi yasasını değiştirmek için ölümü beklediği son günlerini tepki olarak Facebook’ta paylaşmak istiyor.

Tedavi edilemeyen ve acı çeken hastaların kendi talepleriyle hayatlarını sonlandırdığı ötenazi tartışmasına, Fransa’da kilise dahil bazı gruplar tepki gösteriyor.

Cumartesi sabahı Dijon’daki evinde Facebook üzerinden bir paylaşım yapan Cocq, son yemeğini yediğini duyurdu. Cocq yaptığı açıklamada, ”Kurtuluşa giden yol başladı ve inanın bana mutluyum. Önümüzdeki günlerin zor olacağını biliyorum ancak kararımı verdim ve sakinim” dedi.

Vücuttaki bazı dokuları bozan ve nihayetinde atarmadar duvarlarına kalıcı zarar veren bir hastalığa yakalanan Cocq, paylaşımının ardından son günlerini de canlı yayımlamak istemişti.

Ancak Facebook, Cocq’un bu planını “İntiharı gösteren yayınlara izin vermediğini” belirterek ve yayını engelleyerek bozdu.

Fransız AFP haber ajansına konuşan bir Facebook sözcüsü, “Sayın Cocq’un karmaşık durumuna dikkat çekme kararına saygı duymakla birlikte, uzmanlara danıştıktan sonra Alain’ın hesabından yapılacak canlı yayınları engellemek için önlem aldık” açıklamasını yaptı.

Cocq, Facebook‘un 8 Eylül’den bu yana yayınlarını engellediğini söyledi ve ölümünü yayımlama kararını destekleyen takipçilerine, Facebook’a karşı lobi oluşturması çağrısı yaptı.

Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Macron’a bir mektup yazan Cocq, “aşırı derecede acı çektiğini” ve “onurlu bir şekilde ölmek istediğini” belirtmişti. Macron ise bu mektubun kendisini çok duygulandırdığını söylemekle yetinmiş; ancak “konumu gereği kanunların üzerinde olmadığı için” bu izni vermemişti.

Ötenazi Fransa’da tartışmalı konulardan biri. Bazı hak grupları “onurlu bir şekilde ölmenin herkesin hakkı olduğunu” savunurken, dini ve muhafazakar gruplar ise suç sayılması gerektiği görüşünde.