Geçmişten sizi şaşırtacak nadir fotoğraflar

Geçmişten sizi şaşırtacak nadir fotoğraflar
Geçmişten sizi şaşırtacak nadir fotoğraflar

1816 yılında ilk başarılı fotoğraf çekiminden günümüze milyarlarca fotoğraf çekildi. Yıllar geçtikçe fotoğraf sanatının eski değeri de kalmadı, ancak bir zamanlar fotoğraflar nadir ve alışılmadıktı. Bu listede geçmişten bugüne kadar çekilmiş nadir fotoğraflar sunuyoruz.

İdam cezası

ABD’de çekilmiş bu fotoğraf, eğlence parkında çılgın bir atlayış gibi görünebilir. Ancak bu renksiz fotoğraf aslında göründüğünden çok daha karanlık. Bu adam, 1958 yılında bir roller coaster’ın güvenliğini kontrol eden idama mahkum bir suçlu. Güvenlik önlemlerinin alınmış olması ya da olmaması sonucu değiştirmeyecek.

Geçmişten sizi şaşırtacak nadir fotoğraflar

Bebek kaçırma operasyonu

Bebek kaçırma operasyonu (Babylift Operasyonu) 12 Nisan 1975’te Vietnam’da gerçekleşti. Vietnam Savaşı’nın ardından birçok Vietnamlı bebek yetim kaldı ve ABD hükümeti bebekleri Amerika’ya kaçırdı. O dönemden günümüze ise bu utanç tablosu kaldı.

Geçmişten sizi şaşırtacak nadir fotoğraflar

Layka

1957 yılında Sovyetler Birliği tarafından dünya yörüngesine fırlatılan ilk canlı, henüz 2 yaşındaki melez köpek Layka oldu. Fakat uzay görevini canlı bitiremedi ve ondan geriye bu masum fotoğrafı kaldı.

Geçmişten sizi şaşırtacak nadir fotoğraflar

Brigitta Lindman

Birçok insan, uçuş görevlilerini ikonik kıyafet kurallarına göre tanır. Ama eskiden üniformalarının bugün olduğu gibi olmadığını biliyor muydunuz? Bu fotoğrafta 1959 yılında İsveç’te bir şov kızının kıyafetini inceleyen uçuş görevlisi Brigitta Lindman‘ı görebilirsiniz.

Geçmişten sizi şaşırtacak nadir fotoğraflar

Olive Ann Oatman

Bu fotoğraftaki genç kız, henüz 14 yaşındayken kız kardeşi ile birlikte bir Amerikan yerlileri tarafından kaçırılır. Kabile şefi tarafından evlat edinilir ve orada büyür. Geleneklerine göre çenesine dövme yapılan kız hakkında söylentiler çıkınca battaniye ve at takası yoluyla tekrar kurtarılır.

Geçmişten sizi şaşırtacak nadir fotoğraflar

Tarihin ilk e-spor turnuvası

Bir zamanlar bilgisayar dediğimiz bu devasa kutuları hatırlayan var mı? Bugün dünyanın öbür ucundaki biriyle cep telefonu yoluyla oyun oynayabilirsiniz. Burada, 10 binden fazla katılımcının olduğu 1980 National Space Invaders Şampiyonası görülmektedir.

Dev Vatoz

Bu dev manta vatozunun gerçek olup olmadığı konusunda birçok görüş var. Ancak 1935 yılında çekilen bu 5 tonluk vatozun görüntüsü, birçok kişiyi yüzmekten vazgeçirebilir.

Bira şelalesi

Bu fotoğraf, Detroit’te kaçak içki üreten bir firmaya yapılan polis baskını sonrası ortaya çıkıyor.

Farklı olmak

Amerikan anayasası Siyah-Amerikalıların beyazların gittiği okullara gitmesine izin verdi. Dorothy Counts, beyazların gittiği okula giren ilk siyahi Amerikalı olarak tarihe geçti. Ancak zorbalık ve tehditlere sadece dört gün dayanabildi ve okulu terk etti. Bu fotoğraf okuldaki ilk gününden geriye kalanlar.

Boksör kadınlar

Kadınların spor dünyasında tanınması uzun zaman aldı. Kadın hakları aktivisti bir grup, spor alanında seslerini duyurmak için 1930’larda İsveç’te bir binanın çatısında ders almaya başladı.

Martin Luther King Jr.

Irk çatışmasının yoğun olduğu günlerde, Amerika’da ırkçı hareketlere sıklıkla rastlanıyordu. 1960 Nisan’ında Martin Luther King Jr. evinden çıkarken, bahçesinde KKK örgütü tarafından yakılan haçları söküyor.

Devrim bekleyebilir biraz güneşin tadını çıkarın

Che Guevara ve Fidel Castro’nun balık tutarken çekilmiş nadir görülen fotoğrafı. Bu ikilinin birçok fotoğrafının ticari araç olarak kullanıldığını ve bu nedenle popülarize edildiğini biliyorsunuz. Ancak bu gibi gizli kalmış çok sayıda fotoğrafı da yok değil.

Kafatası yığını

Amerika’da bizonlara yapılan katliamları duymuşsunuzdur. 1870’lerde çekilmiş bu rahatsız edici fotoğrafta binlerce bizonun kafatası var.

Tasarrufun fotoğrafı

Bir an için hafıza kartlarını, CD’leri ve benzeri depolama cihazlarını unutun. Veri depolamak için ne kadar yere yere ihtiyacımız olabilir? Bill Gates, bir CD’nin depolama gücünü ona eş değer dosyalarla kıyaslıyor.

Zeplin faciası

1937’de alevler içinde düşüne kadar havayollarının hakimi konumundaydı. Alman yolcu zeplini Almanya’dan Amerika’ya kadar gitti, ancak inişten dakikalar önce patladı ve 36 kişi bu olayda hayatını kaybetti.

Yanardağ patlaması

İlk bakışta aksiyon filminden bir sahne gibi görünebilir. Ancak gerçekte, Filipinler’de bulunan Pinatubo yanardağının 1991 yılındaki patlamasından bir görüntü.