Getir, kurye bahşişlerini çalıyor mu? Firmadan açıklama

Getir, kurye bahşişlerini çalıyor mu? Firmadan açıklama
Getir, kurye bahşişlerini çalıyor mu? Firmadan açıklama

Pandemi sürecinde yaptığı reklam kampanyaları ve temassız teslimatları ile kullanımı yaygınlaşan alışveriş uygulaması Getir, son zamanlarda farklı konularla gündemde yer bulmaya başladı. Twitter üzerindeki bir paylaşımla başlayan sonrasında diğer sosyal medya araçlarında da yankı bulan Getir, kurye bahşişlerini çalıyor iddiası öne sürüldü.

Getir, kurye bahşişlerini çalıyor mu? Pandemi sürecinde vatandaşın ilgisinin arttığı market ve yemek siparişi teslimatı yapan şirket, yakın zamanda işten çıkarttığı bir personeli ile gündeme gelmişti. Kadına karşı şiddet uygulayan birini darp eden çalışan işten çıkarılmıştı. Şirket konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bir yanlışın başka bir yanlışla düzeltilemeyeceğini belirtmişti. Olaylı Getir, bu kez de sosyal medyadan yapılan bir paylaşımla gündeme geldi. Bir Twitter paylaşımında; Getir’in bir kuryesi, uygulamadan sipariş açarak kendisine 100 lira bahşiş ödemesi yaptığını ancak hesabına 6 lira geçtiğini video kaydı ile gösteriyor.

Konuya ilişkin ise şirketin verdiği yanıt kafalardaki soru işaretini gidermeye yeterli olmuyor. Firma, bayram gününe denk gelen 3 Ağustos Pazartesi banka ve hesaplar arasında teknik aksaklıkların olduğunu, bu nedenle ücretlerin hesaplara eksik yattığını açıkladı. Ertesi gün ise bahşişlerin olması gerektiği gibi yatırıldığı açıklamasını yaptı. Ayrıca şüpheli firma, durumun düzeltileceği sözünün üzerine iddia sahibi kuryenin ek ücret talep ettiğini fakat talebi karşılanmayan kuryenin istifa edip farklı bir firmada işe başladığını da ifade etti. Firmanın her ne kadar açıklamalarla marka değerini savunmaya çalıştığı gözlemlense de, Getir firmasına karşı olan güven kaybının uzun müddet giderilemeyeceği görülüyor.