Gizli kalmış ve görmek isteyeceğiniz 10 nadir fotoğraf

Gizli kalmış ve görmek isteyeceğiniz 10 nadir fotoğraf
Gizli kalmış ve görmek isteyeceğiniz 10 nadir fotoğraf

Daha önceki yazımızda sizi şaşırtacak ilginç fotoğraflardan bir bölüm yayınlamıştık ancak görmeye değer birçok fotoğrafın olduğu aşikar. Her biri dönemine damga vurmuş ancak zamanla unutulmuş bu nadir fotoğraf grubunda sizi düşündürecek ya da ilginizi çekecek olanlar da mutlaka olacaktır. İşte sizin için seçtiğimiz 10 nadir fotoğraf.

1- Savaşın ortasında bebek olmak

Gördüğünüz kesinlikle dönemin modası değil bu kesin. İkinci Dünya Savaşı, İngilizler için kolay zamanlar değildi. Alman hava bombardımanının yanında bir de gaz saldırılarının olması, insanları çözüm aramaya itiyordu. Bu fotoğrafta kimyasal gazlara karşı korunaklı bir bebek arabasını görüyoruz.

2- İlk özçekim

Hemen hemen hepimiz özçekimin Kim Kardashian gibi birinin bulduğunu düşünme eğilimindeyiz, ama bu böyle değil. Genç bir kimyager, lamba üreticisi ve amatör fotoğrafçı olan Robert Cornelius 1839 yılında bu fotoğrafı çekerek özçekimin başlangıcını yaptı. #Nofilter

3- Efsanenin sonu

Bu fotoğraf muhtemelen müzik tarihindeki en duygusal fotoğraflardan biridir. 22 Ağustos 1969’da çekildi ve dört Beatles’ın birlikte son fotoğrafı olarak biliniyor. Dağılmış olabilirler ama müzikleri her gün yaşıyor.

4- Kral her yerde yakışıklı

Genellikle bir sabıka fotoğrafı, söz konusu kişinin olduğundan daha kötü görünmesine neden olur, ancak konu Elvis Presley ise o her zaman yakışıklı görünür. Rock’ın Roll’un kralının, 1970 yılındaki sabıka fotoğrafı birçoklarının albüm kapağından iyi duruyor.

5- Tesla’nın Laboratuvarı

Bir delinin ya da bir dahinin laboratuvarı böyle görünebilirdi. 1899 yılında mucit Nikola Tesla’nın laboratuvarında sıradan bir gün.

6- Cesur bir sporcu

Kadın sporculara yapılan baskılara karşı büyük bir başkaldırının sembolü. Bir grup yarış organizatörü, Kathrine Switzer’in 1967 Boston Maratonu’nda koşmasını durdurmaya çalışıyor. Koşmaya devam etti ve maratonu bitiren ilk kadın oldu.

7- Kalite kontrol uzmanı olmak kolay değil

Bu fotoğraf tam olarak göründüğü gibi, bir adam başka bir adamı göğsünden vuruyor. Ancak, bu adamların aslında birlikte çalıştıklarını belirtmekte fayda var. Kurşun geçirmez yelek üreten bir firma burada yeleği test ediyor.

8- Mesafeleri kaldırın

Fotoğrafta kimin kim olduğunu bilmeden, onları sevgili sanabiliriz. Sovyet lideri Nikita Kruşçev, Endonezya cumhurbaşkanı Sukarno’nun sigarasını yakıyor. Sukarno, Endonezya’nın ilk başkanıydı ve 1945’ten 1967’ye kadar görev yaptı. Bu uzun sürede kimin desteğini aldığını söylemeye gerek yok sanırım.

9- Challenger faciası

Uzay mekiği Challenger, insanların hafızasında onlarca yıl yaşayacak bir dram yarattı. 28 Ocak 1986 yılında uzay mekiği havada patlayarak 7 mürettebatın hepsini öldürdü. Sadece 73 saniye havada kaldı ve bu nadir fotoğraf o anın tanıklarını gösteriyor.

10- Biraz fazla yüksek

Fotoğrafçı Charles Ebbets’in bu konumdan çektiği nefes kesici fotoğrafı birçok kişi bilir. İnşaat sırasında Chrysler binasının 69. katındaki iskelede, öğle yemeğini yiyen işçilerin fotoğrafı meşhur. Ancak bu fotoğraf o değil. İşte o ödüllü fotoğrafın çekimi için kendini konumlandıran cesur fotoğrafçı.