‘Gül ve Düşün’ isimli çocuk kitabının yazarına suç duyurusu

Eğitim-Bir-Sen, tilki ve ayı üzerinden tecavüz hikayesi anlatan ''Gül ve Düşün '' isimli çocuk kitabı hakkında suç duyurusunda bulundu.
'Gül ve Düşün' isimli çocuk kitabının yazarına suç duyurusu

Eğitim-Bir-Sen, tilki ve ayı üzerinden tecavüz hikayesi anlatan ” Gül ve Düşün ” isimli çocuk kitabının yazarı Musa Dinç ve Arı Sanat yayınevi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) yaptığı yazılı açıklamaya göre, Bakanlıklara gönderilen yazıda, sözde çocuk kitabında, yetişkinler tarafından dahi hicap duyulmasına neden olacak gayriahlaki ifadelerin, toplum ahlakını zedeleyen ağza alınmayacak müstehcen cümlelerin, ancak pornografik yayınlarda yer alması gereken türden iğrenç betimlemelerin yer aldığına dikkat çekildi.

Savcılığa yapılan suç duyurusunda ise, TCK’nın 226’ıncı maddesi uyarınca ‘basın-yayın yoluyla müstehcen ürünlerin çocukların görüp duyabileceği şekilde alenileştirilmesi’ suçu kapsamında kamu davası açılması, söz konusu materyallerin toplatılarak tedavülden kaldırılması, internet ortamında dağıtılmasının engellenmesi talep edildi.

Musa Dinç özür diledi

Tepki çeken kitabın yazarı Musa Dinç ise sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Dinç, ”Erdemli bir davranış sergileyerek özür diledim, kitap satışı tutuldu; yayınevi ve benim elimde olanları imha ettik. Hakaret ve küfürler suç teşkil ediyor. Beni tanıyan ve bilenler nasıl bir insan olduğumu bilirler” ifadelerini kullandı.

Gül ve Düşün kitabı bakanlık onaylı değil

Milli Eğitim Bakanlığı da Gül ve Düşün kitabı hakkında bir açıklama yaparak, hikaye kitabının bakanlık onaylı olmadığını duyurdu. MEB‘den yapılan açıklamada, ”Bugün medyaya yansıyan söz konusu ”hikaye kitabı” üzerinden Sayın Bakanımıza ve Bakanlığımıza yönelik ortaya atılan iddialar üzerine bir bilgilendirme yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı yalnızca bünyesindeki ders kitaplarının onayını vermektedir. Medyaya yansıyan söz konusu içerik, ”hikaye kitabı” kategorisindedir, Bakanlığımız yayın ve kontrol alanında değildir” denildi.