Hidrojenle çalışan Hypercar 2,2 saniyede 0’dan 96 km’ye çıkıyor

Hidrojenle çalışan Hypercar 2,2 saniyede 0'dan 96 km'ye çıkıyor
Hidrojenle çalışan Hypercar 2,2 saniyede 0'dan 96 km'ye çıkıyor

Dünyanın muhtemelen en çevre dostu aracı olan Hypercar , 2,2 saniyede 0’dan 96 km’ye çıkarken tek depoyla 1600 km yol katedebiliyor. Hidrojen yakıtlı elektrikli otomobilin tanıtımından paylaşılan görüntüler, Elon Musk’ı biraz kıskandırmış olabilir.

Kaliforniya merkezli teknoloji şirketi Hyperion, yaklaşık on yıldır geliştirmekte oldukları Hyperion XP-1 aracını geçtiğimiz ay tanıttı. Yüksek hızlara çıkabilen ve uzun menziliyle ön plana çıkan araçtan çıkan sesler de oldukça etkileyici. Bilim kurgu filmlerinden sahneleri andıran tanıtım filmi, birçok insanın beğenisini topladı. Bu aracın içinde kendinizi Batmobile’de hissedebilirsiniz.

Hypercar, enerji sektörüne yeni oyuncular kazandıracak

Elektrikli araçlarda kullanılan lityum iyon pillere alternatif olarak, Hypercar iki elektrik motorunu çalıştıran hidrojen deposundan yararlanıyor. İyon pillerin ağırlığını da ortadan kaldırdığından, daha uzun menzile giden daha güçlü bir araç ortaya çıkıyor. En önemli dezavantajı ise altyapı.

Hidrojen dolum istasyonlarının yaygın olmaması şirketin önündeki en büyük engel. Sadece Amerika’da halka açık 39 hidrojen istasyonu bulunuyor. Tesla’nın dünya genelinde 12 bin istasyona sahip olduğu düşünülünce, sanırım Hypercar bir müddet daha beklemek zorunda. Ancak bu araçları yolda görmek için muhtemelen uzun süre beklemeyeceğiz. Üç ila beş dakika içerisinde şarj olan araç 1600 km yol katettiği için, Hypercar sahipleri her köşe başında istasyon aramak zorunda kalmayacak. Hyperion XP-1, 2022’den itibaren Amerika’da ilk etapta 300 araçla üretime başlayacak.