Hitler’in çok gizli karargahı Kurt İni ve içinde bulunan eserler

Hitler'in çok gizli karargahı Kurt İni ve içinde bulunan eserler
Hitler'in çok gizli karargahı Kurt İni ve içinde bulunan eserler

Naziler, 1941’de Barbarossa Operasyonu altında Sovyetler Birliği’ni işgal etmeye hazırlandıklarında, Polonya’nın Masurian ormanlarının derinliklerine Kurt İni (Wolfsschanze) adını verdikleri gizli bir askeri karargah inşa ettiler.

Savaştan sonra Polonya hükümeti sığınağı ayrıntılı bir tarihi sergi olarak yeniden yapılandırmak için planlamalar yaptı. Çalışmalar sırasında bir dizi gizli Nazi eserlerine ulaşıldı.

Polonyalı yetkililer, aralarında Adolf Hitler’in kışlasına giden merdivenler, diktatörün kişisel sığınağının parçası olduğuna inanılan iki sığınak kapısı ve birkaç zırhlı kapı da olmak üzere bir dizi önemli eşya buldu. Bu keşifler, araştırmacıların, Hitler’e yapılan 1944 suikast girişimi gibi, sığınakta önemli olayların nerede gerçekleştiğini belirlemelerine yardımcı olacak.

Srokowo orman bölümünün orman müfettişi Zenon Piotrowicz, ”Bölgenin onlarca yıldır kapsamlı bir şekilde kazıldığından emindik ve daha fazla keşif yapılmayacağını düşündük” dedi.

Bu keşifler, Gdansk’tan Laterba Vakfı tarafından Eyalet Ormanları ve Olsztyn’deki Eyalet Anıtlar Muhafazası işbirliği içinde gerçekleştirildi.

En önemli buluntular arasında, Hitler’in özel koruma taburuna ait ve boyalı bayrakla süslenmiş oyulmuş bir taş var.

Piotrowicz, ”Keşif, hangi kışlalarda yaşadıklarını ve birimin nasıl işlediğini belirlememizi sağlıyor” dedi. ”Bulguyu sergilemek için bir bağlam bulmak da gerekiyor, böylece bu suç ideolojisini tarihsel bir gerçek olarak sunabiliriz” diye ekledi.

Nitekim Wol’s Lair’de kurulan tarihi sergiye karşı çıkanların sayısı da bir hayli fazla. Serginin oluşturulmasına karşı çıkanlar, buranın Neo-Naziler için bir hac yeri olabileceğinden endişe ediyorlar. Kurt İni geçen yıl 330 bin turist tarafından ziyaret edildi.

Kurt İni

Kurt İni, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler ve Nazi yandaşları için önemli bir yerdi. Nazilerin Doğu Cephesinde kurdukları ilk önemli askeri üs olmasının yanı sıra faşist liderlerine yüksek düzeyde güvenlik sağladı.

Hitler o kadar emindi ki, Masurian ormanındaki saklandığı yerin aşılmaz olduğu için savaş sırasında 850 gün boyunca burada kaldı. Nazi yenilgisinin yakın görünmeye başladığı zamana kadar Berlin’deki sığınağına geri dönmedi. Kompleks daha sonra Naziler tarafından geri çekilmeden önce tahrip edildi.

Kurt İni, Temmuz 1944’te gerçekleşen başarısız bir suikast planıyla da dikkate değer tarihi bir yer. 20 Temmuz 1944’te, bir grup Alman lider Kurt İni’nde bir toplantı sırasında Hitler’i öldürmeye çalıştı. Valkyrie Operasyonu olarak bilinen komplo, kısmen Alman asaletinden gelen yüksek rütbeli bir milis olan Albay Claus von Stauffenberg tarafından yönetildi.

Plan, sığınakta yapılan bir toplantı sırasında Hitler’in yakınında bulunan evrak çantasına gizlenmiş bombayı patlatmaktı. Dört adam öldürüldü, ancak Hitler mucizevi bir şekilde hayatta kaldı. Suikast planına karışan tüm askerler idam edildi.