Instagram kullanıcıların verilerini toplamakla suçlanıyor

Instagram kullanıcıların verilerini toplamakla suçlanıyor
Instagram kullanıcıların verilerini toplamakla suçlanıyor

Facebook’un sahibi olduğu Instagram, yasadışı olarak 100 milyon kullanıcının biyometrik verilerini topladığı ve bu durumdan kazanç sağladığı iddiasıyla dava edildi. Bu Facebook’un ilk vukuatı değil. Kısa bir süre önce de aynı sebepten Facebook’a dava açılmış ve şirket 650 milyon dolar ceza ödemeyi teklif etmişti.

Günümüzde sosyal medya uygulamalarının ne kadar yaygın olduğunu, hatta kamuoyunu etkileyecek bir platform olarak birçok STK’dan daha etkin rol oynadığını biliyoruz. Ancak bu mecralara kayıt olurken kişisel bilgilerimizi girmek durumunda kalabiliyoruz. Kullanıcı sözleşmelerinin de neredeyse hiç okunmadığını varsayarsak yaşadığımız tehlikenin de farkında olmuyoruz. Son dönemlerde sıkça çıkan haberlere biraz dikkat etmek gerekiyor, çünkü sosyal medya ağları göründüğü kadar güvenli değil.

ABD’nin Kaliforniya mahkemesine açılan davada, Instagram ‘ın insanları tanımlamak için yüz tanımayı kullanan bir etiketleme aracına sahip olduğu belirtiliyor. Instagram bu uygulamayı hizmet şartlarında açıklıyor. Ancak dava, kişinin Instagram uygulamasını kullanmasa ve hizmet şartlarını kabul etmese bile, başka kullanıcıların gönderilerinde fotoğraflarının olması nedeniyle, otomatik olarak tarandığını iddia ediyor.

Facebook’tan Instagram hakkında yanıt

Facebook sözcüsü Stephanie Otway yaptığı açıklamada, Instagram’ın Facebook uygulamasında yaptığı gibi yüz tanıma teknolojisini kullanmadığını söyledi. Ancak uygulamada etiketleme özelliğinin bulunması kafalarda soru işareti yaratıyor. ABD’nin ıllinois eyaletinin gizlilik yasaları, kullanıcıların verilerini yasa dışı şeklinde toplanmasını yasaklıyor ve ihlal edilen her bir veri için 1000 dolardan 5000 dolara kadar ceza öngörüyor. Facebook, açılan davada kendini aklayamazsa 100 milyon kullanıcısı bulunan Instagram uygulaması için 500 milyar dolara varan bir ceza ile karşı karşıya kalabilir.

Son zamanlarda bu gibi uygulamaların üzerinde çok fazla spekülasyon var. Uygulamalar aracılığıyla kullanıcıların verilerinin toplanarak çeşitli şirketlere hatta devletlere satıldığı çok sık gündeme geliyor. Benzer yaptırımlar Çin merkezli uygulamalara da yapılıyor. Kullanıcı verilerinin yasa dışı olarak toplanması veya depolanması ile ilgili, Hindistan ve ABD‘de çeşitli uygulamalar ceza aldı. Hindistan, herhangi bir soruşturma kaydı olmaksızın 100’den fazla Çin uygulamasını yasakladı. ABD ise, TikTok ve WeChat gibi dünya genelinde çok fazla kullanılan Çin merkezli uygulamaları soruşturmaya tabi tutmadan yasakladı. İnternetin bize sunduğu özgürlüğün avantajları yanında dezavantajlarının da olduğu biliniyor. Ancak bu gibi fenomen olmuş uygulamaların oluşturduğu tehdit özellikle ülkemizde biraz gözardı ediliyor.