Jacob Blake çocukları önünde polis tarafından vuruldu

Jacob Blake çocukları önünde polis tarafından vuruldu
Jacob Blake çocukları önünde polis tarafından vuruldu

ABD’de ırkçı protestoların fitili yeniden ateşlendi. Winconsin eyaletinde bir polis memuru, Jacob Blake isimli siyah bir ABD vatandaşını çocukları önünde vurdu. Blake’in silahsız olduğu ve polisin adama arkasından ateş ettiği görüntülere yansıdı.

Wisconsin eyaletinin Kenosha kentinde, polis memurlarının 23 Ağustos Pazar günü, saat 17:00 sularında silahlı saldırı gerçekleşmeden önce, yerel bir olaya çağrıldığı söyleniyor.

Kenoşa İlçesi, 29 yaşındaki siyahi adamın vurulmasının ardından karıştı. Yetkililer bölgede olağanüstü hal ilan ettiler.

Olay yerinden yapılan habere göz atın:

Görüntülerde, polis memurları ateş etmeden önce Jacob Blake, aracına doğru yürüyordu. Olayın ardından, Pazar akşamı olay yerinde toplanan öfkeli kalabalıklar, yetkililerin Pazartesi sabahı saat 7’de sokağa çıkma yasağı koymasına kadar protestolar düzenledi. Eylemciler güvenlik görevlileriyle çatıştı. Araçlar ateşe verildi, polis protestocuları engellemek için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Kenosha Polis Departmanı tarafından yapılan açıklamada, üç çocuk babasının durumunun ciddi olduğu ve Milwaukee hastanesinde tedavisinin devam ettiği belirtildi. Polisin neden ateş ettiği hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı.

Daha önce polis şiddeti tarafından hayatını kaybeden George Floyd’un ailesini temsil eden sivil haklar avukatı Benjamin Crump, olay hakkında Twitter’da açıklama yaptı ve çocuklarının sonsuza dek travma geçireceğini söyledi. ”Bir polisin babasını vurduğunu gördüler, memurların bizi koruma görevlerini ihlal etmelerine izin veremeyiz. Çocuklarımız daha iyisini hak ediyor” dedi.

Wisconsin Valisi Tony Evers, silahsız olduğu belirtilen Jakob Blake ‘in vurulmasının ardından Twitter’dan açıklama yaptı. Evers, siyah Wisconsinlilerle ilişki kurarken aşırı güç kullanımına karşıyız ifadelerini kullanırken Blake’in vurulma olayını da kınadı.