Kadın hakları öncüsü Ruth Bader Ginsburg yaşamını yitirdi

kadin-haklari-oncusu-ruth-bader-ginsburg-yasamini-yitirdi

80’li yıllarda yasal, kültürel ve feminist bir simge haline gelen Yargıç Ruth Bader Ginsburg 87 yaşında kansere yenik düşerek hayatını kaybetti.

Anayasa Mahkemesi’nden yapılan açıklamada 87 yaşındaki Yargıç Ginsburg’un metastaz yapan pankreas kanserinin oluşturduğu komplikasyonlar nedeniyle başkent Washington’daki evinde aile bireylerinin yanında yaşamını yitirdiği bildirildi.

ABD’deki liberallerin figürü haline gelen tanınmış bir feministti.

Ruth Bader Ginsburg, ülkenin en yüksek mahkemesinde 27 yıl hizmet vermiş, Yüksek Mahkeme’deki en eski duruşma yargıcıydı.

Başyargıç John Roberts yaptığı açıklamada, “Ulusumuz tarihi bir hukukçu kaybetti,” dedi. “Yargıtay’da çok değerli bir meslektaşımızı kaybettik. Bugün yasını tutuyoruz, ancak gelecek nesillerin onu tanıdığımız gibi Ruth Bader Ginsburg’u hatırlayacağına güveniyoruz.”

ABD Yüksek Mahkemesi yargıçları ömür boyu veya emekli olmayı tercih edene kadar hizmet edebiliyor. Destekçileri, Ginsburg’un yerini daha muhafazakar birinin alacağına dair endişelerini dile getiriyorlar.

Ginsberg’in ölümü, onun yerine kimin geçeceği konusunda siyasi bir savaşı ateşleyecek ve Kasım ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Yüksek Mahkeme’nin geleceği hakkında tartışmalara yol açacak.

ABD Başkanı Donald Trump göreve başladığından beri iki yargıç atadı ve mevcut mahkemenin muhafazakar çoğunluğa sahip olduğu görülüyor.