Küresel ısınma sonucu kısa bir sürede 28 trilyon ton buz eridi

Küresel ısınma sonucu kısa bir sürede 28 trilyon ton buz eridi
Küresel ısınma sonucu kısa bir sürede 28 trilyon ton buz eridi

Küresel ısınma sebebiyle 30 yıldan kısa bir süre içerisinde Dünya 28 trilyon ton buz kaybetti. Yükselen sera gazı emisyonları, dünya genelinde yükselen deniz seviyelerine ve daha yüksek sıcaklıklara katkıda bulunduğundan, gezegenin buzu uzun zamandır küresel ısınmanın tehdidi altında.

Grönland’daki şok edici araştırmanın ardından, İngiliz bilim adamları Dünya’nın 1994’ten beri toplam buz kaybını açıkladılar. Tam olarak bu kayıp 28 trilyon ton. Leeds ve Edinburgh üniversitelerinin yanı sıra Universty College Londan’da yapılan araştırmalar, gezegenin erime seviyesini belirlemek için son 26 yılda kutupların, dağların ve buzulların uydu görüntülerini analiz etti.

Dünyanın dört bir yanındaki buzulların ve buz tabakalarının erimesi nedeniyle, araştırmacılar deniz seviyesindeki artışların yüzyılın sonunda bir metreyi aşabileceğini tahmin ediyorlar. Deniz seviyesinin santimetre yükselmesi, deniz seviyesinde yaşayan yaklaşık bir milyon insanın yerinden edileceği anlamına geliyor. Erime seviyesi nedeniyle, Dünya’nın güneş radyasyonunu uzaya geri yansıtma kapasitesi zayıflıyor. Buz eridiğinde, altında daha fazla ısı emen daha koyu renkli buzlar açığa çıkıyor. Bu, sera gazı emisyonlarına ek olarak, iklim değişikliğine de daha fazla katkıda bulunuyor.

Leeds Üniversitesi’nden Tom Slater durumu şöyle ifade ediyor: ”Halihazırda yaşadığımız kayıpları bir bağlama oturtmak için, 28 trilyon ton buzu şu şekilde örneklendirebiliriz, bu miktar Birleşik Krallık’ın tüm yüzeyini 100 metre kalınlığındaki donmuş su tabakasıyla kaplayabilir. Bu sadece akıllara durgunluk veriyor.”

Araştırma, Communications Earth & Environment dergisinde yayınlandı.

Dünyadaki buz kaybının büyük çoğunluğunun doğrudan sebebi hiç şüphe yok ki küresel ısınma. Ortalama olarak, gezegenin yüzey sıcaklığı 1880’den beri 0,85 derece arttı ve bu sinyal kutup bölgelerinde daha güçlü görünüyor. 1980-89 yılları arasında, Dünya’nın sıcaklığı 0.14 derece arttı. Sonraki on yılda 0.2 arttı. Grönland’ın 2019’da her dakika bir milyon ton buz kaybettiğini gösteren araştırmaların ardından, araştırmacılar bir kez daha CO2 emisyonlarını azaltmamız gerektiğini söylüyor.