Kuzey Kore köpek beslemeyi yasakladı!

Kuzey Kore'de köpek beslemek yasaklandı!
Kuzey Kore'de köpek beslemek yasaklandı!

Güney Kore’de yapılan haberlere göre, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un‘un evcil köpeklerin sahiplerinden toplanmasını ve kalıcı olarak el konulması emri verdiği iddia ediliyor. Köpek sahipleri hayvanlarının ülkedeki gıda ihtiyacının karşılanmasına yönelik kullanılmasından korkuyor.

Güney Kore’nin chosunIbo gazetesinde yer alan bilgiye göre, Kim Jong Un, evcil köpek beslemeyi, ”burjuva ideolojisinin ve kapitalist yozlaşmanın sembolü” olarak gördüğünü ve hayvan sahibi olmanın yasalara aykırı olduğunu açıkladı.

İddia edilen habere göre yetkililer, evcil köpek besleyen aileleri tespit ettiler ve onları hayvanlarını teslim etmeye zorluyor. Karşı çıkanların köpeklerine ise zorla el konuyor. Kimliğini gizleyerek gazeteye konuştuğu iddia edilen bir şahıs, ”Sıradan insanlar evlerinde daha sonra yemek için domuzlar veya çeşitli hayvanlar yetiştirmek zorunda kalıyor. Yüksek rütbeli yetkililerin evlerinde evcil köpek beslemeleri sınıflar arasında gerginlik yaratıyor. Bu kararın temel sebebi bu” diyor.

Haber kaynağı, ”Bazı köpekler, devletin işlettiği hayvanat bahçelerine, bazıları ise köpek eti restoranlarına satılıyor” ifadelerini kullandı.

Kore yarımadasında uzun zamandır köpek eti tüketiliyor. Köpek eti, Kuzey Kore ‘de restoranlardaki menülerde alışılageldik bir yemek çeşidi. Güney Kore’de ise çiftliklerde, her yıl 1 milyon köpek yetiştirildiği tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler raporlarına göre, Kuzey Kore ‘de 25,5 milyon nüfusun yarısından fazlası, baskıcı rejimin nükleer programı nedeniyle uygulanan uluslararası yaptırımların sonucu, yaygın gıda kıtlığı ile karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor.