Milyonlar kazandıran en ilginç fikirler

Milyonlar kazandıran en ilginç fikirler
Milyonlar kazandıran en ilginç fikirler

Kimi zaman yeni bir şey piyasaya sürüldüğünde Vizontele filminden o replik çoğumuzca hatırlanır. ”Şerefsizim benim aklıma gelmişti” internetin icadı, Iphone, akıllı saatlerin üretilmesi gibi ürünler tabi ki çok fazla teknik bilgi gerektiriyor ve onları özel kılıyor. Bu nedenle ürünlerin sahipleri milyoner olmayı da hak ediyorlar. Ancak bazı icatlar o kadar garip ki, bu ilginç fikirler sahiplerini nasıl zengin etmiş ve ediyor şaşırıyoruz. İşte milyonlar kazandıran en ilginç fikirlerden bazıları.


Sanal bebek Tamagotchi

Tamagotchi yani Türkiye’de bilindiği adıyla sanal bebek, 90’lı yıllara damgasını vurmuş ilginç bir fikirdi. Basit grafiklere sahip küçük bir elektronik cihazdı ve küçük pikselli daireleri gün boyunca beslemezseniz ölüyorlardı. Gereken programlama ve kullanılan mekanik muhtemelen minimum düzeydeydi. Tamagotchi’nin karmaşıklığı, çoğu insanın çabucak sıkılacağı gibi değildi basit bir kullanımı vardı ve insanlar onu sevdi. Üretici şirket dünya çapında yaklaşık 100 milyon adet sattı ve 900 milyon doların üzerinde net satış yaptı.

Çürük diş

Sanal bebek en azından insanları oyalayan dönemine göre farklı bir eğlence anlayışı olarak kabul edilebilir, peki çürük diş? Bir adam, çirkin dişleri varmış gibi görünmek isteyen insanlar için giyilebilecek çürük dişler üretti. Arkadaşlarının ve ailesinin onu yapmaması için uyarmasına rağmen, birikimini bu fikre yatırdı. Yine de son gülen bu çürük dişlerin sahibi oldu. Şirket bu yatırımdan yaklaşık 50 milyon dolar kar etti.

Corcs

Çürük dişler çirkindi ama çirkin olduklarını biliyorlardı. Crocs tamamen bambaşka bir gizem. Bu ayakkabıyla terlik arası ilginç görünümlü ürünler, garip bir şekilde dünyada pek çok insan tarafından sevildi. Bir mucit nasıl bu korkunç terlikleri düşünüp üretebilir ve bundan milyonlar kazanabilir şaşırtıcı ancak olay bundan da fazlası. 2017 yılında crocs, Vogue Dergisi tarafından sahip olunması gereken bir moda ögesi olarak listelendi. Dahası mı? Satışları her yıl 1 milyar doları aşıyor ve şirket her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Peluş oyuncaklar

İlginç fikirler hakkında yazarken bahsetmeden geçemeyiz. Beanie babies olarak ortaya çıkan bu doldurulmuş oyuncak fikri işinden kovulmuş mutsuz bir adamdan çıktı. Ty Warner doldurulmuş hayvanlar yapıp piyasaya sürünce insanlar tarafından çılgınca tüketilmeye başlandı satışların bu kadar fazla olmasının bir sebebi de çeşitli hayvan türlerinden üretilen bu peluş oyuncakların çıktığı dönemde koleksiyonunu yapanların olmasıydı. Piyasaya girdiği ilk zamanlarda fiyatları o kadar yükseldi ki bazı ekonomistler, bir dönem ekonomide Beanie Baby balonu olduğunu iddia ettiler. Tabii zamanla peluş oyuncaklar, rakiplerin çıkması ve otomasyon gibi süreçlerle kendi ekonomik değerini bulsa da Ty Warner bu fikriyle milyoner olmayı başardı.

Stres yayı

Türkiye’de piyasaya stres yayı olarak giren Slinky, basit olanın gerçekten de harika olabileceğine bir kanıt. 1940’ların başında Richard James isimli bir mühendisin yanlışlıkla ortaya çıkarttığı bir oyuncak. İlk çıktığı zamandan bu yana 350 milyon adet satıldığı düşünülüyor.

Bu icatların şaşırtıcı yanı aslında şaşırtıcı olamamalarıdır. Bu ilginç fikirler, size de inanılmaz bir şeyler üretme konusunda cesaret verebilir. Hayal gücünüze ve yaratıcılığınıza izin verin. Belki bir sonraki yazımızda sizin icadınızı konuşuyor olabiliriz.